Szanowni Czytelnicy!

13 października w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego 2013/2014. Uroczystość była okazją do wręczenia już po raz dwudziesty nagrody Lux ex Silesia. Nagroda ufundowana została w 1994 roku przez metropolitę górnośląskiego abp. Damiana Zimonia. Wręczana jest corocznie tym, którzy w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Do tej pory laureatami nagrody były tak wybitne osobistości świata kultury, sztuki czy nauki, jak: profesor Irena Bajerowa, kompozytor Wojciech Kilar, ordynariusz diecezji opolskiej ks. abp Alfons Nossol, urolog profesor Jerzy Zieliński, marszałek Senatu RP, były rektor Uniwersytetu Śląskiego profesor August Chełkowski, wieloletni redaktor „Gościa Niedzielnego” ks. Stanisław Tkocz, gastroenterolog profesor Kornel Gibiński, nefrolog, endokrynolog i patofizjolog profesor Franciszek Kokot, były rektor Uniwersytetu Śląskiego profesor Tadeusz Sławek, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, organista, konstruktor organów Julian Gembalski, prawnik kanonista ks. Remigiusz Sobański, dziennikarka Polskiego Radia Katowice Anna Sekudewicz, duszpasterz Polonii na świecie arcybiskup Szczepan Wesoły, były rektor Politechniki Śląskiej, wiceminister edukacji i wojewoda śląski profesor Wilibald Winkler, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, pianista profesor Andrzej Jasiński, dyrektor Biblioteki Śląskiej profesor Jan Malicki oraz malarz, grafik, profesor Maciej Bieniasz. Do tego zacnego grona w tym roku dołączył ks. prof. zw. dr hab. Wincenty Myszor.

Księdzu profesorowi przyznano nagrodę za ogromne zasługi naukowe i dydaktyczne oraz najwyższe kompetencje badawcze i teologiczne. Doceniono także wybitną specjalizację w trudnym i elitarnym obszarze wiedzy oraz wartości intelektualne i etyczne duchownego. Ksiądz profesor Wincenty Myszor jest nie tylko wybitnym patrologiem i znawcą tekstów gnostyckich, ale także organizatorem Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Dlatego otrzymane wyróżnienie to nie tylko zaszczyt dla laureata, lecz również uhonorowanie Wydziału Teologicznego i śląskiego środowiska akademickiego. W uznaniu zasług księdza profesora Biblioteka Teologiczna przygotowała wystawę poświęconą jego życiu i działalności. Zapraszamy do lektury wywiadu z laureatem tegorocznej nagrody Lux ex Silesia oraz artykułu poświęconego wystawie na Wydziale Teologicznym.