Kronika UŚ

Nagroda im. Prof. Remigiusza Kaszubskiego

10 i 17 marca 2022 roku odbyło się Forum Bankowe, podczas którego zostały rozdane nagrody im. prof. Remigiusza Kaszubskiego. Jest to nagroda przyznawana osobom, których działalność w dziedzinie bankowości elektronicznej oraz regulacji prawnych odznaczyła się w szczególny sposób, m.in. kreatywnością. Kapituła nagrody wyróżniła sześć osób, wśród których znalazł się dr hab. Dariusz Szostek, prof. UŚ za szerzenie wiedzy na temat nowych technologii, w tym technologii blockchain i tokenizacji procesów.

Prof. Dariusz Szostek jest pracownikiem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, członkiem Polskiej Akademii Nauk w Katowicach, ekspertem Obserwatorium Sztucznej Inteligencji Parlamentu Europejskiego. Jest współautorem koncepcji e-sądu, pomysłodawcą elektronicznego potwierdzenia odbioru, a także autorem koncepcji elektronicznego biura podawczego. Pełni również funkcję wykładowcy. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji, w tym monografii Blockchain a prawo.

Nagroda za najlepszą pracę doktorską z chemii analitycznej

Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk przyznał dr Alicji Menżyk z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego nagrodę za najlepszą pracę doktorską z chemii analitycznej. Praca została napisana pod kierownictwem prof. dr. hab. Grzegorza Zadory i nosi tytuł Toward a spectroscopy-based approach for estimating time elapsed since bloodstains deposition – Development of a novel framework for blood or blood evidence evaluation. Jury nagrodziło pracę doktorską Alicji Menżyk za wprowadzanie zasad metrologii w pomiarach chemicznych.

XV Ogólnopolski Konkurs Chemiczny

21 marca odbyła się pierwsza tura XV Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego na Uniwersytecie Śląskim, a 28 marca odbył się finał konkursu, który jest skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Jego organizatorem jest Instytut Chemii, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Oddział Katowicki Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Celem konkursu jest zwiększenie zainteresowania młodzieży szkół ponadgimnazjalnych chemią oraz studiowaniem tej dziedziny wiedzy na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Śląskiego.

W związku z epidemią COVID-19 pierwsza część konkursu przebiegała w trybie online. Wzięło w niej udział 316 uczennic i uczniów z 43 szkół średnich. Uczestniczki i uczestnicy pochodzili z 9 województw: śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego, dolnośląskiego, opolskiego, podkarpackiego i łódzkiego. Finalistami zostało 25 najlepszych uczestników eliminacji, spośród których tytuły laureatów otrzymało troje uczniów: I miejsce – Maciej Multan, V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie; II miejsce – Kordian Fuksa, II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie; III miejsce – Nikodem Świderski, VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach. Laureaci i finaliści otrzymali nagrody. Nagrodzeni zostali również nauczyciele (opiekunowie laureatów I, II i III miejsca): Krzysztof Kuśmierczyk, Agata Zegar i Anna Dudzińska. Głównym sponsorem konkursu była firma SYNTHOS SA.

Konferencja naukowa „Rzeka Wisła 2021 – problemy i wyzwania”

23 marca odbyła się konferencja naukowa będąca podsumowaniem dwutygodniowego spływu Wisłą z Goczałkowic do Gdańska w lipcu 2021 roku, w trakcie którego pobrane zostały próby biologiczne do badań hydrobiologicznych oraz próby wody do badań fizyko-chemicznych. Podczas spotkania zostały przedstawione i omówione wyniki badań oraz problemy i wyzwania dotyczące funkcjonowania dużych rzek. Organizatorami konferencji były Śląskie Centrum Wody UŚ i Fundacja Why Not.

Zespół „Camerata Silesia” nominowany do Fryderyków 2022

Dyskografia Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” obfituje w liczne nagrania doceniane przez melomanów za wykonawczą perfekcję artystyczną i pietyzm muzyczny. Dyrektorem muzycznym i dyrygentem chóru jest prof. dr hab. Anna Szostak-Mryczek z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

24 marca 2022 roku ogłoszono nominacje do kolejnej edycji Fryderyków. W kategorii album roku – muzyka chóralna nominowano płytę Words of Mystery. Music for Choir and Cello nagraną przez katowicki chór wspólnie z wybitnym wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem. Ukazała się ona na początku 2021 roku. „Camerata Silesia” to czołowa kameralna grupa śpiewacza w Polsce, powstała w 1990 roku. Zespół ceniony jest szczególnie za wykonania muzyki współczesnej, a także interpretacje muzyki dawnej. Swoimi wykonaniami promuje Polskę oraz Katowice podczas występów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji. W 2020 roku zespół otrzymał Fryderyka za album Camerata Silesia sings silesian composers vol. 1, w 2021 roku natomiast został doceniony za płytę Przez łzy z utworami Romana Padlewskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej.

Koncert charytatywny „Miasto Nauki Ukrainie”

25 marca 2022 roku na kampusie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się koncert charytatywny „Miasto Nauki Ukrainie” zorganizowany przez 7 uczelni wchodzących w skład konsorcjum Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024: Uniwersytet Śląski, Politechnikę Śląską, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademię Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, Akademię Sztuk Pięknych oraz Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego, a także Miasto Katowice. Celem wydarzenia było wsparcie zbiórki finansowej prowadzonej na potrzeby pochodzących z Ukrainy studentów, doktorantów i ich rodzin. Podczas wydarzenia zebrano ponad 26,5 tys. zł. Na scenie wystąpił polsko-ukraiński zespół Dagadana, a także zespoły muzyczne, w skład których weszli studenci i pracownicy uczelni. Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział m.in. w pokazach naukowych, warsztatach doradczo- -filozoficznych i dziennikarskich, projekcji filmu Donbas (2018) w reżyserii Siergieja Łoźnicy oraz w wernisażu wspólnej wystawy Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Sztuk Pięknych, na której zaprezentowane zostały prace laureatów konkursu „Studencka Grafika 2021”.