Najważniejsze wydarzenie naukowe w Europejskim Mieście Nauki 2024

ESOF2024 to jedna z najważniejszych międzynarodowych konferencji na temat procesów transformacyjnych zachodzących w obrębie świata nauki i wpływu nauki na świat. Podczas wydarzenia naukowcy i naukowczynie, przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie, politycy i polityczki, dziennikarze i dziennikarki oraz mieszkańcy i mieszkanki będą rozmawiać o najnowszych osiągnięciach z różnych dziedzin nauki i sztuki oraz ich wpływie na społeczeństwo. Konferencja odbędzie się w dniach 12–15 czerwca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, a jej hasło będzie brzmiało: Życie zmienia naukę.

ESOF2022

EuroScience Open Forum to odbywająca się co dwa lata konferencja mająca na celu zaoferowanie społeczności naukowej platformy do interdyscyplinarnej, przekrojowej i dostępnej dla szerszej publiczności debaty na temat kultury naukowej, badań i innowacji. Debata jest adresowana do społeczeństwa i prowadzona z jego udziałem. Poprzednia edycja ESOF2022 odbywała się w holenderskiej Lejdzie, goszcząc ponad 1500 delegatów na miejscu oraz niemal kolejny tysiąc online. Hasłem przewodnim konferencji było: Przekraczanie granic, zaangażowana nauka, odporne społeczeństwa. 15 lipca 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się konferencja towarzysząca ESOF2022. Wydarzenie to stanowiło również inaugurację przyjęcia przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Konferencja ESOF2022 Regional Site stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i nawiązania międzynarodowej współpracy.

Założenia konferencji

Nadrzędnym celem konferencji ESOF2024 jest eksploracja związków między nauką a społeczeństwem, warunków prowadzenia badań naukowych oraz ich wpływu na społeczeństwo. Jej założeniem jest stymulowanie debaty na temat zmian związanych z nauką, a także analiza społecznych, kulturowych i gospodarczych konsekwencji przełomowych odkryć naukowych na poziomie regionalnym, krajowym, europejskim i ogólnoświatowym. W obliczu globalnych wyzwań i w celu zwiększania międzynarodowej współpracy naukowcy chcą dyskutować o nauce jako czynniku zmian w codziennym życiu, a także o tym, jak życie zmienia naukę.

Program

Program konferencji obejmuje: wykłady, seminaria, debaty, warsztaty, prezentacje posterowe i wystawy, interaktywne sesje, a także szeroki wachlarz propozycji form zaangażowania publicznego. Hasło przewodnie ESOF2024 brzmi: Życie zmienia naukę. Do Katowic przybędą czołowi europejscy i światowi przedstawiciele świata nauki, badacze akademiccy i wdrożeniowi, przedstawiciele instytucji publicznych i niepublicznych wspierających naukę, przedstawiciele biznesu, mediów, a także osoby zainteresowane rolą nauki we współczesnym świecie.

Sześć obszarów

ESOF2024 to sześć głównych obszarów odpowiadających najważniejszym obecnie wyzwaniom nauki.

Transformacja energetyczna
Transformacja energetyczna oznacza zmianę sposobu dotychczasowego dostarczania i wykorzystywania energii. W potocznym rozumieniu kojarzona jest z energią słoneczną pozyskiwaną z paneli fotowoltaicznych, elektrycznymi samochodami, smogiem. Ale także, szczególnie w regionach węglowych, utożsamiana jest z zamykaniem kopalń i elektrowni węglowych, bezrobociem.

Niewątpliwie transformacja energetyczna dotyka wielu firm, obszarów działalności, społeczności lokalnych, pracowników, rodzin. Jej sukces wymaga zatem wyważonego podejścia zarówno technologicznego, jak i społecznego, opartego na dialogu dla wypracowania wspólnych rozwiązań służących zarówno obecnym, jak i przyszłym pokoleniom.

Zrównoważone środowisko
Każda ludzka działalność, zwłaszcza prowadząca do poprawy jakości życia ludzkości, wywiera nieuniknioną presję na środowisko naturalne. Skutki tej presji są dostrzegalne w postaci rosnącego zanieczyszczenia środowiska coraz to nowymi, trudnymi do identyfikacji materiałami i substancjami, malejącej dostępności wody zapewniającej przeżycie wszystkim istotom żywym, globalnych zmian klimatu, ubożejącej bioróżnorodności i wielu innych niekorzystnych zjawisk.

