Kronika UŚ

Adam Górnik zwycięzcą turnieju judo na Węgrzech

24 i 25 marca w węgierskim ośrodku sportowym w Szazhalombatta odbywały się XIX Hungarian Open Masters Judo Championship for Men and Women. W zawodach uznawanych za nieoficjalne mistrzostwa Europy wystartowało ponad 300 zawodników z 15 krajów. Polskę reprezentowało 8 judoków, w tym Adam Górnik, pracownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Śląskiego, który jest również trenerem sekcji sportowej judo AZS UŚ. Podczas zawodów w swojej kategorii M8 (65–69 lat) i w kategorii do 73 kg Adam Górnik zdobył złoty medal i Puchar Międzynarodowego Mistrza Węgier. Polscy judocy łącznie wywalczyli dwa złote i cztery brązowe medale.

Frankofonia 2017

27 marca w sali Rady Wydziału Filologicznego w Sosnowcu miały miejsce główne obchody Dni Frankofonii na Uniwersytecie Śląskim, które zorganizowane zostały przez Instytut Języków Romańskich i Translatoryki. Hasłem przewodnim tegorocznej Frankofonii był „Język internetu” („Du voyage virtuel au voyage réel”). W obchodach uczestniczyli gimnazjaliści i licealiści z Katowic, Gliwic, Myszkowa, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca wraz z nauczycielami. W programie wydarzenia znalazły się m.in. warsztaty tłumaczeniowe dla licealistów i gimnazjalistów połączone z konkursem tłumaczeniowym, prezentacja pt. „Langage d’Internet et ses effets” przygotowana przez pracowników Zakładu Glottodydaktyki i Kształcenia na Odległość Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ, a także koncert pieśni francuskiej w wykonaniu wybitnych artystów operowych – mgr. Pawła Ślusarza oraz Terezy Anny Plešakovej.

Inauguracja Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery

Na terenie chorzowskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego 31 marca odbyła się inauguracja Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA). Jednostka powstała między innymi w celu umożliwienia kształcenia w zakresie monitoringu stanu środowiska z wykorzystaniem nowoczesnych metod. ULKA to układ laboratoriów: balonu na ogrzane powietrze wyposażonego w aparaturę pomiarową oraz laboratoriów stacjonarnych zaopatrzonych w aparaturę do badań zanieczyszczeń atmosfery (ABZA). Inauguracja połączona była z prezentacją balonu, który studenci i wykładowcy wykorzystywać będą do prowadzenia badań jakości powietrza, źródeł oraz kierunków przemieszczania się zanieczyszczeń. Napowietrzne laboratorium umożliwiające prowadzanie bezpośrednich pomiarów składników powietrza, zarówno w gradiencie poziomym, jak i pionowym do wysokości około 4 km, w znacznym stopniu wykorzystywane będzie do celów dydaktycznych. Stacjonarne laboratoria wyposażone w aparaturę ABZA służyć będą zarówno studentom, jak i doktorantom do opanowania metod i technik badawczych, które stosuje się w ocenie stanu środowiska i jego zagrożeń, a także do poznawania innowacyjnych działań proekologicznych zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednym z celów tych laboratoriów będzie dalsza analiza prób pobranych z pokładu balonu. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Nagroda im. Pierre’a Savarda

Dr hab. Joanna Warmuzińska-Rogóż, zastępca dyrektora Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki ds. nauki, przekładoznawca, literaturoznawca, dydaktyk przekładu, została uhonorowana nagrodą im. Pierre’a Savarda w kategorii najlepszej obcojęzycznej książki kanadystycznej. Nagroda Pierre’a Savarda (Pierre Savard Award) jest przyznawana każdego roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań Kanadyjskich (ICCS/CIEC) monografiom, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji Kanady. Dr hab. Joanna Warmuzińska-Rogóż otrzymała tę nagrodę za opublikowaną w 2016 roku monografię habilitacyjną pt. Szkice o przekładzie literackim. Literatura rodem z Quebecu w Polsce (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego), stanowiącą opracowanie pionierskie zarówno na gruncie polskim, jak i międzynarodowym, mające na celu opis istniejących przekładów literatury quebeckiej w języku polskim.

XIV Węgiel Film Festival

6 i 7 kwietnia w Katowicach odbywał się XIV Węgiel Film Festival, wydarzenie organizowane rokrocznie przez studentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ. Główną ideą festiwalu jest prezentacja dokonań młodych twórców z polskich i zagranicznych wyższych szkół filmowych. Podczas przeglądu zaprezentowane zostały filmy oraz animacje z całego świata. Grand Prix Festiwalu zdobył film Cigarbox Blues, reż. Christopher Kaufmann, w kategorii „najlepsza reżyseria” nagrodę otrzymał The Hamsa, reż. Gadzhimurad Efendiev, w kategorii „najlepsze zdjęcia” zwyciężył film Aswara, reż. Siddharth Rajeev Govindan, za najlepszą muzykę oryginalną nagrodzono film Maltempo, reż. Alan Borodovsky, w kategorii „najlepsza animacja” przyznano nagrodę filmowi A Love Story, reż. Anushka Kishani Naanayakkara. Festiwalowa publiczność również miała okazję przyznać swoją nagrodę – nagrodę publiczności otrzymał obraz Ponura tresura, reż. Ala nunu Leszynska. Jury XIV Węgiel Film Festivalu przyznało również wyróżnienia, które otrzymały filmy: Czułość, reż. Emilia Zielonka, Zaburzenie, reż. Julian Tałandziewicz, Log in Dinner, reż. Hugo Cheong, The Alan Dimension, reż. Jac Clinch i Hypertrain, reż. Etienne Kompis, Fela Bellotto.

W programie tegorocznej edycji wydarzenia znalazł się także panel dyskusyjny, którego temat brzmiał „Trzydziestka a pełny metraż. Jak debiutować w Polsce?”. Drugiego dnia Festiwalu odbywały się Dni Otwarte Wydziału Radia i Telewizji, podczas których kandydaci na studia mogli skonsultować swoje prace fotograficzne z dr. hab. Adamem Sikorą, dr. hab. Ryszardem Czernowem, dr. hab. Januszem Musiałem oraz Tomaszem Woźniczką.

XXI Konkurs Wiedzy Technicznej

7 kwietnia w sali konferencyjnej Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień finalistom XXI Konkursu Wiedzy Technicznej.

Konkurs organizowany przez Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z Agencją Rozwoju Lokalnego w Sosnowcu ma na celu promowanie przedmiotów matematyczno- przyrodniczych i technicznych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz rozbudzanie w nich zainteresowań otaczającym nas światem.

Patronami konkursu są: JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk oraz prezydenci: Dąbrowy Górniczej – Zbigniew Podraza i Będzina – Łukasz Komoniewski. Współorganizatorem tegorocznej edycji konkursu była sosnowiecka Agencja Rozwoju Lokalnego, która ufundowała nagrodę dla zwycięzcy konkursu. Przedsięwzięcie wspiera również uczelniana organizacja Związku Nauczycielstwa Polskiego działająca przy Uniwersytecie Śląskim.

W tegorocznej edycji udział wzięli uczniowie z 22 szkół woj. śląskiego, z 2 szkół z woj. małopolskiego (z Olkusza i Oświęcimia) oraz z 2 szkół z woj. podkarpackiego (z Dębicy). Zdobywcą trzeciego miejsca został Bartłomiej Trojnar z Zespołu szkól Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, miejsca drugiego – Łukasz Witkowski z II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej, a miejsca pierwszego – Sebastian Krajewski z I LO im. M. Kopernika w Będzinie. Nagrodzono również nauczycieli, którzy nie tylko promują idee konkursu wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, ale których 2 z 3 uczniów reprezentujących szkołę zostało laureatami XXI KWT, tj. mgr Iwonę Kawiak z I LO im. M. Kopernika w Będzinie, mgr. inż. Bartosza Jędrzejczaka z ZSEiI w Sosnowcu i mgr. Roberta Bąbkę z TZN-u w Częstochowie.

Wiosenna wystawa i giełda minerałów

8 i 9 kwietnia na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu odbywała się 59. Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skał i Skamieniałości, w której udział wzięli wystawcy, kolekcjonerzy i sympatycy gemmologii, mineralogii i paleontologii. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania szeregu kolekcji minerałów, skał, meteorytów i skamieniałości, wystawcy zaoferowali także do sprzedaży wyroby ze skał i minerałów oraz wyroby biżuteryjne. Podczas LIX Sesji Gemmologiczno-Paleontologicznej można było również wysłuchać prelekcji pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Dr Włodzimierz Łapot wygłosił wykład na temat kwarcu jubilerskiego, podsumowania ekspedycji kół naukowych Wydziału Nauk o Ziemi dokonali Jakub Słowiński i Izabela Nowaczyńska podczas spotkania zatytułowanego „Tajemnice łukowskiej kry jurajskiej”. Sesję gemmologiczno- paleontologiczną zakończył spektakl popularnonaukowy pt. „Ewolucja? To proste. Cz. III” przygotowany przez dr. Andrzeja Boczarowskiego.

