Wydanie nr 2 (192) listopad 2011

Redaktor Naczelna

ŚWIĘTOWANIE

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu społeczności akademickiej. To nie tylko szczególne wyróżnienie, ale przede wszystkim wskazanie na autorytety i wartości, jakim hołduje uniwersytet. Uniwersytet Śląski godnością doktora honoris causa wyróżnił do tej pory czterdzieści dwie osoby. W tym gronie między innymi: Jacquesa Derridę, Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka, Ryszarda Kapuścińskiego, Irenę Bajerową, kard. Zenona Grocholewskiego, Jerzego Stuhra, Jerzego Buzka.

18 października miała miejsce uroczystość nadania godności doktora honorowego prof. zw. dr. hab. Maksymilianowi Pazdanowi, jednemu z najwybitniejszych polskich cywilistów, rektorowi Uniwersytetu Śląskiego w latach 1990–1996. Honorując wybitnego specjalistę w dziedzinie prawa, mistrza i nauczyciela kilku pokoleń prawników, człowieka związanego z Uniwersytetem Śląskim od jego początków, wspólnota akademicka wskazuje na wartości, takie jak: rzetelność, pracowitość, sumienność. To chwila wyjątkowa, okazja do prawdziwego świętowania. Dzielenia się radością, bycia razem we wspólnocie. To także czas wytchnienia, odnowienia sił, refleksji. Tych okazji do świętowania jest zaledwie kilka w ciągu całego roku, dlatego warto je celebrować i wracać do nich. W dzisiejszych czasach umiejętność świętowania wydaje się zanikać. W codziennej pogoni za tym, by jak najwięcej mieć, zapominamy, by po prostu być. Być z sobą, z innymi, dbać o dobre relacje. Chwile, które możemy celebrować, sprzyjają zatrzymaniu się w tym pędzie. Pomogą dostrzec, w jakim miejscu się znajdujemy, do czego dążymy i co w naszym życiu jest najważniejsze.

Życzę Państwu prawdziwej radości ze świętowania i zapraszam do lektury kolejnego numeru naszego miesięcznika.