POŻEGNALIŚMY MARIĘ KWAŚNY

Pozegnalismy Ja 9 listopada 1994 roku na cmentarzu w Katowicach-Bogucicach.

Odeszla od swoich najblizszych i od nas wszystkich tak niespodziewanie, w polowie wielu spraw nie zalatwionych, planow nie zrealizowanych. Jeszcze w piatek, 16 wrzesnia br., a wiec na dzien przed tragicznym wypadkiem samochodowym, w ktorym zginal jej Maz, a Ona i dwaj synowie zostali ranni, pedzila korytarzem Biblioteki Glownej, wymieniajac informacje, zalatwiajac sprawy sluzbowe, a wszystko z usmiechem, serdecznie.

Jak mozna w kilku zdaniach zamknac tak bogate zycie Czlowieka, ktory dal swiadectwo i szybko odszedl, pozostawiajac wszystkich w bolu.

Pracowite zycie mgr MARII KWASNY zamyka sie miedzy Instytutem Historii US, gdzie trafila zaraz po ukonczeniu studiow na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellonskiego, Biblioteka Glowna Akademii Medycznej, a wreszcie Instytutem Fizyki, gdzie objela stanowisko Kierownika Biblioteki.

Przez szereg lat prowadzila rowniez zajecia dydaktyczne na Wydziale Filologicznym US.

Zawsze byla aktywna, otoczona ludzmi i sprawami, w samym srodku zycia, jakby przeczuwala swoje szybkie odejscie, ktore nastapilo ostatecznie 4 listopada 1994 roku po 7 tygodniach pelnych cierpienia.

Odeszla i pograzyla nas w bolu.

Odszedl Czlowiek zyczliwy, ktorego wszyscy kochalismy i ktory pozostanie w naszej pamieci na zawsze.

Kolezanki i Koledzy z Biblioteki Glownej US