Kronika UŚ

Uniwersytet Śląski w rankingu Global 2000

W najnowszej edycji rankingu Global 2000 publikowanego przez Center for World University Rankings (CWUR) ocenionych zostało 20531 ośrodków naukowo-badawczych instytucji. Zestawienie wyłania 2000 najlepszych uniwersytetów z całego świata. W ujęciu krajowym, obejmującym 40 instytucji, Uniwersytet Śląski ulokował się na 18. pozycji. Spośród szkół wyższych z województwa śląskiego nasza uczelnia zajęła 2. pozycję (za Śląskim Uniwersytetem Medycznym). Zestawienie Global 2000 publikowane jest od 2012 roku przez Center for World University Rankings z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Medal dla Śląskiego Centrum Wody UŚ

Śląskie Centrum Wody (ŚCW) Uniwersytetu Śląskiego zostało uhonorowane medalem Polskiej Izby Ekologii za zasługi dla zrównoważonego rozwoju za rok 2022. Wyróżnienie zostało wręczone 11 maja 2023 roku w Katowicach podczas konferencji pt. „Gospodarka odpadami w wymiarze termicznego przekształcania i wyzwań w obszarze odpadów komunalnych”. Medal odebrał dr hab. Damian Absalon, prof. UŚ, zastępca dyrektora Śląskiego Centrum Wody.

ŚCW zajmuje się m.in. oceną jakości wód, wykonywaniem pomiarów batymetrycznych zbiorników wodnych i prowadzeniem ich monitoringu, a także opracowywaniem programów rekultywacji obszarów skażonych. W ostatnich latach centrum uczestniczyło w spływach badawczych po Wiśle i Odrze.

Medale Polskiej Izby Ekologii mogą otrzymać osoby fizyczne, instytucje państwowe, jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy oraz organizacje społeczne i zawodowe, które przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Projekty z UŚ z dofinansowaniem w konkursach NCN

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki dwóch konkursów na projekty badawcze – OPUS 24 oraz SONATA 18. Pierwszy z nich skierowany jest do wszystkich naukowców i naukowczyń, drugi natomiast do osób ze stopniem naukowym doktora. Łącznie na realizację przedsięwzięć przeznaczono niemal 520 mln zł. Finansowanie otrzyma 8 projektów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Laureatami SONATY zostali: dr Argyrios Anagnostopoulos (WNST), dr Monika Malicka (WNP), dr Oskar Rojewski (WH), dr Jakub Filonik (WH). Do projektu OPUS zakwalifikowali się: prof. dr hab. Kamil Kamiński (WNST), prof. dr hab. Krystian Roleder (WNST), dr hab. Jowita Drohojowska, prof. UŚ (WNP), prof. dr hab. Dorota Kwiatkowska (WNP).

Inauguracja 5. edycji programu „Uniwersytet Najlepszych”

22 maja 2023 roku została zainaugurowana piąta edycja programu „Uniwersytet Najlepszych”. W tegorocznej edycji uczestniczyło 17 uczniów i uczennic ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz 15 tutorów i tutorek – badaczy i badaczek Uniwersytetu Śląskiego, osób reprezentujących obszar nauk przyrodniczych, ścisłych i technicznych oraz nauk humanistyczno-społecznych. Od czerwca do listopada 2023 roku młode osoby pracować będą nad indywidualnymi projektami badawczymi we współpracy z osobami tutorskimi. Wyniki tych prac zaprezentują na listopadowej konferencji podsumowującej. Inicjatywa współorganizowana jest przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miasto Katowice oraz Miasto Sosnowiec. Koordynatorką merytoryczną programu jest dr Magdalena Piotrowska-Grot z Uniwersytetu Otwartego UŚ.

Juwenalia Śląskie 2023

Od 23 do 27 maja trwało doroczne święto studentów i jedna z najbardziej wyczekiwanych imprez muzycznych Katowic i regionu. Juwenalia Śląskie mają długą i bogatą historię sięgającą pierwszej połowy lat 90. XX wieku. Cieszą się też niesłabnącym zainteresowaniem miłośników spontanicznej, beztroskiej, studenckiej zabawy, której towarzyszą koncerty topowych polskich wykonawców. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczął korowód studentów, który przeszedł ulicami Katowic. Pochód przebierańców zakończył się symbolicznym przejęciem władzy w Katowicach przez studentów, a następnie imprezą taneczną w parku Powstańców Śląskich. Przez kolejne dni odbywał się festiwal plenerowy w Katowickim Parku Leśnym, gdzie można było wziąć udział w fantastycznej muzycznej podróży przygotowanej przez ponad 20 wykonawców.

