TEATRO ITALIANO

W dniach 12-20 maja 2000 r., w ramach Dni Kultury Włoskiej we Wrocławiu, miał miejsce Pierwszy Międzynarodowy Przegląd Teatrów Studenckich.

Impreza odbyła się pod honorowym patronatem: Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie, Zakładem Italianistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studenckiego Koła Italianistów Uniwersytetu Wrocławskiego, we wrocławskim teatrze K2.

Po przedstawieniu w Poznaniu

W przeglądzie uczestniczyła nasza dwudziestotrzyosobowa grupa z sosnowieckiej Italianistyki. Wystawili ponownie spektakl, pt. Rare parole d'amore (Wyszukane słowa o miłości). Poza naszą reprezentacją można było podziwiać występy studentów z Krakowa (Morze Baricco), Ołomuńca - Czechy (Zaczarowany podróżnik), Zagrzebia - Chorwacja (Próby sceniczne) oraz sztukę w wykonaniu gospodarzy (Jeśli zimową nocą...). Wszystkie przedstawienia wyreżyserował znakomity Gianfranco Evangelista.

Oczywiście spektakle zostały zrealizowane w ramach Europejskiego Projektu Teatro - Universita z dotacji włoskiego MSW, o czym wspominaliśmy w kwietniowym numerze G.U.

Wspólna fotografia z ambasadorem Włoch w Polsce
Wspólna fotografia z ambasadorem Włoch
w Polsce

Po tygodniowej przerwie od wrocławskiego przeglądu wszyscy uczestnicy (oprócz "Wrocławia" - przyczyny organizacyjne) udali się do Poznania na zorganizowany tam przez Międzywydziałowe Koło Naukowe Italianistów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu II Festiwal Teatrów Studenckich. Festiwal ten był jedną z atrakcji trwającego w dniach 17-19 maja 2000 Święta Kultury Włoskiej - DOLCE VITA NOVA.

Niniejsza poznańska festa italiana odbyła się dzięki życzliwości i wsparciu: Instytutu Kultury Włoskiej w Krakowie, Jego Ekscelencji Ambasadora Włoch w Polsce - Luca Daniele Biolato, Konsula Generalnego - Luca Lepore, kierownika Projektu Teatro Universita - Giovanna Schepesi.

Z reżyserem spektaklu Gianfranco Evangelistą
Z reżyserem spektaklu
Gianfranco Evangelistą

W festiwalu zaprezentowały się wykonawcy z różnych uniwersytetów europejskich.

W pierwszej części (18 maja) wystąpili studenci z Zagrzebia (Próby sceniczne), Krakowa (Morze Baricco), Katowic (Wyszukane słowa o miłości).

Drugą część (19 maja) zainicjowała grupa z Hannoveru ze sztuką "Archanioły nie grają na flipperach", (reż. A.Gunter i M.Comeglio) i kolejno:

Warszawa "Przebudzeni zimą" (reż. S.Gonella),

Poznań - "Był sobie dwa razy baron Lamberto" (reż. O.Mincer),

Toruń - "Wydanie nadzwyczajne, czyli szparagi a nieśmiertelność duszy: wieczorek z Achille Campanile" (reż. G.Jacovone).

Zwycięzcami zostali: na pierwszym miejscu - Kraków, na drugim - Warszawa, na trzecim - Hannover.

Co prawda wybór był bardzo trudny- jak stwierdzili zakłopotani jurorzy. Cóż, nie mogą wygrywać wszyscy!

Oficjalnego zamknięcia Festiwalu dokonał J.E. Ambasador - Luca Daniele Biolato z wcześniejszym wręczeniem nagród głównych i pocieszenia, oraz gratulacjami dla wszystkich uczestników.

Nie ulega wątpliwości, iż święto to było wspaniałą okazja do spotkania wiele ciekawych osób licznych miłośników Włoch; kolejną udaną próbą integracji młodzieży z różnych krajów Europy których łączy jedno- pasja do Italii.

Natomiast w wieczornych chwilach po przedstawieniach wielu, pomimo zmęczenia i stresu bawiło się w klubie jazzowym BLUE NOTE podczas koncertu "The Crackers Band" z którymi, nasza koleżanka Ewelina Rajchel gościnnie zaśpiewała. Complimenti!!!

Nasi studenci są zadowoleni z odbytego "tournée", mieli okazje do poznania wielu swoich rówieśników, mile spędzając czas.

Wystąpili: Dagmara Belcik, Beniamin Chałupiński, Patryk Darowski, Judyta Dobor, Iwona Grabowska, Bernadeta Grochowska, Renata Guzik, Justyna Hajdzicka, Agnieszka Kasprzyk, Adriana Kaszycka, Elżbieta Król, Darek Krzyżewski, Katarzyna Kubit, Joanna Kucharczyk, Anna Kurowska, Magda Piworowicz, Agnieszka Przemykalska, Ewelina Rajchel, Joanna Rączka, Kasia Smereka, Iza Staniewska, Alina Strzelecka, Kasia Włodarczyk, Aleksandra Zioło oraz Teresa Capece - wspaniała organizatorka i towarzyszka podczas teatralnego voyage.

Pani Capece serdecznie dziękujemy za poświęcenie oraz wysiłek. Grazie!

Autorzy: B.G.