Konferencja ESOF daje szansę, aby spojrzeć na nie z różnych punktów widzenia, zrozumieć, przemyśleć i spróbować przystosować bądź spowolnić.

Tożsamość kulturowa i transformacje społeczne
Jaką moc ma sztuka i projektowanie – co może zmienić i jak pomóc w odkrywaniu tożsamości? Wspólna refleksja nad wpływem działań twórczych na sposób postrzegania środowiska, w którym funkcjonujemy na co dzień, to początek poszukiwania narzędzi pozwalających na zmianę wizerunku regionu i sposobu myślenia o nim.

Sztuka i projektowanie w połączeniu z nauką mogą odczarować trudne tematy, być impulsem do spoglądania dalej, analizowania głębiej i stawiania nie zawsze wygodnych pytań. To one mogą zainicjować proces transformacji społecznych stereotypów i sprawić, że poczucie bycia „stąd” będzie napawać dumą.

Przemiany w obrębie doskonałości naukowej
We współczesnym szybko zmieniającym się świecie rozumienie doskonałości naukowej – na skutek nowych wyzwań związanych z metodami prowadzenia badań, rozwojem technologicznym, ewaluacją nauki, etyką badań naukowych, erą cyfrową i SI – jest nieustannie poddawane transformacjom.

Chcemy przeanalizować najnowsze trendy i warunki doskonałego prowadzenia badań naukowych, przyjrzeć się kluczowym politykom naukowym, a także zmianom zachodzącym w świecie współczesnej nauki, próbując zrozumieć ich przyczyny i skutki.

Zdrowe społeczeństwo
Innowacyjne badania w profilaktyce chorób przewlekłych, strategie promowania zdrowia psychicznego, edukacja zdrowotna, badania epidemiologiczne, ocena potrzeb zdrowotnych oraz wpływ czynników środowiskowych na zdrowie – to główne tematy sesji konferencyjnych.

Ekspertów z różnych dziedzin nauki i medycyny połączyła chęć znalezienia skutecznych rozwiązań w walce z chorobami, takimi jak sercowo-naczyniowe, cukrzyca, nowotwory i inne. Omawiane będą również nowoczesne techniki terapeutyczne, aktywność fizyczna jako sposób na poprawę zdrowia psychicznego oraz znaczenie ochrony środowiska dla zdrowia publicznego. Celem będzie identyfikacja skutecznych strategii zapobiegania chorobom i poprawy jakości życia społeczeństwa.

Transformacja cyfrowa
Transformacja cyfrowa to rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz wprowadzanie cyfrowych nośników w praktycznie wszystkich dziedzinach gospodarki i życia społecznego.

Świat zsieciowany, coraz bardziej nasycony cyfrowymi sensorami monitorującymi wszelkie obszary funkcjonowania ludzi, zmienia swoje oblicze. Internet Rzeczy, w połączeniu z wdrażaniem metod uczenia maszynowego i modeli sztucznej inteligencji, otwiera nowy zakres powszechnie dostępnych możliwości partycypacji. Dotyczy to w szczególności wyzwań związanych z zalewem wszelkiego rodzaju danymi.

Organizatorzy ESOF2024

Konferencja ESOF2024 to efekt współpracy: Europejskiego Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Nauki i Technologii EuroScience z siedzibą w Strasburgu, Miasta Katowice, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – lidera Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki 2024. W organizację konferencji włączonych jest jednak więcej podmiotów, takich jak sześć uczelni współtworzących konsorcjum: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, a także Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, samorząd Województwa Śląskiego, liczni partnerzy i patroni wydarzenia.

Komitet Sterujący ESOF2024

W skład Komitetu Sterującego ESOF2024 wchodzą: prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, lider Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki 2024, Matthias Girod – sekretarz generalny EuroScience, dr Marcin Krupa – prezydent Katowic, dr Anna Budzanowska – pełniąca rolę Championa ESOF2024, prof. dr hab. Władysław Szymański – rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prof. dr hab. Grzegorz Hańderek – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. dr hab. Grzegorz Juras – rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk – rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański – rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Opracowano na podstawie strony: www.esof.eu