Sześćdziesiąt cztery pola

„Prawnicy nie grają w szachy. Matematycy, fizycy i filozofowie tak” – to powszechne, ale fałszywe stwierdzenie. Historycznie rzecz ujmując, prawnicy byli bardzo dobrymi szachistami. Amerykański prawnik Paul Morphy był w 1800 roku uważany za jednego z największych geniuszy szachowego świata. Jest autorem słów: „Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni”. Inni znani prawnicy szachiści to Friðrik Ólafsson, Wolfgang Unzicker czy Domenico Ponziani. Nawet w Polsce wielki polsko-żydowski szachista Savielly Tartakower był także prawnikiem. W rzeczywistości według historyka szachów Billa Walla prawnik jest jednym z najpopularniejszych zawodów wykonywanych przez zawodowych szachistów, którzy nie są oddani wyłącznie szachom.

Laureaci turnieju
Laureaci turnieju

Z myślą, że prawnicy też grają w szachy, z inicjatywą zorganizowania konkursu szachowego wystąpili prof. dr hab. Ewa Rott-Pietrzyk, pełnomocnik ds. umiędzynarodowienia i dr Mauro Arturo Rivera León. Pomysł zyskał wsparcie dziekana Wydziału Prawa i Administracji dr. hab. Witolda Kurowskiego, prof. UŚ. W założeniu konkurs miał też bardziej zintegrować pracowników, doktorantów oraz studentów powiązanych z różnymi wydziałami UŚ, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

9 grudnia 2022 roku został zorganizowany pierwszy Turniej Szachowy o Puchar Dziekana WPiA UŚ w Katowicach. Za nieocenioną pomoc w organizacji tego wydarzenia podziękowania należą się dr. Michałowi Grudeckiemu – karniście, który sam jest wybitnym szachistą. Turniej nie mógłby się odbyć bez entuzjastycznego wsparcia Wiktorii Cieślak, kierownik Klubu Szachowego AZS UŚ. Turniej odbył się w głównym holu budynku wydziału. Na podkreślenie zasługuje fakt, że był to oficjalny turniej szachowy zgłoszony do Polskiego Związku Szachowego. Sędzią turnieju był Łukasz Wesołowski. Udział w wydarzeniu umożliwił zawodnikom walkę o zdobycie kategorii szachowych (piątej i czwartej oficjalnej kategorii szachowej).

Pierwszy Turniej Szachowy o Puchar Dziekana WPiA UŚ
w Katowicach
Pierwszy Turniej Szachowy o Puchar Dziekana WPiA UŚ w Katowicach

Wielu graczy odpowiedziało na wezwanie, a rejestracja zakończyła się udziałem ponad trzydziestu uczestników. Dodać należy, że wielu z nich jest sytuowanych w ramach narodowego rankingu szachowego. Turniej rozgrywany był w systemie „szwajcarskim” składającym się z pięciu rund. Walka była niezwykle zacięta, a każdemu meczowi towarzyszyły duże emocje. Zwycięzcą turnieju został dr Konrad Graczyk (I miejsce). Kolejne miejsca zajęli: Jakub Kirsek (II miejsce) i Kacper Nocoń (III miejsce). Dr hab. Marek Wójtowicz, prof. UŚ otrzymał nagrodę specjalną za zdobycie tytułu najlepszego szachisty wśród pracowników UŚ. W kategorii najlepszego doktoranta zwyciężył Konrad Wiltosiński. W zmaganiach studentów fantastyczna gra Michała Gasza przyniosła mu nagrodę dla najlepszego studenta.

Podczas uroczystości wręczenia nagród dziekan Wydziału Prawa i Administracji dr hab. Witold Kurowski, prof. UŚ zapowiedział, że turniej stanie się imprezą cykliczną i już zaprosił wszystkich uczestników do podjęcia przygotowań do kolejnej edycji turnieju. Zwycięzcy otrzymali puchary i upominki.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz wszystkim graczom, którzy zdobyli kategorię szachową. Przede wszystkim jednak gratulujemy zawodnikom, którzy wzięli udział w turnieju i zaciekle walczyli na szachownicy. I już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w II edycji turnieju w grudniu 2023 roku.

Galerię zdjęć można zobaczyć na oficjalnej stronie uczelni: www.us.edu.pl/wydzial/wpia/multimedia/turniej-szachowy-na-wpia. Pełne wyniki turnieju dostępne są na oficjalnej stronie Chessarbiter: www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_7108/results.html?tb=14_&l=pl.

Autorzy: Mauro Arturo Rivera, Ewa Rott-Pietrzyk
Fotografie: Wojciech Ziółkowski