Latający Teatr Szybko

Jego początki sięgają 2019 roku, kiedy pewna studentka dziennikarstwa postanowiła zrealizować swoje pragnienia o stworzeniu studenckiego koła teatralnego na Uniwersytecie Śląskim. Opublikowała post na facebookowej grupie studentów UŚ z informacją o naborze na aktorów. Zgłosiło się aż pięćset osób. Po castingu studentka wybrała tych, z którymi rozpoczęła wcielanie w życie swoich pomysłów. Od tej pory grupa poszerza aktorski repertuar i szlifuje swoje umiejętności w ramach studenckiego koła naukowego.

Zdjęcie ze spektaklu Niedźwiedź
Zdjęcie ze spektaklu Niedźwiedź

Anna Borkowska, inicjatorka przedsięwzięcia, już wcześniej miała kontakt ze sceną. Ukończyła szkołę muzyczną oraz uczęszczała do szkoły średniej, w której już wykazywała zamiłowanie do aktorstwa. Obecnie studiuje na Wydziale Humanistycznym UŚ na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz twórcze pisanie i marketing wydawniczy. Chciała, aby pierwsza sztuka, którą wystawi z grupą teatralną, była jej autorskim dziełem. Tak też się stało.

– Od licealnych lat bardzo interesowała mnie twórczość Iwana Wyrypajewa – opowiada Anna Borkowska. – W 2008 roku artysta wystawił na scenie aktora, który rapował Dekalog. Był to wówczas powiew awangardy i nowatorstwa, którymi się zachwyciłam. Od tamtego czasu śledziłam poczynania Wyrypajewa. Jego sztuka Tlen była dla mnie wyjątkowo ważna. Kiedy przeczytałam scenariusz, zauważyłam, że poruszono w nim wiele kwestii, które sama przedstawiłabym inaczej. To mnie bardzo zainspirowało. Postanowiłam odpowiedzieć autorowi na jego sztukę swoją własną. W kilka miesięcy napisałam Odpowiedź: Tlen. Mając poparcie zespołu, wysłałam scenariusz do współpracownika Wyrypajewa z pytaniem o zgodę na wykorzystanie fragmentów jego sztuki. Szybko otrzymaliśmy odpowiedź od samego Iwana Wyrypajewa aprobującego naszą inicjatywę. Wystawiliśmy więc spektakl w Domu Kultury w Szopienicach. Przyszło na niego ponad czterysta osób. Byliśmy w szoku, że na debiutancki pokaz grupy studentów, która nie zdążyła się jeszcze niczym wcześniej zaprezentować, trzeba było dostawiać krzesła. To bardzo nas zainspirowało do dalszego działania.

Kolejną wystawianą przez studentów sztuką był Niedźwiedź Antoniego Czechowa. Prapremiera odbyła się na Wydziale Humanistycznym UŚ.

– Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, który od kilku lat gromadzi ogromną liczbę odbiorców, stworzył nam szansę, żeby dotrzeć do nowej, bardzo szerokiej grupy odbiorców. Tam również odbyła się premiera naszego spektaklu – mówi założycielka koła.

Aktorzy prowadzą działalność, którą można zaobserwować podczas ich cyklicznych wystąpień.

– Współpracujemy z Katofonią – katowickim jazz clubem, gdzie co kilka miesięcy śpiewamy, stand-upujemy, pokazujemy swoje fotografie lub inne formy, którymi hobbystycznie zajmujemy się w czasie wolnym – mówi członek zespołu Łukasz Stryczek.

Pomysłodawczynią performance’ów realizowanych przez Latający Teatr Szybko jest Wiktoria Koza. Grupa organizuje performance w przestrzeniach miejskich przy okazji różnych wydarzeń. Na swoim koncie mają również wykonania wielu piosenek musicalowych i kabaretowych.

Na dorobek członków koła składa się jedna i, jak zapowiadają, nie ostatnia, wystawa fotograficzna pt. Niepatrzenie. Jej celem było ukazanie body positive, czyli niedoskonałego ciała w ujęciach aparatu.

– Niepozowane ciało człowieka bardzo różni się od ideału kreowanego przez media. Chcieliśmy w ten sposób przedstawić piękno tego, co codzienne, zwykłe i nieidealne – opowiada Karol Baran, fotograf. – Do każdego zdjęcia zostały również dołączone teksty, do pisania których zaangażowaliśmy studentów dziennikarstwa z młodszych roczników.

Koło naukowe nie składa się wyłącznie ze studentów Uniwersytetu Śląskiego. Gromadzi w swoich szeregach studentów innych uczelni oraz absolwentów. W jego strukturze funkcjonuje dział promocji w social mediach, finansowy, organizacji wydarzeń, a także scenografii i kostiumów oraz fotograf, operator i zastępca kierownika koła.

Grupa została zaproszona na Międzynarodowy Festiwal Teatralny do Wilna pt. „Wileńskie spotkania sceny polskiej”, gdzie zaprezentuje się na początku października 2024 roku. Opiekę nad studenckim kołem sprawuje dr hab. Sebastian Fikus, prof. UŚ z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Autorzy: Katarzyna Suchańska
Fotografie: archiwum prywatne