Czwarty koncert akademicki z okazji Święta Uniwersytetu Śląskiego

W czwartek, 8 czerwca bieżącego roku, o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbył się Koncert Akademicki z okazji - przypadającego w tym właśnie dniu - Święta Uniwersytetu.

Przypomnijmy: Uniwersytet Śląski powstał 8 czerwca 1968 roku, jako dziewiąty państwowy uniwersytet w Polsce, z połączenia katowickiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, której historia sięga roku 1928 i działającej od 1963 roku w stolicy Górnego Śląska Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gdy inaugurował pierwszy rok akademicki, posiadał cztery wydziały, kształcił 6 tysięcy studentów i zatrudniał ponad 200 nauczycieli akademickich. Pierwszym Rektorem Uniwersytetu Śląskiego (w latach 1968-1972) był historyk, prof. dr hab. Kazimierz Popiołek.

Z inicjatywy urzędującego Rektora Uniwersytetu Śląskiego, Pana Profesora Tadeusza Sławka, rokrocznie - począwszy od 1997 roku - odbywają się w Filharmonii Śląskiej Koncerty dla upamiętnienia rocznicy powstania Uniwersytetu. Gośćmi wcześniejszych Koncertów byli Panowie Profesorowie: Ireneusz Opacki z Wydziału Filologicznego oraz Marek Zrałek z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii.

Gościem tegorocznego, czwartego z kolei Koncertu był Pan Profesor Kazimierz Ślęczka - filozof, historyk idei. Od 1971 roku związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach i z Filią Uniwersytetu w Cieszynie: w latach 1990-1996 kierował Filią, jako Prorektor.

Specjalizuje się w badaniach nad ideologiami, w tym zwłaszcza nad problemami nacjonalizmu i europeizmu, a także feminizmu. Autor opublikowanej ostatnio książki "Feminizm" (Książnica, Katowice 1999), pierwszego w Polsce kompendium wiedzy o ideach społecznych i kulturowych współczesnego zachodniego feminizmu.

I właśnie feminizm był tematem niezwykle interesującego i ciepło przyjętego przez licznie zgromadzoną publiczność wykładu Pana Profesora Kazimierza Ślęczki. "Feminizm u progu nowego wieku" - taki tytuł nadał Pan Profesor swojemu wystąpieniu w Filharmonii.

"Z feminizmem w XXI wiek? A po co? Czy nie dość już szkód wyrządził? Zresztą podobno go już nie ma, wypalił się i sczezł. Polska jak zwykle reaguje z opóźnieniem, stąd nieliczne zresztą, choć czasem hałaśliwe grupki feministek toczą jakieś dla siebie tylko zrozumiałe boje na marginesie naszego życia. Ale to nieporozumienie. Nasza gleba społeczna odrzuci z pewnością ten obcy przeszczep. Gdzież w świecie kobieta jest tak wywyższana, jak w Polsce? Czas, aby i u nas przyjęto do wiadomości, że nadeszła pora postfeminizmu."

To kilka, wyjętych z wykładu Pana Profesora, pytań i poglądów. Czy rację mają ci, którzy głoszą takie poglądy? Co za nimi przemawia, a co - przeciw? Rozważmy rzecz spokojnie ... . Oddajmy więc głos Gościowi Koncertu Akademickiego, Panu Profesorowi Kazimierzowi Ślęczce. Oto pełny tekst wykładu: "Feminizm u progu nowego wieku".

W drugiej części Koncertu usłyszeliśmy znakomitą Śląską Orkiestrę Kameralną pod dyrekcją Pana Profesora Jana Wincentego Hawela, która wykonała trzy kompozycje:
1. Wolfgang Amadeusz Mozart - Serenada "Eine kleine Nachtmusik" KV 525,
2. Piotr Czajkowski - Serenada C-dur op. 48 na orkiestrę smyczkową,
3. Sławomir Czarnecki - Wałaski na orkiestrę smyczkową.

Autorzy: Piotr Pradela