50 Tygodni w Mieście Nauki
40. Tygodniem w Mieście Nauki był Tydzień Informacji. Informacja jest podstawą funkcjonowania współczesnego społeczeństwa, głównie w procesie komunikacji. Komunikujemy się prywatnie i służbowo, twarzą w twarz i online, w małych grupach i za pomocą mediów masowych. Są informacje, na które czekamy i takie, których wolelibyśmy nie usłyszeć. Podczas warsztatów, prezentacji i prelekcji uczestnicy dowiedzieli się, jak różne odcienie mają informacje, gdzie i w jakiej formie mamy z nimi do czynienia, jak je tworzyć i jak sobie radzić z ich natłokiem.
Tydzień Kreatywności to wyjątkowy zbiór aktywności, które łączyły różne dziedziny nauki i sztuki, tworząc przestrzeń do rozwoju dla osób w każdym wieku. W tym czasie można było wziąć udział w międzypokoleniowych warsztatach kreatywnych, plastycznych i rękodzielniczych, podczas których seniorzy i dzieci odkrywali talenty artystyczne. Ciekawą propozycją były także warsztaty z tworzenia modeli z klocków Lego, kreatywnego pisania, scrapbooking oraz gry kalambury na emocjach. Tydzień uzupełniały wykłady naukowe o przedsiębiorczości 4.0, prezentacje technologii sztucznej inteligencji oraz warsztaty zero waste.
Kolejny – Tydzień Przemysłu 4.0 – miał na celu przybliżenie uczestnikom najnowszych osiągnięć i trendów technologicznych oraz przedstawienie ich wpływu na nasze życie. Podczas wydarzeń promowano różne ciekawe innowacje, także z obszaru edukacji oraz współpracy między nauką a przemysłem. Wydarzenie to było zgodne z misją EMNK, zakładającą rozwijanie i popularyzowanie nauki oraz technologii w społeczeństwie. Uczestnicy mogli wziąć udział w wykładach o sztucznej inteligencji, pokazie łazików marsjańskich, warsztatach z druku 3D czy projekcji filmu dokumentalnego pt. Skradzione ciało w kinie Kosmos.
Tydzień Czarownic cieszył się zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodych uczestników wydarzenia. Jego celem była interaktywna prezentacja pasjonującej i nowoczesnej chemii w ramach zajęć i rozmów z „czarującymi” naukowcami ze Śląska, Polski i świata. Nie zabrakło opowiadań i praktyk „magicznych” prezentujących materiały najnowszej generacji stosowane w awionice czarownic. Przedstawiono nanorurki węglowe powodujące niewidzialność dla radarów, elektronikę organiczną i jej feerie dostrajalnych barw oraz wiele mutlifunkcjonalnych tworzyw, które prześcigają marzenia samych magików. W programie znalazły się także lekcje eliksirów w Hogwarcie, otwarcie wystawy „Maria Skłodowska- Curie. Zakochana w nauce” wraz ze spotkaniem z twórcami: Tomaszem Pospiesznym oraz Eweliną Wajs-Baryłą, a także odbyły się pojedynki czarowników czy halloweenowy maraton filmowy.
Podczas Tygodnia Gier zorganizowano seminaria groznawcze poświęcone kwestiom klimatu, transformacji i grom jako narzędziom zmiany społecznej, a także ogólnopolski kongres nieistniejącej oficjalnie dyscypliny – groznawstwa. Odbyły się spotkania skierowane do osób w różnym wieku, poświęcone m.in. szeroko pojętej pedagogice growej, czyli wykorzystaniu gier w kształceniu oraz popularyzowaniu wiedzy.
Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia 2024
Od 23 do 25 października już po raz trzeci odbył się Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia (ICEQ), który gromadzi osoby zainteresowane zagadnieniami dotyczącymi systemów zapewniania jakości kształcenia, monitorowania jakości kształcenia, akredytacji, umiędzynarodowienia kształcenia, rozwoju kompetencji dydaktycznych i kształcenia zdalnego.
Tegoroczny kongres, organizowany w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024, był przestrzenią namysłu nad jakością kształcenia w wymiarze międzynarodowym. Uczestnicy mogli się dzielić doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie umiędzynarodowienia kształcenia, efektami międzynarodowych projektów edukacyjnych, a także innowacjami dydaktycznymi, które z powodzeniem zostały wdrożone przez polskie i zagraniczne uczelnie. Ważnym tematem kongresu było omówienie realizowania idei uniwersytetów europejskich przez wiele polskich uczelni. Inne kluczowe zagadnienia, które znajdą się w centrum zainteresowania uczestników tego wydarzenia, to kwestie: podwójnych dyplomów studiów, dyplomów europejskich, mobilności studenckich i pracowniczych, a także budowania silnych partnerstw międzynarodowych wokół strategicznych aspektów kształcenia. Rozwój sztucznej inteligencji i jej wpływ na kształcenie, partycypacja osób studiujących w kształtowaniu własnych ścieżek edukacyjnych, a także kształcenie do zawodów przyszłości to tematy, których również nie zabrakło podczas kongresu.
