75 wystawców, 80 autorów, ponad 100 wydarzeń towarzyszących, 7 tys. odwiedzających

Targi Książki w Katowicach

Od 20 do 23 października w Katowicach odbywały się Targi Książki, wspólne przedsięwzięcie Miasta Katowic, Uniwersytetu Śląskiego oraz Expo Silesia. Hasło przewodnie imprezy brzmiało „Czytanie jest modne!” i miało zachęcić do częstszego sięgania po książki.

Oprócz prezentacji nowych tytułów i ofert wydawniczych, organizatorzy targów postawili na atrakcje i wydarzenia aktywizujące kulturalnie i czytelniczo mieszkańców regionu. Na stoiskach zaprezentowali się wydawcy z całej Polski. Była to okazja nie tylko do kupna nowości wydawniczych, ale także wymiany doświadczeń, poznania ulubionych pisarzy i osób ze świata kultury. Ponadto zaprezentowały się: księgarnie, biblioteki naukowe i publiczne, firmy, instytucje i stowarzyszenia prowadzące aktywną działalność w sferze kultury. Wydarzeniu towarzyszyły liczne konferencje, happeningi, warsztaty, filmy, spektakle i konkursy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się znani pisarze, felietoniści, dziennikarze, ludzie kultury, w tym m.in.: Małgorzata Szejnert, Kazimierz Kutz, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marek Krajewski, Ewa Białołęcka, Sławomir Cenckiewicz, Marta Fox, Marek Szołtysek.

Partnerem Targów Książki w Katowicach był Śląski Klub Fantastyki, który przygotował dla miłośników literatury fantastycznej ciekawy program imprez towarzyszących, w tym między innymi spotkania z autorami: Rafałem Kosikiem, Łukaszem Orbitowskim, Andrzejem Ziemiańskim, Jakubem Ćwiekiem i Piotrem W. Cholewą.

Wiele imprez i konkursów było skierowanych do dzieci. W spotkaniach „Babcia z bajką” udział wzięły słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku UŚ, które czytały najmłodszym bajki. Natomiast doktoranci zorganizowali akcję „Druk na bruk”, polegającą na „zadrukowaniu” chodników i ulic Katowic fragmentami tekstów Czesława Miłosza.

W katowickim Spodku po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana została również książka Kod Władzy, autora kryjącego się pod pseudonimem Victor Orwellsky. Tajemniczy publicysta zadebiutował swoją pierwszą powieścią, w której miłość, sensacja, tajemnica i intryga przeplatają się ze skrywanymi przez historię faktami i spiskowymi teoriami dziejów, demaskując mechanizmy rządzące światem.

– Autor powieści poprzez Internet w niespełna pół roku trafił do ponad 1,5 milionowej rzeszy czytelników. Jego artykuły regularnie publikują na stronach głównych największe polskie portale internetowe, takie jak Onet.pl czy Interia.pl. – komentuje prof. dr hab. Dariusz Rott, koordynator projektu wydawniczego Kod władzy. – Jego oczekiwany debiut literacki to publikacja łącząca w sobie cechy dobrej powieści sensacyjnej, thrillera i political fiction, w której miłość i historia przeplatają się ze spiskowymi teoriami dziejów, co ma zdemaskować mechanizmy rządzące światem.

Katowickim Targom Książki patronowała małżonka Prezydenta RP – Anna Komorowska. W uroczystości otwarcia Targów Książki udział wzięła prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbara Kożusznik.

50 książek najlepszych zdaniem Ślązaków:

1. Barbara i Adam Podgórscy, Słownik gwar śląskich: godómy po naszymu, czyli po śląsku

2. Gōrnoślōnski ślabikŏrz, praca zbiorowa

3. Barbara i Adam Podgórscy, Mitologia Śląska. Przywiarki ślónskie. Leksykon i antologia śląskiej demonologii ludowej

4. Najpiękniejsze śląskie słowa: antologia, pod red. Michała Smolorza

5. Jan Miodek, Słownik polsko@polski z Miodkiem: rozmowy profesora Jana Miodka o języku polskim z telewidzami z kraju i ze świata

6. Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość

7. Alojzy Lysko, Duchy wojny

8. J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni (cała seria)

9. Joanna Furgalińska, Ślónsko godka. Ilustrowany słownik dla Hanysów i Goroli

10. Krystian Gałuszka, Księga Raziela

11. Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata