W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz państwowych, ministerialnych, wojewódzkich, samorządowych, metropolitalnych, korpusu dyplomatycznego, parlamentarzyści, rektorzy i prorektorzy śląskich uczelni oraz wielu znakomitych gości ze świata nauki, duchowieństwa, polityki, gospodarki, kultury i mediów, a także absolwenci śląskiej Alma Mater i społeczność akademicka uczelni.
Inauguracja była jednocześnie swoistym zamknięciem pięćdziesiątego roku istnienia śląskiej Alma Mater. Nie zabrakło więc podsumowań wydarzeń, które towarzyszyły obchodom jubileuszowym, oraz przypomnienia licznych nagród i wyróżnień, którymi uhonorowano uczelnię i wielu pracowników uniwersytetu.
Rok jubileuszowy był także okresem wytężonej pracy, o czym najlepiej świadczą wyniki naukowe, dydaktyczne i organizacyjne.
– Cieszymy się z faktu – powiedział rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk – że na podstawie dokonanej oceny parametrycznej i kategoryzacji jednostek naukowych 7 z naszych 12 wydziałów uzyskało wysoką kategorię naukową A. Sytuuje to nasz uniwersytet wśród 20 najlepszych w kraju uczelni aspirujących do ścisłej grupy uczelni badawczych.
Tegoroczną inaugurację zdominował temat nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która weszła w życie 1 października br., a z którą środowisko akademickie wiąże duże oczekiwania.
– To ogromne wyzwanie wymagać będzie wytężonej pracy – przypomniał rektor. – Konieczna będzie zmiana struktury uczelni, przeobrażenie jej zarządzania, a także wzmocnienie infrastruktury dydaktyczno-badawczej. Wśród kluczowych zadań znalazło się wyposażenie w nowoczesne obiekty Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz Instytutu Chemii.
– Biologia i chemia to prężnie rozwijające się dyscypliny naukowe, bez których trudno wyobrazić sobie nowoczesny uniwersytet, a także naukę na Śląsku – podkreślił rektor Kowalczyk.
Jednym z najważniejszych wyzwań w rozpoczynającym się roku akademickim zdaniem rektora będzie opracowanie szczegółowych założeń do nowego statutu oraz regulaminu. Dokumenty te staną się podstawą prac Komisji Statutowej nad projektem, który poddany zostanie pod dyskusję.
O zmianach wynikających z nowej ustawy mówiła dr Anna Budzanowska, dyrektor generalna Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przypominając, że najważniejszą filozofią reformy jest przywrócenie autonomii uczelni.
– W nadchodzącym roku – jak zapowiedziała dr A. Budzanowska – kontynuowane będą konsultacje w trzech obszarach: statutu, kształcenia i ewaluacji. Wzrost finansowania szkolnictwa wyższego i nauki o ponad miliard zł oraz obiecane przez rząd 3 miliardy na inwestycje pozwalają na zagwarantowanie przez ministerstwo dla Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz Instytutu Chemii 31 mln 650 tys. zł. w obligacjach dwuletnich – zadeklarowała dyrektor generalna MNiSW.
Serdeczne życzenia oraz zapewnienie kontynuacji współpracy i wsparcia dla uczelni przekazali: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Katowic dr Marcin Krupa.
List prezydenta RP Andrzeja Dudy do społeczności Uniwersytetu Śląskiego przeczytała Agnieszka Lenartowicz- -Łysik, społeczny doradca prezydenta RP.
Uroczystym i doniosłym elementem obchodów inauguracyjnych była immatrykulacja nowo przyjętych studentów i ceremonia złożenia przez nich ślubowania akademickiego. W grupie reprezentantów znalazło się siedmioro studentów, którzy otrzymali najwyższy wynik w postępowaniu rekrutacyjnym na swoich wydziałach, oraz troje doktorantów. Ceremonii przewodził prorektor UŚ ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek.
JM Rektor przypomniał, nawiązując do uroczystego aktu ślubowania osób rozpoczynających studia doktoranckie, czyli ostatni, najwyższy stopień kształcenia akademickiego i zarazem pierwszy stopień samodzielnej działalności naukowej, że zasadniczym celem nauczyciela akademickiego, owocem jego wieloletniej, wytężonej pracy badawczej i dydaktycznej, szeroko pojętej działalności naukowej, a także ustawicznych studiów i pracy nad sobą jest osiągnięcie zaszczytnego tytułu akademickiego profesora.
Od dziewięciu lat Uniwersytet Śląski, doceniając decydującą wagę i znaczenie profesury dla ugruntowania dobrego imienia śląskiej wszechnicy, zaszczyca wybitnych uczonych i twórców którzy wnoszą znaczny wkład w rozwój uczelni, tytułem Honorowego Profesora Uniwersytetu Śląskiego. Tegorocznymi laureatami zostali wybitni uczeni i znakomici nauczyciele akademiccy: prof. zw. dr hab. Alicja Ratuszna – specjalistka z zakresu fizyki ciała stałego i fizyki medycznej, organizatorka badań naukowych; prof. zw. dr hab. Roman Ger – matematyk, światowej sławy specjalista z zakresu równań i nierówności funkcyjnych o wielu zmiennych oraz teorii iteracji, funkcji rzeczywistych, analizy funkcyjnej, algebry i geometrii, a także prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek – autorytet w dziedzinie teorii i historii literatury oraz komparatystyki literackiej, badacz pogranicza literatury, kultury i filozofii, poeta, prozaik, eseista, tłumacz poezji angielskiej i amerykańskiej.
Podczas inauguracji również wręczona została nagroda Pro Scientia et Arte honorująca pracowników Uniwersytetu Śląskiego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Każdego roku to ważne i zaszczytne wyróżnienie może być przyznane dwóm laureatom: badaczowi reprezentującemu nauki matematyczno- przyrodnicze i techniczne – w tym roku nagrodę otrzymała prof. zw. dr hab. Iwona Szarejko z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, oraz uczonemu reprezentującemu kierunki humanistyczne i artystyczne – nagroda wręczona została prof. zw. Krzysztofowi Zanussiemu z Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego.
Prof. Iwona Szarejko jest autorytetem w dziedzinie genetyki roślin, specjalistką w zakresie analizy genetycznej roślin uprawnych, koordynatorką krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, cenionym nauczycielem akademickim. Prof. Krzysztof Zanussi jest wybitnym twórcą, reżyserem, autorem scenariuszy i producentem filmowym, autorem publikacji książkowych i felietonów, twórcą szkoły reżyserów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ, z którym związany jest od 1980 roku.
Prof. Krzysztof Zanussi wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Prawda w czasach postprawdy, wiara w czasach niewiary”.
Ceremonię muzycznie uświetnił akademicki Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” kierowany przez dr hab. Izabellę Zielecką-Panek, tym razem pod dyrekcją dr Anny Szawińskiej.
W nowy rok akademicki społeczność śląskiej Alma Mater wkroczyła z życzeniami JM Rektora:
Quod bonum, felix, faustum, fortunatumque sit.