Organizatorami ICEQ były uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki.
Otwarcie Centrum Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu przy UŚ
24 października odbyło się otwarcie Centrum Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest ono kolejnym etapem współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim w Katowicach a Państwowym Uniwersytetem w Mariupolu, który jest partnerem stowarzyszonym Transform4Europe. Celem Centrum jest podejmowanie działań wzmacniających i rozwijających współpracę pomiędzy obiema uczelniami w obszarze nauki, dydaktyki oraz wspierania społeczności ukraińskiej w regionie śląskim. Podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek oraz rektor Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu prof. Mykola Trofymenko podpisali porozumienie regulujące funkcjonowanie Centrum. Zacieśnienie współpracy z Państwowym Uniwersytetem w Mariupolu było jednym z filarów prezydencji T4EU sprawowanej przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Sukcesy wynalazców z Uniwersytetu Śląskiego
Podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków (IWIS) w Warszawie naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego zdobyli liczne wyróżnienia. 12 listopada 2024 roku w spinPLACE w Katowicach odbyło się oficjalne wręczenie medali za osiągnięcia podczas IWIS. Spotkanie miało na celu uhonorowanie naukowców za ich pasję, innowacyjność oraz zaangażowanie w rozwój nauki. Złotym medalem wyróżnieni zostali: dr Anna Dzionek; dr Agnieszka Nowak; dr hab. Danuta Wojcieszyńska, prof. UŚ; dr hab. Urszula Guzik, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych za wynalazek: bio-gąbka niezastąpiona w usuwaniu leków i fenolu w oczyszczalni ścieków; a także: dr inż. Karolina Jurkiewicz, prof. UŚ; dr Barbara Liszka; dr Dorota Zygadło z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych; dr Paweł Gancarz; mgr Szymon Smykała; prof. dr hab. Ewa Talik; Jakub Kawala; mgr inż. Daniel Szlacheta za wynalazek: grafity z cukrów. Srebrnym medalem wyróżnieni zostali: dr inż. Sylwia Golba z Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych; mgr Sara Kulik; dr hab. inż. Ewa Stodolak- -Zych, prof. AGH; mgr inż. Roksana Kurpanik za wynalazek: neuropol – neuroprotekcyjna powłoka polimerowa wspomagająca terapię choroby Alzheimera; a także dr hab. Ryszard Tomaszewski; prof. UŚ z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych; dr hab. Agata Chmielarz, prof. ASP; mgr Joanna Pastusińska za wynalazek: urządzenie do pozycjonowania osoby leżącej na plecach; oraz dr Maciej Kapkowski z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych, dr Michał Ludynia z Wydziału Nauk Przyrodniczych za wynalazek: adiuwanty – kompozycje poprawiające penetrację herbicydu przez powierzchnie części nadziemnych organów roślinnych. Brązowym medalem zostali wyróżnieni: dr Artur Taszakowski, dr Ariel Marchlewicz z Wydziału Nauk Przyrodniczych za wynalazek: uchwyty do SEM wyposażone w adapter na szpilkę entomologiczną. Nagroda Polskiej Izby Rzeczników Patentowych powędrowała do zespołu w składzie: dr Anna Dzionek; dr Agnieszka Nowak; dr hab. Danuta Wojcieszyńska, prof. UŚ; dr hab. Urszula Guzik, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych za wynalazek: biogąbka niezastąpiona w usuwaniu leków i fenolu w oczyszczalni ścieków. Nagroda za uzyskanie trzeciego miejsca w Konkursie Lider Innowacyjności Europejskiego Miasta Nauki 2024 przypadła dr hab. Katarzynie Ślebarskiej, prof. UŚ z Wydziału Nauk Społecznych oraz mgr. Dominikowi Adamkowi za rozwiązanie „On-Boarding PRO”.
Konferencja naukowa „Christianity in Europe”
Od 4 do 7 listopada na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego odbywała się konferencja naukowa pt. „Christianity in Europe. Questions on Unity”. Podczas wydarzenia poruszone zostały aktualne problemy powstające na styku teologicznych koncepcji jedności Kościoła i praktyki życia chrześcijan w Europie. Konferencję rozpoczął panel dyskusyjny pt. „The experience of synodality. In search of unity that respects plurality” z udziałem kardynała Grzegorza Rysia, bp. Jacka Grzybowskiego, prof. Myriam Wijlens – uczestników Synodu Biskupów w Rzymie oraz prof. Jerzego Sojki – członka Synodu Generalnego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego. Konferencja został wpisana w program Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 i zorganizowana we współpracy z uczelniami sojuszu Transform4Europe: Universität des Saarlandes (Niemcy), Universidade Católica Portuguesa (Portugalia) i Vytautas Magnus University w Kownie (Litwa). Partnerami konferencji są fundacja Renovabis (Niemcy) oraz Exzellenzcluster „Religion und Politik” (Universität Münster, Niemcy).