Kronika Uniwersytecka - Maj 1995

LAUREAT

W marcu Fundacja Na Rzecz Nauki Polskiej powiadomila JM Rektora, iz wsrod laureatow tegorocznego konkursu stypendialnego dla mlodych pracownikow nauki znalazl sie dr Piotr Zmigrodzki z Instytutu Jezyka Polskiego. Laureatowi - niestety jedynemu w tym roku z naszej uczelni - gratulujemy.

NASI GORA

Studentki prawa Agnieszka Lizer i Joanna Kuczmik oraz absolwent tego wydzialu Jedrzej Klatka - jako ekipa reprezentacyjna naszej uczelni - wygrali I Konkurs Sadowniczy Prawa Unii Europejskiej, ktory odbyl sie 8-9 kwietnia na UMK w Toruniu. Konkurs mial charakter miedzynarodowy - uczestniczyly w nim zespoly studentow prawa z panstw Europy srodkowej i wschodniej. Gratulujemy, prosimy o jeszcze, zglosimy sie po wywiad.

SWIETO ZIEMI

Wydzial Nauk o Ziemi wraz z Urzedem Miejskim w Sosnowcu, Wojewodzkim Osrodkiem Doradztwa Rolniczego w Mikolowie oraz Instytutem Medycyny Pracy w Sosnowcu - to tegoroczni organizatorzy obchodow Dni Ziemi w Sosnowcu. Od 6 do 27 kwietnia mozna bylo uczestniczyc w licznych konkursach ekologicznych, kiermaszach, spotkaniach, pogadankach oraz festynie. Najbardziej zaangazowani w obchody byli najmlodsi obywatele naszej ziemi... I dobrze, starsi - byc moze - dla ekologii juz sa straceni.

KU EUROPIE

"Niemieckie zjednoczenie i rozszerzenie Unii Europejskiej i niemieckiego i polskiego punktu widzenia" - oto temat tegorocznego seminarium zorganizowanego dla mlodych dziennikarzy z Polski przez Dom Europejski w Bad Marienbergu w Niemczech w dniach od 3 do 8 kwietnia. Wsrod uczestnikow nie zabraklo takze studentow dziennikarstwa naszego Uniwersytetu, ktorym tym razem umozliwiono wizyte w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Bonn oraz zapoznanie sie z funkcjonowaniem redakcji konserwatywnej gazety "Rhein Zeitung" w Koblencji.

GOSCINNA FILIA

W ostatnie dni marca podwoje Filii w Cieszynie byly szczegolnie szeroko otwarte dla gosci. O Dniach Teatru piszemy osobno w tym numerze "GU". Ponadto 28 marca odbyl sie wieczor autorski znanego prozaika, autora m. in. "Garbatego swiata", "Niedaleko Wiednia", "Cichego Dunaju", radcy komercjalnego prof. dr Adama Zielinskiego. Byl on gosciem Towarzystwa Polsko-Austriackiego. 29 marca natomiast gosciem Zakladu Dydaktyki Instrumentalnej i Pracowni Teorii Muzyki Filii byla prof. Maria Kubien-Uszokowa z Akademii Muzycznej w Katowicach. Na jej recital fortepianowy zlozyly sie kompozycje Berga, Szymanowskiego i Skriabina. Wspolorganizatorem imprezy bylo Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, Oddzial katowicki.

CIESZYNSKO-TEKSANSKI KWARTET SMYCZKOWY

Jednym z osobliwych owocow rozwijajacej sie od roku wspolpracy cieszynskiej filii z Southvest Texas State University w San Marcos jest powstanie Polsko-Amerykanskiego Kwartetu Smyczkowego, ktory w dniach 13-19 marca dal w Cieszynie serie koncertow z utworami m. in. Beethovena, Mozarta i Vivaldiego. Kwartet ow tworza studenci: Jeanette Shackelford - skrzypce, Ruben Garcia - altowka, Ewa Jelen - wiolonczela, Jolanta Ras - skrzypce. Dusza calego przedsiewziecia jest dr Mary Anne Bruner - wykladowca na Wydziale Muzyki teksanskiego uniwersytetu, ktora jest takze wiolonczelistka. A w tym miesiacu - 17 - 19 maja w Cieszynie koncertowac bedzie orkiestra symfoniczna uniwersytetu w San Marcos, zaczynajaca od wizyty w Filii swoje europejskie tournee wiodace dalej do Pragi, Wiednia i Salzburga. O wiecej na temat tej arcyciekawej wspolpracy - prosimy nasza cieszynska Pania Redaktor Mire Pindor.