Tydzień z Transform4Europe

Ostatni tydzień kwietnia na naszej uczelni należał do uniwersytetu europejskiego Transform4Europe. W tym czasie równolegle odbywały się trzy wydarzenia: T4EU Week, Festiwal Kultury Europejskiej i międzynarodowa konferencja dla doktorantów. Punktem kulminacyjnym była premiera hymnu sojuszu T4EU skomponowanego przez dr. Adriana Robaka, prof. UŚ. Utwór został wykonany podczas uroczystego koncertu galowego w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

W ramach Festiwalu Kultury Europejskiej studenci wzięli udział m.in.
w warsztatach zorganizowanych w Szkole Filmowej im. Krzysztofa
Kieślowskiego UŚ
W ramach Festiwalu Kultury Europejskiej studenci wzięli udział m.in. w warsztatach zorganizowanych w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ

Ponad 380 osób z 9 krajów, w tym Polski, wzięło udział w trzech wydarzeniach zorganizowanych w ramach konsorcjum T4EU pod koniec kwietnia 2023 roku. Studenci i pracownicy naszego uniwersytetu europejskiego po raz kolejny mogli się spotkać na żywo, aby wziąć udział nie tylko w warsztatach, wystawach czy spotkaniach, lecz również we wspólnych wycieczkach i w uroczystym koncercie. Pierwszego dnia goście z uczelni partnerskich integrowali się ze społecznością Uniwersytetu Śląskiego na deptaku przed rektoratem w Katowicach. Tańczyli przy muzyce zespołu Silesian Brass Band, sportowe atrakcje zapewnił AZS UŚ. W tej symbolicznej inauguracji tygodnia z T4EU udział wzięli prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prorektor ds. współpracy krajowej i międzynarodowej oraz dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ, liderka sojuszu na naszej uczelni.

– Dużo radości dało nam obserwowanie studentów. Wiemy, że to, co rozpoczęliśmy dwa i pół roku temu, jest tworzone z myślą o przyszłych pokoleniach. To inwestycja, która będzie owocować. Integracja na deptaku to dobry przykład. Na początku wszyscy się sobie przyglądali w grupach narodowych, ale gdy tylko zaczęła grać muzyka, mieliśmy wrażenie, że patrzymy na wspólnotę jednego wielojęzycznego uniwersytetu, jaki budujemy pod marką T4EU. To nasz najważniejszy cel – mówi prof. Małgorzata Myśliwiec.

T4EU Week

Studenci, którzy przyjechali do nas, aby wziąć udział w tegorocznej edycji inicjatywy T4EU Week, uczestniczyli przez kilka dni w zajęciach dydaktycznych. Mogli się uczyć m.in. podstaw języka polskiego w ramach „Languages for lunch” prowadzonych przez lektorów ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz wykładowców i studentów międzynarodowych studiów polskich. Wykład inauguracyjny pt. Green Transition and the City: UrbanForests for Human Well-being wygłosił prof. Giovanni Bacaro z Uniwersytetu w Trieście.

Naukowcy spotkali się z kolei na Wydziale Prawa i Administracji UŚ, aby rozmawiać w międzynarodowym gronie o nauczaniu prawa w rozszerzonej rzeczywistości.

Pracownicy administracyjni wzięli udział w warsztatach integracyjnych, a wykład pt. Erasmus+ Capacity Build for Higher Education (CBHE) projects – application and implementation wygłosiły Noelia López del Castillo i Olga Bloshchinska z Uniwersytetu w Alicante.

Wszystkie inicjatywy łączyło hasło: Sprawiedliwa transformacja.

– Dziś się już lepiej znamy, było to widać podczas różnych spotkań. Mieliśmy też okazję poznać kilka osób z naszych nowych uczelni partnerskich. Na pewno dużym przeżyciem była wizyta koleżanek i kolegów z Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu, którzy odwiedzili nas, aby zobaczyć, jak funkcjonuje Uniwersytet Śląski – komentuje prof. Małgorzata Myśliwiec.