Złoty Feniks dla śp. ks. prof. Wincentego Myszora

Kapituła Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2017 przyznała pośmiertnie ks. prof. Wincentemu Myszorowi, twórcy i pierwszemu dziekanowi Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, nagrodę Złotego Feniksa. Stanowi ona uhonorowanie jego imponującego dorobku naukowego i przekładowego. Translatorska spuścizna prof. Wincentego Myszora obejmuje między innymi tłumaczenia na język polski czołowych publikacji gnostycznych, a także podręczników do nauki języka koptyjskiego. Profesor jest autorem między innymi pierwszego polskiego tłumaczenia (z języka koptyjskiego) Ewangelii Judasza. Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks przyznawana od blisko dwudziestu lat wyróżnia wydawców i autorów literatury religijnej.

Najlepsze prace doktorskie z chemii analitycznej

Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk ogłosił wyniki konkursu na najlepsze prace doktorskie 2017 roku. W konkursie przyznano pięć nagród, w gronie laureatów znalazły się osoby związane z Uniwersytetem Śląskim – dr Joanna Orzeł oraz dr inż. Agnieszka Martyna. Dr Joanna Orzeł otrzymała nagrodę firmy MS Spektrum za najlepszą rozprawę doktorską z analitycznej spektrometrii za pracę „Modelowanie nieselektywnych sygnałów analitycznych w kontekście kontroli jakości wybranych produktów”, której promotorem był dr hab. prof. UŚ Michał Daszykowski. Natomiast dr inż. Agnieszka Martyna uzyskała nagrodę firmy Polygen za najlepszą rozprawę doktorską z chemii analitycznej. Jej praca „Differentiation of microtraces based on their features obtained using advanced instrumental analytical techniques, supported by chemometric tools and likelihood ratio approach for forensic purposes” powstała pod kierunkiem dr. hab. prof. IES Grzegorza Zadory.

Wyróżnienia dla Wydawnictwa UŚ

Podczas 21. Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej Wydawnictwu Uniwersytetu Śląskiego przyznano dwa wyróżnienia w konkursie o nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki w 2017 roku: za książkę pt. Rozumienie systemu w filozofii pokantowskiej prof. zw. dr. hab. Andrzeja Norasa, prorektora ds. badań naukowych Uniwersytetu Śląskiego, oraz za formę edytorską publikacji pt. Polytropos. Na drogach Tadeusza Sławka. Tracing Tadeusz Sławek’s Routes, która została zredagowana przez dr. Piotra Bogaleckiego, dr. hab. prof. UŚ Zbigniewa Kadłubka, dr Alinę Mitek-Dziembę i dr Karolinę Pospiszil, autorką projektu graficznego książki jest Ewa Satalecka, łamanie tekstu wykonała Marta Kamieńska, redakcję wydawniczą przygotowali: dr Gabriela Marszołek, mgr Katarzyna Więckowska, mgr Krystian Wojcieszuk, dr hab. Katarzyna Wyrwas.

Prof. Barbara Kożusznik w Radzie Naukowej Instytutu Badawczego IDOCAL

Instytut Badawczy IDOCAL (Institute for Research in Psychology of Human Resources, Organizational Development and Work Quality of Life) to jednostka Uniwersytetu w Walencji (Hiszpania) promująca badania ukierunkowane na poprawę jakości życia zawodowego i organizacji miejsc pracy. Członkiem Rady Naukowej IDOCAL została prof. zw. dr hab. Barbara Kożusznik, kierownik Zakładu Psychologii Pracy i Organizacji w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Instytut IDOCAL ma za zadanie promowanie i upowszechnianie wyników badań naukowych, szczególnie w tym zakresie, w którym metody i narzędzia psychologii mogą wpierać rozwój w różnych obszarach życia społecznego, na przykład przyczyniać się lepszego funkcjonowania organizacji czy do poprawy jakości życia zawodowego. Uniwersytet w Walencji zatwierdził utworzenie Rady Naukowej Instytutu Badawczego IDOCAL w marcu 2017 roku. Liczy ona obecnie pięć osób z czterech krajów.

Autorzy: Agnieszka Nęcka
Fotografie: Beata Smieja-Król