Kronika UŚ

Naukowcy z UŚ w gronie ekspertów NCBR

Dr hab. Grzegorz Gawron z Wydziału Nauk Społecznych UŚ został powołany do grona ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Naukowiec swoje zainteresowania koncentruje wokół idei koprodukcji usług publicznych, procesu starzenia się ludności – jego konsekwencji i wyzwań, społecznych zastosowań designu, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz rozwoju społeczności regionalnych i lokalnych. Wspiera Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Departamencie Polityki Senioralnej. Pełni funkcję eksperta w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), pracując nad projektami dotyczącymi innowacji społecznych dla zdrowego starzenia się w krajach średnio- i wysokodochodowych oraz wspierających osoby starsze w krajach o niskich i średnich dochodach.

Do grona ekspertów cyfrowych NCBR powołanie otrzymała również dr hab. Małgorzata Przybyła-Kasperek, prof. UŚ z Instytut Informatyki UŚ. Naukowczyni ma bogate doświadczenie w zakresie badań nad sztuczną inteligencją, klasyfikacją danych rozproszonych, teorią zbiorów przybliżonych oraz systemami wspomagania decyzji. Była wykonawcą i liderem zadań w projektach finansowanych ze środków krajowych i europejskich, m.in. VINCI Dive into Science – Interdisciplinary International Silesian Summer School (NAWA SPINAKER, 2021–2023), Future IT Professionals Education in Artificial Intelligence (Komisja Europejska, 2021–2024) oraz Work-Based Learning in Future IT Professionals Education (FITPED) (Komisja Europejska, 2018–2021). Jest autorką ponad 100 publikacji w prestiżowych czasopismach i monografiach naukowych.

NCBR jest kluczowym ośrodkiem wspierania i tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych i społecznych, kreuje ekosystem wiedzy i informacji na ich temat. Inicjuje i realizuje przedsięwzięcia przyczyniające się do cywilizacyjnego rozwoju kraju. Eksperci współpracujący z NCBR biorą udział w różnych pracach, m.in.: uczestniczą w procesie wyboru wniosków do dofinansowania, przygotowują oceny merytoryczne raportów lub wniosków o zmiany na etapie realizacji projektów lub dokonują innych opinii i ekspertyz na potrzeby Centrum. Eksperci mający długoletnie doświadczenie mogą być angażowani w przeprowadzanie kontroli w realizowanych projektach. Ich opinie mają decydujące znaczenie dla przyznania, wstrzymania lub zmiany finansowania projektów, przez co odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia innowacji przez polskich przedsiębiorców i naukowców.

I Posiedzenie Rady Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w kadencji 2025–2028

28 stycznia 2025 roku odbyło się I posiedzenie Rady UŚ. Spotkanie miało charakter inauguracyjny, pozwalający na omówienie kierunków dalszej pracy rady. Członkowie przyjęli plany działań na najbliższy rok. Jednym z ważniejszych punktów posiedzenia było przedstawienie przez rektora UŚ, prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka, informacji na temat postępu prac nad tworzeniem projektu strategii uczelni. Podczas posiedzenia podkreślono znaczenie wspólnego zaangażowania wszystkich interesariuszy w realizację misji i wizji uczelni. Uczestnicy zadeklarowali chęć aktywnej współpracy w procesie opracowywania i wdrażania przyszłych działań strategicznych. Rada Uniwersytetu będzie pełnić ważną rolę doradczą oraz nadzorczą, a jej działalność ma na celu wspieranie rozwoju uczelni oraz umacnianie jej pozycji.

Nagroda im. Kazimierza Kutza

16 lutego 2025 roku odbyła się już piąta gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza. W tym roku do nagrody kapituła nominowała Joannę Kuciel-Frydryszak, Alojzego Lyskę, Dorotę Masłowską, Adama Michnika i Macieja Stuhra. Tegorocznym laureatem został Adam Michnik. Laudację na temat historyka, eseisty, publicysty politycznego wygłosił Jerzy Illg. W tym roku kapituła zdecydowała także o przyznaniu dodatkowej nagrody regulaminowej – honorowego tytułu Ambasadora Śląska, który przypadł Joannie Wnuk-Nazarowej. Gala odbyła się w Teatrze Śląskim w Katowicach dokładnie w dniu 96. urodzin Kazimierza Kutza. Nagrodą, której fundatorem jest Miasto Katowice, jest odlana z brązu statuetka autorstwa Ksawerego Kaliskiego, wykonana na podstawie projektu Erwina Sówki, oraz 50000 zł. Honorowy tytuł Ambasadora Śląska ma postać pamiątkowego imiennego odznaczenia. Organizatorami Nagrody im. Kazimierza Kutza, przyznawanej od 2021 roku są Miasto Katowice, Teatr Śląski i Uniwersytet Śląski.