Ponad 200 chórzystów i instrumentalistów wykonało hymn sojuszu
Transform4Europe podczas uroczystego koncertu galowego
zorganizowanego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach
Ponad 200 chórzystów i instrumentalistów wykonało hymn sojuszu Transform4Europe podczas uroczystego koncertu galowego zorganizowanego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Festiwal Kultury Europejskiej

Tydzień z T4EU to także Festiwal Kultury Europejskiej, czyli kilkadziesiąt warsztatów zorganizowanych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji oraz w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego UŚ. W ramach wydarzenia studenci mogli rozwijać swoje zainteresowania artystyczne m.in. z zakresu: ceramiki, grafiki, teatru i tańca. Z kolei podczas warsztatów filmowych dowiedzieli się więcej na temat efektów wizualnych w filmach, fotografii i sztuce nowych mediów czy poznawali polską muzykę filmową. Miłośnicy kultury i sztuki mogli zobaczyć także wystawy czy wysłuchać utworów znanych kompozytorów w wykonaniu międzynarodowych zespołów muzycznych partnerów sojuszu T4EU podczas uroczystego koncertu.

Warto dodać, że identyfikację wizualną festiwalu opracowała dr hab. Kaja Renkas, prof. UŚ. Uwagę gości przyciągnęła grafika, która została „wprawiona w ruch” dzięki projektantce Iwonie Pomianowskiej. Koordynatorką wydarzenia była dr Agata Hołdyk z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ.

Mamy hymn T4EU!

Ponad 200 chórzystów i instrumentalistów wykonało hymn sojuszu Transform4Europe podczas uroczystego koncertu galowego zorganizowanego w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. W premierowym wykonaniu utworu udział wzięli członkowie: Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia, Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej, chóru mieszanego z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach oraz kameralnego zespołu chóralnego z Sofijskiego Uniwersytetu św. Klemensa z Ochrydy.

W wywiadzie udzielonym Tomaszowi Płosie prof. Adrian Robak podkreśla, że w tekście znalazł się m.in. passus o zmianie jako czynniku, bez którego nie możemy się rozwijać, a sam utwór jest próbą pogodzenia przeciwstawnych elementów – wody i ognia.

– Chciałem być z jednej strony wierny tradycji hymnicznej sięgającej co najmniej średniowiecza, od której nie sposób się przecież odciąć, a z drugiej – zachować poczucie wolności artystycznej – dodaje kompozytor.

Hymn oraz inne utwory wykonane podczas koncertu dostępne są na kanale YouTube T4EU.

Konferencja doktorancka

Tydzień z Transform4Europe był okazją do spotkania dla doktorantów ze wszystkich uczelni sojuszu. Młodzi naukowcy wzięli udział w międzynarodowej konferencji, podczas której rozmawiali o roli miasta we współczesnym świecie. Jej tytuł brzmiał: „City – Liberty, Identity, Innovation”. W sercu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii doktoranci przez kilka dni analizowali ideę miasta z wielu perspektyw, m.in. historycznej, socjologicznej i kulturowej.

Integracja na deptaku przy rektoracie Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach
Integracja na deptaku przy rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Ciekawostki z regionu

Międzynarodowe spotkania to również okazja do poznania regionu. Nasi goście mogli dowiedzieć się nieco więcej na temat historii Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska Cieszyńskiego. Zwiedzali nie tylko Katowice, w tym Nikiszowiec, jedną z najbardziej charakterystycznych dzielnic miasta, lecz również uczestniczyli w wycieczce po Środuli w Sosnowcu. To tam rozgrywa się znaczna część Mausa Arta Spiegelmana – jednej z najsłynniejszych powieści graficznych wszech czasów.

Z kolei uczestnicy festiwalu mieli jedyną w swoim rodzaju okazję obejrzeć pokaz wyrobu regionalnych serów i dowiedzieć się więcej o kulturze pasterskiej. Dzięki wizycie w Centrum Koronki Koniakowskiej zobaczyli, jak kultywuje się ponad stuletnią koronczarską tradycję. Ciekawostką dla wielu osób mógł być koncert kapeli góralskiej „Istebna”.

Do zobaczenia za rok!

Prof. Małgorzata Myśliwiec przyznaje, że pilotażowy T4EU Week, który odbył się u nas w zeszłym roku, był wyjątkowy. Wiele osób, mimo iż pracowało razem od dłuższego czasu, mogło się spotkać po raz pierwszy osobiście, bez pośrednictwa ekranu monitora. W tym roku spotkania studentów i pracowników odbywają się we wszystkich krajach sojuszu.

– Na Uniwersytecie Śląskim zorganizowaliśmy aż trzy wydarzenia równolegle. To ogromne przedsięwzięcie, wymagające zaangażowania wielu osób z naszej społeczności, którym chciałabym podziękować – podsumowuje liderka projektu na UŚ.

Autorzy: Małgorzata Kłoskowicz
Fotografie: Krzysztof Szlapa, Tomasz Kiełkowski