AZS - CO TO JEST?

Akademicki Zwiazek Sportowy to organizacja, ktora, jak wynika z zalozen statutu z 1909 roku, ma "rozbudzac wsrod mlodziezy zamilowania do sportu i dawanie czlonkom materialnej mozliwosci do wspolnej pracy w kierunku rozwijania sil fizycznych, za pomoca wszelkich zdrowych, a odpowiednich sportow, zabaw, gier ruchowych". Pierwszy AZS powstal na Uniwersytecie Jagiellonskim. AZS Uniwersytetu Slaskiego jest zwiazkiem stosunkowo mlodym. Ale jego czlonkowie niestety nie pamietaja kiedy zostal zawiazany. Uwazaja, ze obecnie przezywa on swego rodzaju "renesans". Od zeszlego roku /od kwietniowego turnieju w Belgii/ dziala nowy zarzad.

TYLKO PRAWO

W sklad zarzadu wchodza: prezes - Jarema Czapla /od czerwca obowiazki prezesa przejmuje Tomek Turek/, wiceprezesi - Jozek Szczypocki i Sebastian Rochlin, sekretarz - Grzegorz Wrobel oraz przedstawiciel SWFiS mgr Gurgula. Wszyscy wymienieni /procz mgr Gurguli/ sa studentami prawa. Niektorzy studenci uwazaja, ze nie jest to sluszne - co nie znaczy, ze jest to sprzeczne z prawem. Ich zdaniem pelna nazwa zwiazku brzmi AZS US, a US nie ogranicza sie tylko do Wydzialu Prawa.

STOLOWKA - DROGA DO SUKCESU

Niewatpliwym sukcesem obecnego zarzadu /pomijam w tym miejscu osiagniecia sportowe/ jest fakt, ze studenci nie zrzeszeni w AZS-ie wiedza o jego istnieniu dzieki organizowanym w stolowce imprezom tanecznym.

PROBLEMY

Czlonkowie AZS uskarzaja sie, ze Uczelnia nie zorganizowala im transportu, gdy wyjezdzali na rozgrywki do Belgii, ze nie wypozyczono im pomieszczenia, w ktorym mogliby wyremontowac lodke, ze nie udostepniono im bufetu na wydziale fizyki na spotkania klubowe. No i... brak pieniedzy - jakzeby inaczej. Zas w USA akademickie kluby sportowe zarabiaja na swe uczelnie. Kazdy sukces sportowy przynosi uczelni wymierna korzysc. No ale na sukces potrzeba pieniedzy i... kolo sie zamyka.

SPORT

Imprezy sportowe zorganizowane przez SWFiS oraz AZS US w roku akademickim 93-94 to turnieje oraz mistrzostwa w badmintonie, brydzu, szachach, plywaniu, lekkiej atletyce. W tym roku odbyly sie rowniez miedzywydzialowe rozgrywki dla studentow I roku, miedzyuczelniany turniej pilki noznej, siatkowki i koszykowki. AZS jest chyba jedyna organizacja dzialajaca na US przez caly rok.

LATO

Na wakacje zaplanowano zeglarska akcje, w ktorej udzial wezma studenci i pracownicy uczelni /okolo 200 osob/. W ramach akcji przewidziano kurs zeglarski i miedzynarodowy rejs Polska-Niemcy.

CZLONKOWIE

Tych, z ktorymi rozmawialam opisalabym tak: przystojni, jak przystalo na mezczyzn zajmujacych sie sportem, uprzejmi - powiedzmy w wiekszosci sytuacji. AZS traktuja raczej "zabawowo". Pozory moga jednak czasem mylic.

Autorzy: Dorota Sieroń