Złoty medal dla wynalazku UŚ

24 i 25 maja 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywały się 16. Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG. Podczas wydarzenia Uniwersytet Śląski w Katowicach prezentował bogatą bazę ofert technologicznych dotyczących szerokiego wachlarza dyscyplin. Jednym z eksponowanych rozwiązań była biogąbka – niezastąpiona w usuwaniu leków i fenolu w oczyszczalni ścieków. To biopreparat opracowany z myślą o wsparciu przydomowych i miejskich oczyszczalni ścieków w usuwaniu fenolu oraz leków, takich jak paracetamol czy ibuprofen. Unieruchomione na naturalnej gąbce roślinnej bakterie gwarantują długotrwałą i skuteczną eliminację zanieczyszczeń. Podczas targów wynalazek otrzymał złoty medal.

Autorami rozwiązania są naukowczynie z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ: dr Anna Dzionek, dr Agnieszka Nowak, dr hab. Danuta Wojcieszyńska, prof. UŚ oraz dr hab. Urszula Guzik, prof. UŚ. Rozwiązanie opracowano w ramach projektu „Preparat stymulujący degradację niesteroidowych leków przeciwzapalnych w oparciu o immobilizowane na naturalnym nośniku szczepy bakterii”, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Sukces Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ

Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zajęła najwyższą lokatę w postępowaniu akredytacyjnym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na realizację kursów języka polskiego w latach 2023–2026. Jednostka UŚ po raz kolejny jako jedyny ośrodek w Polsce otrzymała akredytację we wszystkich kategoriach. Uzyskała uprawnienia do przeprowadzania zdalnych i stacjonarnych letnich szkół, kursu przygotowawczego do podjęcia studiów w języku polskim oraz kursu metodycznego dla zagranicznych lektorów. Podczas oceny wniosków zespół ekspercki brał pod uwagę m.in. doświadczenie ośrodka w prowadzeniu kursów języka polskiego dla cudzoziemców, oceniał pod względem merytorycznym kadrę lektorską oraz lektorów prowadzących zajęcia z przedmiotów kierunkowych, program kursu, a także potencjał techniczny i organizacyjny wnioskodawcy.

Od ponad 30 lat Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ kształci obcokrajowców w Polsce i za granicą, prowadzi podyplomowe studia kwalifikacyjne nauczania kultury polskiej i języka polskiego jako obcego, a także organizuje seminaria i konferencje poświęcone językowi i kulturze polskiej, nauczaniu języka polskiego jako obcego i/lub drugiego oraz tłumaczeniom. Jest to także ośrodek uprawniony do przeprowadzania egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego na wszystkich poziomach zaawansowania.

XXVII uroczysty koncert akademicki

16 czerwca 2023 roku z okazji 55. rocznicy powstania Uniwersytetu Śląskiego w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbył się uroczysty koncert akademicki pn. Świat Kilara – inspiracje, źródła. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały nie tylko nowe interpretacje dzieł kompozytora, lecz także utwory współczesne z pogranicza klasyki i jazzu inspirowane tą twórczością. Wykonawcami koncertu byli artyści i artystki z Instytutu Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz zaproszeni goście. Nawiązania do źródeł zilustrował występ zespołu studenckiego, prezentującego muzyczny folklor karpacki.

Podczas uroczystości wręczone zostały również wyróżnienia Senatu Uniwersytetu Śląskiego. Nagrodę Pro Scientia et Arte otrzymali prof. dr hab. Jarosław Polański, reprezentujący dziedzinę nauk ścisłych i przyrodniczych, oraz prof. dr hab. Jerzy Łukaszewicz, reprezentujący dziedzinę nauk humanistycznych, nauk społecznych, nauk teologicznych oraz dziedzinę sztuki. Prof. dr hab. Jerzy Łukaszewicz wygłosił ponadto wykład pt. Kilka uwag w kwestii prawdy artystycznej.

Część oficjalną koncertu poprowadzili Lidia Le Thanh, studentka Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Jakub Kraus, student Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Część artystyczną natomiast poprowadził Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Nagroda „PRom”

16 czerwca odbyło się wręczenie nagród w konkursie Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” 2023. Uniwersytet Śląski w Katowicach został laureatem w kategorii popularyzacja nauki za 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Nagrody „PRom” przyznawane są za działania komunikacyjne, informacyjne oraz promocyjne prowadzone przez uczelnie i na rzecz uczelni w Polsce. Celem konkursu jest wspieranie i nagradzanie najlepszych, twórczych i efektywnych działań w obszarze komunikacji, praktyki i inicjatyw promocyjnych.