Kronika Uniwersytecka - Czerwiec 1996

KOLEJNA PROMOCJA

7 maja odbyła się 45 promocja doktorska, podczas której wręczono dyplomy 5 doktorom habilitowanym w tym 4 pracownikom UŚ oraz 24 doktorom (18 z UŚ). W ten sposób na uczelni naszej uzyskano 1325 stopni doktora oraz 199 habilitacji.
25 czerwca odbędzie się następna promocja, na którą przygotowano do wręczenia 5 habilitacji i 21 dyplomów doktorskich.

STUDENCKI PROTEST

Uczelnię na kilka weekendowych dni przyozdobiły transparenty "Stypendia posłom - diety studentom". Jeśli uda się zrealizować to szlachetne, rewolucyjne hasło (hasła rewolucyjne zawsze są szlachetne), rodzice studentów zapewne zaprotestują przeciw kolejnej podwyżce podatków albo... masowo zapiszą się na studia, w dodatku stacjonarne. A na posła będzie się szło z wyroku sądowego. Studenci podpisywali (nie wiemy jak licznie) petycję do Sejmu. Ze specjalnej ulotki dowiedzieliśmy się, że w 1990 roku stypendium wynosiło 32 proc. przeciętnego wynagrodzenia a w 1995 roku - 14 proc., oraz, iż ok. 50 proc. studentów zmuszonych jest do podejmowania pracy - kosztem nauki! Czy egzaminujący wezmą to pod uwagę w najbliższej sesji?

SPORT

Pingpongiści UŚ-Katowice po zdobyciu tytułu Drużynowego Mistrza Uczelni Śląska (w konkurencji z : AWF, AE, PŚl. - Gliwice, PŚl. - Katowice, ŚWSD, UŚ-Sosnowiec, UŚ-Cieszyn, PŁ-Bielsko- Biała) i to w kategorii mężczyzn i kobiet sięgnęła po II miejsce w Mistrzostwach Polski Uniwersytetów, a Jarosław Kotekta (V hist. ) zdobył indywidualne wicemistrzostwo turnieju. Nasza drużyna męska wystąpiła w składzie: Jarosław Kotekta, Stanisław Szydło (V geografia), Damian Wypich (I fizyka) i Ireneusz Grodek (II prawo). Reprezentację przyjął JM Rektor. My także gratulujemy i liczymy, że w rankingach uniwersytetów nasze wyniki zostaną wzięte pod uwagę.