Wydanie nr 9 (169) czerwiec 2009

Szanowni Czytelnicy!

1 października 1974 roku rozpoczął działalność, jako siódmy fakultet Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Nauk o Ziemi. W tym roku przypada zatem 35. rocznica jego istnienia. Z tej okazji zapraszamy do przeczytania rozmowy z dziekanem prof. dr. hab. Adamem Idziakiem, który opowiada nie tylko o historii Wydziału, ale również prowadzonych tu badaniach naukowych, projektach i planach na przyszłość. O trudnych początkach Wydziału można dowiedzieć się z artykułu pt. „Od trzech sal do osiemnastu pięter”. Nie to cały materiał poświęcony temu Wydziałowi. Na rozkładówce zamieszczamy zdjęcia laureatów konkursu fotograficznego „Województwo śląskie w obiektywie”. To druga już edycja konkursu Studenckiego Koła Naukowego Geografów UŚ. Celem tegorocznej było ukazanie różnorodności województwa śląskiego. Konkurs zrealizowano w trzech kategoriach: „Śląsk czarny”, „Śląsk biały” i „Śląsk zielony”. Tradycyjnie maj wypełniło sporo imprez studenckich, które odbywały się w ramach tegorocznych Juwenaliów Śląskich. Juwenalia to ogromne przedsięwzięcie samorządów śląskich uczelni, których celem jest zapewnienie zapracowanym studentom dużej dawki rozrywki. W tym roku brać studencka zaproponowała swoim koleżankom i kolegom wiele atrakcji – szczególnie muzycznych. Na scenach kilku miast akademickich naszego regionu odbywały się liczne koncerty, podczas których wystąpiły zarówno kapele studenckie, jak i gwiazdy polskiej estrady. Organizatorzy postawili nie tylko na podtrzymanie juwenaliowych zwyczajów, ale także na nowości i różnorodność, dzięki czemu każdy znalazł coś dla siebie. Niestety, i w numerze „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” żegnamy pracownika naszej Uczelni – dr Urszulę Kowalską z Wydziału Filologicznego UŚ. Dr Kowalska była długoletnim dydaktykiem z powołania, mimo wieloletniej choroby prowadziła czynne życie. Chętnie dzieliła się wiedzą, była osobą serdeczną i ciepłą. Zapraszamy do przeczytania wspomnienia o dr Urszuli Kowalskiej, napisanego przez prof. Ewę Kosowską.