Województwo śląskie w obiektywie” to druga już edycja konkursu fotograficznego organizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Geografów UŚ. Celem tegorocznej było ukazanie różnorodności województwa śląskiego. Konkurs zrealizowano w trzech kategoriach: „Śląsk czarny”, „Śląsk biały” i „Śląsk zielony”.
Inspiracją do utworzenia tych kategorii był podział Gustawa Morcinka i Stanisława Berezowskiego, który powstał w latach 30. XX wieku i odnosił się do obszaru ówczesnego województwa. „Śląskiem czarnym” nazywano centralną część, ze względu na silne uprzemysłowienie tego obszaru. Nazwa „Śląsk biały” opisywała część północną, na terenie której występowały jasne skały – wapienie i dolomity. „Śląskiem zielonym” nazywano część południową – ze względu na rozległe tereny zielone (m.in. Puszcza Pszczyńska).
W konkursie kategoria „Śląsk czarny” miała pokazać wciąż przemysłowy charakter województwa, „Śląsk biały” - różnorodną kulturę jego mieszkańców oraz współczesną architekturę, „Śląsk zielony” – bogactwo przyrody. Mogli w nim brać udział studenci czterech największych uczelni z woj. śląskiego: Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Ekonomicznej i Politechniki Śląskiej. Jury postanowiło nagrodzić 10 prac (4 w kategorii „Śląsk czarny”, oraz po 3 w kategoriach „Śląsk biały” i „Śląsk zielony”).
I miejsce w kategorii „Śląsk czarny”, Ruda Śląska, autor: Robert Wiącek (Wydział Nauk Społecznych UŚ)
I miejsce w kategorii „Śląsk biały” Katowice, autor: Patrycja Wites, (Wydział Nauk Społecznych UŚ)
I miejsce w kategorii „Śląsk zielony" Imielin, autor: Marianna Rissmann (Wydział Prawa i Administracji UŚ)
Wyróżnienie w kategorii „Śląsk czarny” Jaworzno - Szczakowa, autor: Daria Ząbek (Wydział Filologiczny UŚ)
Wyróżnienie w kategorii „Śląsk czarny” Zabrze - Kopalnia Ludwik, autor: Patrycja Wites (Wydział Nauk Społecznych UŚ)
Wyróżnienie w kategorii „Śląsk czarny” KWK „Murcki”, autor: Agnieszka Sojka (Wydział Biologii i Ochrony środowiska UŚ)
Wyróżnienie w kategorii „Śląsk zielony” Sosnowiec, autor: Ewelina Wróbel (Wydział Filologiczny UŚ)
Wyróżnienie w kategorii „Śląsk zielony” Beskid Żywiecki, autor: Agnieszka Sojka (Wydział Biologii i Ochrony środowiska UŚ)
Wyróżnienie w kategorii „Śląsk biały” Świętochłowice – Lipiny, autor: Robert Wiącek (Wydział Nauk Społecznych UŚ)
Wyróżnienie w kategorii „Śląsk biały” Istebna, autor: Marcin Kolonko (Wydział Nauk o Ziemi UŚ)