Kronika Uniwersytecka - Styczeń 1994

EDUKACJA REGIONALNA

W dniach 10 i 11 grudnia odbyla sie w Filii US w Cieszynie konferencja poswiecona edukacji regionalnej w szkolnym i pozaszkolnym systemie oswiatowym. Organizatorami konferencji byli: Rada Krajowa Regionalnych Towarzystw Kultury /z siedziba we Wroclawiu/, Macierz Ziemi Cieszynskiej i Filia US. W pierwszym dniu obrad referaty wyglosili: prof. Wojciech Swiatkiewicz oraz prof. Edmund Rosner. W konferencji wzieli udzial nauczyciele i czlonkowie roznych towarzystw regionalnych z Polski poludniowej. W drugim dniu obrady toczyly sie w hotelu "Piast" w Czeskim Cieszynie.

NAGRODA DLA STUDENTA WRiTV

Wydzial Radia i Telewizji podtrzymuje swa dobra forme. Oto fabularyzowany film dokumentalny pt. "Inna", wedlug scenariusza i w rezyserii studenta WRiTV Macieja Pieprzycy zdobyl trzecia nagrode w kategorii krotkiego metrazu na Miedzynarodowym Festiwalu Mlodego Kina. Festiwal odbywal sie w dniach 12-20 listopada w Turynie. "Inna" wczesniej zostala uhonorowana specjalnym wyroznieniem jury "za oryginalnosc tematu i formy artystycznej", na VII Miedzynarodowym Festiwalu Filmow Katolickich Niepokalanow`93. Po pokazach w Turynie "Inna" zaproszono do udzialu w przyszlorocznych Festiwalach filmow krotkometrazowych w Oberhausen /Niemcy/ oraz Villa de Corte /Portugalia/. Gratulujemy autorowi filmu i jego Mistrzom!

URODZINY KS. ADAMA HLAWICZKI

Instytut Pedagogiki Muzycznej Filii w Cieszynie byl w dniu 15 grudnia organizatorem podnioslej uroczystosci muzycznej dla uczczenia 85 rocznicy urodzin duszpasterza i muzyka ks.Adama Hlawiczki. Ten wybitnie zasluzony dla slaskiego zycia kulturalnego, intelektualnego i spolecznego duchowny, przez 35 lat /1945-1980/ byl proboszczem Parafii Ewangelickiej w Katowicach.

Ks. Adam Hlawiczka - wirtuoz organowy, chormistrz, kompozytor - ma w swym dorobku liczne opracowania piesni koscielnych i slawiacych piekno regionu. Kilka z nich przedstawil Ewangelicki Chor Meski "Cantus" z Goleszowa. Sam zas dostojny Jubilat wykonal wlasne utwory fortepianowe oraz podzielil sie z uczestnikami uroczystosci wspomnieniami o slasko-cieszynskich tradycjach muzycznych, rodzie Hlawiczkow i wlasnej drodze do muzyki. Czesc artystyczna imprezy wzbogacil koncert Orkiestry Salonowej US pod dyrekcja prof.Hilarego Drozda. W repertuarze znalazla sie muzyka XVIII i XIX wieku. Slowo jubileuszowe wyglosil prof. dr hab. Adolf Dygacz - badacz i znawca tworczosci ks. Adama Hlawiczki. M.P.

REMINISCENCJE W USTRONIU

W dniach od 29 listopada do 1 grudnia w Ustroniu odbywala sie konferencja naukowa na temat "Barok i reminiscencje - nie tylko barokowe". Jej organizatorem byl Zaklad Historii Sredniowiecza i Renesansu US, kierowany przez prof. Renarde Ocieczek. Materialy z sesji zostana wydrukowane w formie ksiazkowej.

PRZYSZLA REKRUTACJA - BEZ WIEKSZYCH ZMIAN

Na listopadowym posiedzeniu Senat przyjal zasady przyszlorocznej rekrutacji na studia w US. Najistotniejsza zmiana w stosunku do poprzedniej rekrutacji jest rezygnacja z formy tzw. "rozmowy kwalifikacyjnej" - ktora w opinii komisji senackiej nie sprawdzila sie. Selekcja kandydatow odbywac sie bedzie w drodze egzaminow wstepnych lub konkursu swiadectw maturalnych. Nie ma wiekszych zmian w limitach przyjec - tam gdzie one sa ustalane.

GOSC Z TEL AWIWU

23 listopada na zaproszenie Zakladu Historii Najnowszej naszego Uniwersytetu przybyl na spotkanie ze studentami prezes Swiatowego Zwiazku Zydow Zaglebia dr Arieh Ben Tov, mieszkajacy w Tel Awiwie. Gosc z Izraela zachecal przede wszystkim historykow do zainteresowania sie historia Zydow. Pytanie: czy istnieje mozliwosc przedstawienia tej historii rzetelnie? - stanowilo teze tego spotkania.

V.I.P - NOWY KLUB W SOSNOWCU

W koncu listopada na terenie osiedla akademickiego w Sosnowcu powstal nowy, studencki klub V.I.P.Otwarcie klubu stworzylo studentom alternatywe i zdrowa konkurencje staremu "Remedium". Miejmy nadzieje, ze interesujaca oferta zdobeda licznych i stalych bywalcow. Sukces w takim srodowisku zwlaszcza, to miszmasz nowych pomyslow z tym, co sprawdzone, uznawane, lubiane.

Ajenci juz teraz gwarantuja, ze V.I.P. nie podzieli /nie/slawy "Ikara" i ze maja recepte, by klub naprawde kojarzyl sie z zyciem studenckim.