Od stycznia 2000 do kwietnia 2001 roku dokonano przekształceń 16 jednostek dydaktyczno-naukowych, zmieniono nazwy, połączono, a głównie tworzono nowe jednostki.
Uniwersytet Śląski składa się obecnie z 11 wydziałów (z Filią w Cieszynie), 14 pozostałych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność dydaktyczną lub dydaktyczno-naukową i ośrodka zamiejscowego w Jastrzębiu Zdroju, obejmujących:
Jest to prawie 400 wydziałowych jednostek dydaktyczno-naukowych.
Od października 2001 roku Uniwersytet tworzyć będzie wspólnie z innymi uczelniami ośrodek zamiejscowy w Rybniku pod nazwą "Zespół Szkół Wyższych". Uniwersytet uruchomi w Rybniku poczynając od roku akademickiego 2001/2002 studia wyższe początkowo na 7 kierunkach studiów dla 300 studentów, przewidując stopniowe rozszerzenie oferty kształcenia do 10-12 kierunków i około 2 tys. studentów.
Główne zmiany organizacyjne w ostatnim roku polegały na tworzeniu nowych jednostek m. in. :
Zmiany w strukturze Administracji Centralnej:
Senat Uczelni zatwierdził w dniu 5 grudnia 2000 r. nadanie Wydziałowi Radia Telewizji Uniwersytetu Śląskiego imienia Krzysztofa Kieślowskiego.
19 października 2000 r. pomiędzy Rektorem a działającymi w Uniwersytecie związkami zawodowymi: ZNP i "Solidarność" zawarta została Zakładowa Umowa Emerytalna, określająca zasady gromadzenia środków w ramach III filaru ubezpieczeń emerytalnych. W kwietniu br. Uczelnia złożyła wniosek do Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi o dokonanie wpisu do rejestru programów emerytalnych.
Na podstawie notarialnej umowy darowizny 7 grudnia 2000 r. Uniwersytet po wieloletnich staraniach otrzymał od Miasta Katowic zabudowaną nieruchomość byłego lodowiska "Torkat", obejmującą teren o powierzchni 17 903 m2 usytuowany w Katowicach przy ul. Bankowej, z przeznaczeniem na budowę biblioteki uniwersyteckiej. Rozpoczęto przygotowania do ogłoszenia konkursu na projekt nowej biblioteki.
Za uprzednią zgodą Senatu Uczelni i związków zawodowych 26 marca 2001 r. dokonano sprzedaży Ośrodka Wypoczynkowego w Sąpłatach.
Kontynuowane są działania zmierzające do utworzenia Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie-Mokrem. Ciężar pozyskania gruntów jako inwestycji o charakterze regionalnym przejął na siebie Zarząd Województwa Śląskiego i 17 października 2000 r. wystąpił do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa z wnioskiem o przejęcie nieruchomości. Uniwersytet w ścisłej współpracy z Polską Akademią Nauk dążyć będzie do sprawowania nadzoru merytoryczno-naukowego nad realizacją tego przedsięwzięcia. Rekomendowaną formą organizacyjno-prawną funkcjonowania przyszłego Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest stowarzyszenie.
Władze Uczelni podjęły rozmowy z władzami Miasta Sosnowca w sprawie przejęcie na potrzeby Wydziału Filologicznego-neofilologii budynku dawnego Szpitala Dziecięcego przy ul. Grota Roweckiego w Sosnowcu, usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie innych obiektów Wydziału.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.