Nowe Centrum Logistyczno-Naukowe na Svalbardzie

Obecnej na Svalbardzie (archipelagu na Oceanie Arktycznym należącym do Norwegii) znajduje się sześć stacji badawczych obsługiwanych przez polskie jednostki uniwersyteckie i naukowe. Wśród nich można znaleźć stację całoroczną – Polską Stację Polarną Hornsund, zarządzaną przez Instytut Geofizyki PAN. Na stałe przebywa w niej grupa 10–12 osób, do których w czasie wiosennym i letnim dołączają naukowcy z Polski i całego świata. Dodatkowo na wyspie znajdują się uniwersyteckie stacje badawcze należące do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Niebawem zostanie otwarte centrum należące do Uniwersytetu Śląskiego.

Transport aparatury badawczej w czasie wiosennej wyprawy Uniwersytetu Śląskiego na Svalbard
Transport aparatury badawczej w czasie wiosennej wyprawy Uniwersytetu Śląskiego na Svalbard

Instalacja podstawowej stacji meteorologicznej na morenie lodowca
Werenskiold
Instalacja podstawowej stacji meteorologicznej na morenie lodowca Werenskiold

Instalacja automatycznej stacji meteorologicznej w ramach projektu CRIOS
na lodowcu Hansa umożliwiającej dostęp do danych w czasie rzeczywistym poprzez satelitarny transfer danych
Instalacja automatycznej stacji meteorologicznej w ramach projektu CRIOS na lodowcu Hansa umożliwiającej dostęp do danych w czasie rzeczywistym poprzez satelitarny transfer danych

Średnie transportery pływające służące w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund do
rozładunku zaopatrzenia docierającego z Polski
Średnie transportery pływające służące w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund do rozładunku zaopatrzenia docierającego z Polski

Centrum Logistyczno-Naukowe na Svalbardzie pod kierownictwem dr. Dariusza Ignatiuka z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego to nowo powstała na naszej uczelni infrastruktura w ramach Centrum Studiów Polarnych. Praca kierownika oraz partnerów Polskiego Konsorcjum Polarnego przyczyniła się do powstania wyjątkowego miejsca, które będzie służyło potrzebom naukowców, nie tylko wyposażeniem, ale również usytuowaniem.

Centrum Logistyczno-Naukowe UŚ znajduje się w Longyearbyen – stolicy Svalbardu, jedynym miejscu na wyspie, gdzie znajduje się lotnisko. W Longyearbyen zlokalizowany jest także Uniwersytet Arktyczny (UNIS), na który wyjeżdżają nasi studenci i doktoranci realizujący projekty badawcze z naukowcami UŚ.

– Potrzeba tego centrum i własnej infrastruktury badawczej jest wpisana w wiele rządowych dokumentów – mówi kierownik Centrum dr Dariusz Ignatiuk. – Zapis o konieczności jego powołania znalazł się w Strategii Badań Polarnych oraz w najnowszej Polskiej Polityce Polarnej. W efekcie długotrwałych prac udało się wszcząć procedury i powołać do istnienia tę nową jednostkę badawczą.

Do dwóch podstawowych zadań Centrum Logistyczno-Naukowego należą wsparcie logistyczne oraz wsparcie naukowe.

– Polacy są największą poza Norwegami nacją prowadzącą badania naukowe w tamtym rejonie – mówi dr Dariusz Ignatiuk. – W naszym zespole realizujemy obecnie pięć projektów. Podpisaliśmy umowę z Narodowym Centrum Nauki na projekt zacieśniający współpracę polsko-norweską (HarSval), kończymy również inny projekt, który rozwija monitoring na Svalbardzie (CRIOS). Koordynowaliśmy powstawanie nowych sieci monitoringowych praktycznie na całej wyspie. Te wszystkie projekty, jak i kolejne, będziemy od tej pory realizowali dzięki nowej infrastrukturze. Powstałe Centrum będzie również pełniło funkcje magazynowe dla ekwipunku, z którego korzystamy podczas badań. Do tej pory skutery, elementy sprzętów, aparatur i elektroniki składowaliśmy w różnych miejscach – niektóre z nich nie mogą przebywać w zimnie, a inne z kolei muszą być zabezpieczone przed wilgocią. Po przybyciu na miejsce wiele czasu zajmowało nam zebranie całego ekwipunku oraz aparatury i przygotowanie się do wyprawy. Od momentu oddania Centrum do użytku cały sprzęt będzie magazynowany w jednym, dostosowanym do tego miejscu. Zmniejszone zostaną także koszty niepotrzebnego transportu sprzętu miedzy Polską i Svalbardem, co wprost przełoży się na ograniczenie śladu węglowego i będzie oznaką większej troski o zmiany klimatyczne zachodzące w Arktyce.

Badania prowadzone przez załogę Centrum dotyczą głównie zmian klimatycznych i środowiskowych. Według kierownika globalne ocieplenie, które obserwujemy na Ziemi, w Arktyce zachodzi cztery razy szybciej.

– Nasz zespół prowadzi badania nad zmianami klimatycznymi i środowiskowymi od ponad pięćdziesięciu lat. W dużej mierze skupiamy się na zmianach zachodzących w kriosferze, czyli tymi, które zachodzą w obrębie lodowców, ich termiki, hydrologii, a także na udziale tych procesów w podnoszeniu się oceanów oraz rozmarzaniu gruntów, klimatologii, meteorologii i mikrobiologii. Zakres prowadzonych badań jest naprawdę bardzo szeroki – mówi naukowiec.

Wyprawom badawczym często towarzyszą studenci i doktoranci. Ich rolą jest zbieranie materiałów i przeprowadzanie analiz do prac magisterskich czy doktoranckich. Udział tych młodych ludzi zaczyna się już na etapie przygotowania ekspedycji: składania wniosków, załatwiania ubezpieczenia, przygotowywania i sprawdzania sprzętu.

–Przygotowanie oraz rozliczenie wyprawy jest procesem żmudnym i pracochłonnym. Dzięki udziałowi w nim młodzi naukowcy mogą się dowiedzieć, jak odpowiedzialnym i skomplikowanym przedsięwzięciem jest taka wyprawa, a także zdobyć nowe umiejętności oraz być dla nas wsparciem – wyjaśnia naukowiec.

Oficjalne otwarcie polskiego Centrum Logistyczno-Naukowego w Longyearbyen na Svalbardzie planowane jest na styczeń 2025 roku. Zespół Centrum Studiów Polarnych pod kierownictwem dr. Dariusza Ignatiuka planuje przybyć do nowej siedziby już pod koniec marca 2024 roku, aby rozpocząć pierwsze badania terenowe. W okresie letnim planowane są głównie prace związane z wyposażeniem budynku oraz dostosowaniem jego funkcjonalności do potrzeb zespołu – działania te koordynuje menadżerka Centrum Katarzyna Stachniak. Powołany w ramach Polskiego Konsorcjum Polarnego zespół ds. laboratoryjnych pracuje, by określić priorytety zakupów do laboratorium na najbliższe trzy lata, jednostki gromadząc sprzęt, który w lecie zostanie przetransportowany do Centrum statkiem naukowo-szkoleniowym Horyzont II, należącym do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Niebawem będziemy świadkami inauguracji nowej infrastruktury Centrum Studiów Polarnych – jej powstanie jest znaczącym sukcesem polskiego środowiska polarnego, któremu w tym zadaniu lideruje Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Autorzy: Katarzyna Suchańska
Fotografie: Dariusz Ignatiuk