Prof. Piotr Bogalecki w kapitule Nagrody Literackiej Gdynia

Dr hab. Piotr Bogalecki, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, został powołany do kapituły Nagrody Literackiej Gdynia – jednej z najbardziej prestiżowych polskich nagród literackich. Została ona ustanowiona w 2006 roku, a jej celem jest uhonorowanie wyjątkowych osiągnięć żyjących polskich twórców. Przyznawana jest autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka oraz przekład na język polski.

Dr hab. Piotr Bogalecki, prof. UŚ, jest literaturoznawcą i polonistą, autorem książek: Niedorozmowy. Kategoria niezrozumiałości w poezji Krystyny Miłobędzkiej (Warszawa 2011), za którą otrzymał Nagrodę Narodowego Centrum Kultury, Szczęśliwe winy teolingwizmu. Polska poezja po roku 1968 w perspektywie postsekularnej (Kraków 2016) oraz Wiersze-partytury w poezji polskiej neoawangardy. Białoszewski – Czycz – Drahan – Grześczak – Partum – Wirpsza (Kraków 2020).

50-lecie bohemistyki na Uniwersytecie Śląskim

29 stycznia 2025 roku odbyło się wyjątkowe wydarzenie z okazji jubileuszu 50-lecia bohemistyki na Uniwersytecie Śląskim. W sali Rady Wydziału Humanistycznego w Sosnowcu zgromadzili się studenci, wykładowcy oraz miłośnicy języka i kultury czeskiej, by wspólnie uczcić tę ważną rocznicę. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję obejrzeć specjalne studenckie przedstawienie pt. Co nás učili na základce, aneb škola hrou! / Czego uczyli nas w podstawówce, czyli szkoła przez zabawę!. Dodatkową atrakcją była wystawa poświęcona Franzowi Kafce, użyczona przez Czeskie Centrum w Warszawie, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Wydarzenie było nie tylko okazją do świętowania półwiecza działalności bohemistyki na Uniwersytecie Śląskim, ale także do wspólnego odkrywania czeskiej literatury i kultury.

Wystawa DISPLAYS → /THIS PLACE/ w Cieszynie

Od 5 do 28 lutego 2025 roku można było obejrzeć wybrane dyplomy artystyczne z Instytutu Sztuk Plastycznych (ISP) w Cieszynie z lat 2021–2024 w ramach wystawy DISPLAYS → /THIS PLACE/. W Cieszyńskim Ośrodku Kultury – Domu Narodowym w Cieszynie zaprezentowano prace licencjackie oraz magisterskie zrealizowane na kierunkach: grafika, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej. DISPLAYS jest nową formułą przeglądu wybranych realizacji dyplomowych, prezentowanych w całości lub we fragmentach, a także próbą przybliżenia twórczości studentów ISP mieszkańcom Cieszyna oraz gościom i turystom. Na wystawie można było zobaczyć między innymi: grafikę artystyczną, grafikę projektową, grafikę gier komputerowych, ceramikę i szkło artystyczne, rzeźbę, komiks, książkę, projekty aplikacji mobilnych, teledysk, fotografię, plakat i inne.

Prof. Dariusz Rott międzynarodowym ekspertem rankingu QS Global Academic Survey

Prof. dr hab. Dariusz Rott z Instytutu Polonistyki na Wydziale Humanistycznym UŚ po raz kolejny został wybrany ekspertem rankingu QS Global Academic Survey. W 2024 roku po raz pierwszy dołączył do międzynarodowego grona ekspertów szkolnictwa wyższego oceniających renomę uczelni w ramach kolejnych edycji rankingu QS Global Academic Survey, będącego ważnym wskaźnikiem prestiżowego QS World University Rankings, drugiego spośród najbardziej rozpoznawalnych, oprócz Academic Ranking of World Universities, rankingu najlepszych uczelni na świecie na poziomie globalnym, regionalnym, przedmiotowym i programowym. Ranking ten publikowany jest od 2004 roku przez Quacquarelli Symonds, wspólnie z Times Higher Education. W rankingu tym pozycja uczelni zależy w 40% od opinii grona ekspertów – wykładowców uczelni.

Stypendium Bekker NAWA dla naukowców z UŚ

Grono stypendystów programu Bekker NAWA poszerzyło się o 100 naukowców i naukowczyń, którzy otrzymali finasowanie w ramach edycji 2024. Wśród zakwalifikowanych członków znaleźli się dr Artur Piński i dr hab. Alexander Betekhtin, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, oraz dr inż. Paweł Świt z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ. W zeszłorocznym naborze złożono 365 wniosków. Stypendyści będą realizować swoje projekty badawcze w 23 krajach. Program Bekker NAWA to aktywne wsparcie dla mobilności międzynarodowej doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich w dążeniu do doskonałości naukowej poprzez umożliwienie im rozwoju naukowego w zagranicznych ośrodkach badawczych oraz akademickich na całym świecie, bez względu na dziedzinę nauki.