Gruntowna reorganizacja wydziałów jest jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych na Uniwersytecie Śląskim na mocy nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W miejsce dotychczasowych 12 wydziałów nowy statut UŚ powołuje 8 (w tym Szkołę Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego). Będzie na nich funkcjonowało 25 instytutów dyscyplinowych, ze struktur wydziałów znikną natomiast katedry i zakłady. Na naszej uczelni 4 jednostki będą miały status kolegiów.
Wydział Humanistyczny
Wydział Humanistyczny powstał z połączenia dotychczasowego Wydziału Filologicznego z humanistyczną częścią Wydziału Nauk Społecznych (Instytut Filozofii, Instytut Historii, Zakład Historii Sztuki) i Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji. W ramach Wydziału funkcjonowały będą następujące instytuty dyscyplinowe:
Wydział Humanistyczny będzie odpowiedzialny za organizację kształcenia na następujących kierunkach studiów:
Pierwszym dziekanem Wydziału Humanistycznego został prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz.
Wydział Nauk Przyrodniczych
Wydział Nauk Przyrodniczych powstał z połączenia dotychczasowego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska z Wydziałem Nauk o Ziemi. W ramach Wydziału będą funkcjonowały następujące instytuty dyscyplinowe:
Wydział Nauk Przyrodniczych będzie odpowiedzialny za organizację kształcenia na następujących kierunkach studiów:
Pierwszym dziekanem Wydziału Nauk Przyrodniczych został prof. dr hab. Leszek Marynowski.
Wydział Nauk Społecznych
Wydział Nauk Społecznych powstał z połączenia części dotychczasowego Wydziału Nauk Społecznych reprezentującej dyscypliny z dziedziny nauk społecznych (Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Instytut Socjologii) z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii oraz Instytutem Nauk o Edukacji z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji. W ramach Wydziału funkcjonowały będą następujące instytuty dyscyplinowe:
Wydział Nauk Społecznych będzie odpowiedzialny za organizację kształcenia na następujących kierunkach studiów:
Pierwszym dziekanem nowego Wydziału Nauk Społecznych został prof. zw. dr hab. Zenon Gajdzica.
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych powstał z połączenia dotychczasowego Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Chemii. W ramach Wydziału funkcjonowały będą następujące instytuty dyscyplinowe:
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych będzie odpowiedzialny za organizację kształcenia na następujących kierunkach studiów:
Pierwszą dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych została prof. dr hab. Danuta Stróż.
Wydział Prawa i Administracji
Wydział Prawa i Administracji kontynuuje tradycje jednostki o tej samej nazwie. W jego strukturze będzie funkcjonował Instytut Nauk Prawnych organizujący badania naukowe w dyscyplinie nauki prawne.
Wydział Prawa i Administracji w dalszym ciągu będzie odpowiedzialny za organizację kształcenia na kierunkach studiów:
Pierwszym dziekanem nowego Wydziału Prawa i Administracji został prof. dr hab. Czesław Martysz.
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji powstał z połączenia dotychczasowego Wydziału Artystycznego ze strukturami dydaktycznymi dotychczasowego Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji.
W ramach Wydziału funkcjonowały będą następujące instytuty dyscyplinowe:
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji będzie odpowiedzialny za organizację kształcenia na następujących kierunkach studiów:
Pierwszym dziekanem Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji został dr hab. Krzysztof Bąk.
Wydział Teologiczny
Wydział Teologiczny kontynuuje tradycje jednostki o tej samej nazwie. W jego strukturze będzie funkcjonował Instytut Nauk Teologicznych organizujący badania naukowe w dyscyplinie: nauki teologiczne.
Wydział Teologiczny w dalszym ciągu będzie odpowiedzialny za organizację kształcenia na kierunkach studiów:
Pierwszym dziekanem nowego Wydziału Teologicznego został ks. dr hab. prof. UŚ Antoni Bartoszek.
Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego
Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego kontynuuje tradycje Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego. W jej strukturze będzie funkcjonował Instytut Sztuk Filmowych i Teatralnych organizujący działalność artystyczną w dyscyplinie sztuki filmowe i teatralne.
Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego będzie odpowiedzialna za organizację kształcenia na kierunkach studiów:
Pierwszą dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego została dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz.
Kolegia
Zgodnie z nowym Statutem UŚ kolegium jest jednostką organizacyjną tworzoną w celu organizacji kształcenia, która może współpracować z otoczeniem zewnętrznym Uniwersytetu, w tym podejmować działania na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych. Od 1 października 2019 roku w formule kolegium funkcjonować będą cztery jednostki:
Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Kolegium ISM pozostaje jednostką prowadzącą Indywidualne Studia Międzydziedzinowe. Są one sposobem organizacji studiów umożliwiającym uzyskanie dyplomu na więcej niż jednym kierunku, ich studenci zaś mogą uczestniczyć w zajęciach na wszystkich wydziałach uczelni. Każdy student ISM realizuje indywidualny program studiów pod opieką specjalnie powołanego nauczyciela akademickiego – tutora. Kolegium ISM jest również wiodącą jednostką wprowadzającą innowacyjne rozwiązania i metody dydaktyczne, które są później upowszechniane na Uniwersytecie.
Dyrektorem Kolegium ISM będzie prof. dr hab. Ryszard Koziołek.
Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu
CWFiS powstaje z przekształcenia dawnego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Będzie prowadziło działalność w zakresie wychowania fizycznego, sportu i rekreacji adresowaną do członków wspólnoty UŚ. Poza realizacją zajęć z WF na studiach zajmie się koordynacją działania drużyn ligowych UŚ, uczestnictwa reprezentantów uczelni w Akademickich Mistrzostwach Śląska, Polski, Świata i Europy, a także organizacją zajęć i imprez o charakterze rekreacyjnym i sportowym dla studentów, doktorantów i pracowników.
Dyrektorem CWFiS będzie mgr Aleksander Fangor.
Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych
SPNJO pozostaje jednostką odpowiedzialną przede wszystkim za nauczanie studentów języków obcych w ramach tzw. lektoratów prowadzonych na wszystkich kierunkach studiów w ramach pasm językowych: humanistyczno- społecznego, matematyczno-przyrodniczego, neofilologicznego i cieszyńskiego.
Dyrektorem SPNJO będzie dr Ryszard Kalamarz.
Szkoła Języka i Kultury Polskiej
SJiKP prowadzi m.in. różnego rodzaju kursy języka polskiego, seminaria z zakresu języka i kultury polskiej dla nauczycieli i lektorów uczących języka polskiego za granicą wśród Polonii i cudzoziemców, podyplomowe studia kwalifikacyjne nauczania kultury polskiej i języka polskiego jako obcego, seminaria i konferencje poświęcone językowi i kulturze polskiej, nauczaniu języka polskiego jako drugiego oraz tłumaczeniom. Jest również ośrodkiem uprawnionym do przeprowadzania egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego na wszystkich poziomach zaawansowania.
Dyrektorem SJiKP będzie prof. dr hab. Jolanta Tambor.