Upamiętnienie setnej rocznicy urodzin wielkiego poety

Konkurs na ekslibris Czesława Miłosza

23 października 2011 r. podczas Targów Książki w katowickim „Spodku” zostały wręczone nagrody w konkursie na ekslibris Czesława Miłosza. I miejsce zdobyła Agnieszka Mucha, II – Agnieszka Sowa, a III – Martyna Sobolewska. Wszystkie laureatki są studentkami Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Praca laureatki I miejsca – Agnieszki Muchy
Praca laureatki II miejsca – Agnieszki Sowy
Praca laureatki III miejsca – Martyny Sobolewskiej

Jury konkursowe w składzie: przewodnicząca prof. UŚ Joanna Piech-Kalarus oraz członkowie – prof. zw. Eugeniusz Delekta, prof. UŚ Józef Knopek – przyznało również 7 wyróżnień honorowych, które otrzymali: Tomasz Bolik, Agnieszka Bis, Karolina Czaja, Paweł Delekta, Katarzyna Hańczak, Patrycja Sicińska, Bernadeta Ślęzak. Na wystawę pokonkursową zakwalifikowano 53 prace 41 autorów.

Komisja konkursowa w wyborze najciekawszych ekslibrisów brała pod uwagę zgodność z tematem, czytelny przekaz myśli, wysokie walory artystyczne. Zwycięska praca urzeka syntezą nośnej formy otwartej w odbiorze z dookreślonym, czytelnym liternictwem. Ekslibris nagrodzony II miejscem przemawia ekspresyjnym, zwięzłym, organicznym kształtem, aktywizującym wszystko, co w poezji najistotniejsze. Praca sklasyfikowana na trzeciej lokacie, to rodzaj poetyckiej pieczęci, naznaczonej piórem poety.

Wybrane przez jury ekslibrisy zostały pokazane na wystawie zorganizowanej w katowickim „Spodku” w ramach Targów Książki. Towarzyszyła jej także prezentacja małych form graficznych i ekslibrisów pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie: prof. zw. Eugeniusza Delekty, dr. Krzysztofa Bąka i dr. Adama Czecha.

Organizatorem konkursu był Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie i Expo- -Silesia – fundator nagród. Jego celem było upamiętnienie setnej rocznicy urodzin wielkiego poety Czesława Miłosza. Skierowany był do studentów wyższych uczelni plastycznych oraz ich absolwentów z ostatnich dwóch lat. Tematem ekslibrisów mogły być wydarzenia biograficzne, twórcze i rocznicowe, dokumentujące dorobek życiowy poety. Każdy twórca dokonywał zgłoszenia dowolnej liczby prac wykonanych w wybranej przez siebie technice graficznej.

Autorzy: Adam Czech