Listy do redakcji - Styczeń 1994

OSZCZEDNOSCI W MYSLENIU

Oszczednosc jest cnota, na pewno. W mysl tej prawdy podjeto decyzje o likwidacji Akademickiej Sluzby Zdrowia, takze w Sosnowcu.

Watpliwa to jednak oszczednosc, zwazywszy ze z placowki korzystali pracownicy i studenci kilku wydzialow /nauk o ziemi, techniki, filologicznego/, a takze osiedla akademickiego. Watpliwa - bo na z d r o w i u. Trudno wiec uwierzyc, ze ten genialny pomysl urzeczywistniano sukcesywnie i konsekwentnie. Jeszcze przed wakacjami pozbawiono nas ginekologa, potem zamknieto laboratorium analityczne, w koncu zlikwidowano etaty lekarza ogolnego i sredniego personelu medycznego. Jako swoiste kuriozum mozna traktowac fakt, iz do pracy /?/ nadal przychodzila pomoc dentystyczna, choc w przychodni juz od dawna nie bylo stomatologa. Na ten paradoks reagowano zdrowo - zdumieniem i dowcipami /roznego kalibru/.

W nowych warunkach ekonomicznych prawo rynku zadzialalo blyskawicznie: przyjmuje juz nowy ginekolog - owszem, ale w ramach prywatnej praktyki. On placi uczelni, za to my - jemu. Powrot lekarza z ASZ z pewnoscia nioslby ryzyko utraty dochodowego najemcy.

Wprawdzie nie mam wplywu na decyzje, ale moge je oceniac. Wszystko wskazuje na to, ze cnotliwa oszczednosc skompromitowalo jeszcze bardziej oszczedne myslenie decydentow. Nie pozostaje mi wiec nic innego, jak zlozyc zyczenia wszystkim pacjentom bylych przychodni akademickich: anielskiej cierpliwosci lub - nerwow na postronkach w dlugich kolejkach do rejonowych placowek zdrowia.

Cudnej urody Talent Mlody

/inne dane personalne - do wiadomosci redakcji/

Sosnowiec, grudzien 1993

ABSOLWENCI LICEOW LACZCIE SIE!

"Wywolany do tablicy" przez redakcje, spiesze "doniesc", iz wsrod absolwentow IV Liceum Ogolnoksztalcacego im. Marii Sklodowskiej-Curie w Chorzowie sa m. in. pracownicy naukowi naszej uczelni /wymieniam tylko pracownikow Wydzialu Filologicznego/: prof. dr hab. Tadeusz Miczka, dziekan Wydzialu Filologicznego i mgr Miroslawa Rzymann-Siuciak /historyk jezyka/. Prof. Miczka nie zerwal kontaktu ze swa szkola - jak poinformowal mnie mgr Grzegorz Zarzycki /polonista w l. o., absolwent US/ - prof. Miczka jest czlonkiem zarzadu Stowarzyszenia Przyjaciol i Absolwentow IV L. O. w Chorzowie. Stowarzyszenie to bylo wspolorganizatorem zjazdu absolwentow z okazji siedemdziesieciolecia szkoly /1991/, a obecnie jego przedstawiciele biora udzial w pracach zmierzajacych do otwarcia klasy autorskiej o profilu filmowym oraz organizacji kolejnego, trzeciego juz, Konkursu Recytacji w Gwarze Slaskiej.

Dariusz Rott

A jak jest w innych liceach, ktorych absolwenci pracuja w US? Czekamy na dalsze donosy.

/red. /

SWIETO STASZICAKOW

1000-lecie IV Liceum Ogolnoksztalcacego im. Stanislawa Staszica w Sosnowcu jest okazja do spotkania jego absolwentow, a wsrod nich wielu pracownikow i studentow naszej uniwersyteckiej spolecznosci. Te szczegolne obchody zostana zainaugurowane 15. 01 na Balu, ktory odbedzie sie w sosnowieckim Novotelu. Glowne uroczystosci zwiazane z tym jubileuszem zostaly zaplanowane na wrzesien.

Wsrod "Staszicakow" sa m. in. : dr Krzysztof Czekaj - prodziekan ds. studenckich WNS, dr Olga Szura - adiunkt Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, dr Mieczyslaw Juda - socjolog oraz autorka niniejszej notatki, studentka dziennikarstwa.

Katarzyna Forst

Od redakcji: przypominamy, iz rzucilismy pomysl aby odszukali sie w naszej spolecznosci absolwenci tych samych szkol srednich. Czekamy na dalsze donosy w tej sprawie.