„Akcja literacka” na Śląsku

Wieczór autorski Andrzeja Szuby

24 kwietnia w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbył się wieczór autorski Andrzeja Szuby, poety i tłumacza poezji anglojęzycznej, wykładowcy Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych UŚ.
Andrzej Szuba

Wieczór odbył się w ramach rozpoczętej na Śląsku „Akcji Literackiej”, której celem jest przybliżenie mieszkańcom twórczości pisarzy naszego regionu. Przez cały miesiąc w obiektach kulturalnych i w tzw. „przestrzeni miasta” mają być obecne utwory jednego twórcy. Organizatorami Akcji są: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Instytut Współczesnego Miasta w Katowicach, Teatr Rozrywki w Chorzowie i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Celem inicjatywy jest integracja środowisk twórczych różnych dziedzin oraz wspólne poszukiwanie rozwiązań, które pomogłyby zaprezentować sztukę szerokiej publiczności. Studenci Akademii Sztuk Pięknych przygotowali projekt okładki tomiku poezji Andrzeja Szuby, a także kartki i plakaty inspirowane jego utworami.

Finałem „Akcji Literackiej” był wieczór autorski pisarza w Teatrze Rozrywki. Rozpoczął go film nakręcony przez Telewizję Polską w Katowicach, opowiadający o dorobku literackim bohatera wieczoru – autorze 13 zbiorów wierszy, 30 książek – przekładów poetyckich literatury brytyjskiej i amerykańskiej oraz publikacji w 80 periodykach, jak również antologiach krajowych i zagranicznych. Andrzej Szuba jest także członkiem PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Wieczór prowadziła poetka i reżyserka Jola Trela-Ptaszyńska. Poeta zaprezentował swoje wiersze „sprzed dwudziestu lat, dwudziestu miesięcy, dwudziestu tygodni i sprzed dwudziestu godzin”. Uczestnicy mieli możliwość obcowania z poezją niezwykłą, zachwycającą nowatorską formą. Wiersze Andrzeja Szuby, krótkie i lapidarne, są jednocześnie głęboką i mądrą refleksją nad życiem. Oprawę muzyczną wieczoru zapewnili studenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Spotkanie zakończyła dyskusja z poetą.

„Akcja Literacka” ma charakter cykliczny. Kolejnym pisarzem, którego twórczość zostanie w jej ramach zaprezentowana, będzie prof. Tadeusz Sławek.

POSTSCRIPTUM CIII

masz siebie
nie można mieć więcej
niż wszystko

POSTSCRIPTUM CCCXVIII

czymś więcej jesteś
niż oszczędną pamięcią drzewa
o opadłym liściu

POSTSCRIPTUM CCLXXX

który wikłasz nas w oddech
by za chwilę

które wszystko zaciemnią
milczenie
które niczego nie rozjaśnia

Andrzej Szuba urodził się w Gliwicach w 1949 roku. Studia anglistyczne odbył na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1972-1981 był związany z grupą poetycką Kontekst, do której należeli także Włodzimierz Paźniewski, Stanisław Piskor i Tadeusz Sławek. Debiutował zbiorem poezji „Karnet na życie” (1976), później wydał m.in.: „Na czerwonym świetle” (1983), „Postscripta” (1986), „Postscripta wybrane; Selected Postscripts” (2003) – tekst w języku polskim i angielskim – oraz „99 strzępów” (2006) i „88 strzępów”(2008).
Przełożył utwory wielu pisarzy brytyjskich i amerykańskich, między innymi S. Crane’a, E.L. Mastersa, R.S. Thomasa i W. Whitmana. Część z nich ukazała się w formie książkowej. Własne utwory i przekłady publikował w wielu pismach, m.in. w „Literaturze na Świecie”, „Twórczości”, „Tygodniku Powszechnym” oraz „Zeszytach Literackich”.
Charakteryzując sylwetkę pisarską Szuby w swoim „Leksykonie polskich pisarzy współczesnych” Piotr Kuncewicz zwracał uwagę m.in. na wątki moralne w poezji autora oraz na jego pomysłowe rozwiązania twórcze. „Jego wiersze – pisał – [...] to parodie komunikatów, pastisze, zestawy cytatów – czyli ów wielogłosowy kontekst istnienia ludzkiej świadomości”.

Autorzy: Anna Kluczka