Inauguracja roku akademickiego 2010/2011 Uniwersytetu Śląskiego Dzieci

Tu wszystko jest możliwe

Podekscytowanie, nuta niepewności i ogromna ciekawość – takie nastroje malowały się na twarzach małych żaków, którzy wraz z rodzicami przybyli 9 października na Wydział Nauk o Ziemi UŚ, by uczestniczyć w inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. To duże przeżycie, szczególnie dla tych, którzy właśnie rozpoczynają przygodę z nauką. Gościem specjalnym uroczystości, którą prowadziła dr Eugenia Rostańska, dyrektor Wszechnicy Śląskiej, był dr Sławomir Wronka z Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Warszawie.

Pokaz gościa specjalnego – dr. Sławomira Wronki z Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Warszawie

Zgodnie z tradycją akademicką nie mogło zabraknąć Gaudeamus, orszaku rektorskiego oraz najbardziej podniosłego momentu uroczystości – immatrykulacji nowo przyjętych adeptów nauki. Pasowania na studentów i wręczenia indeksów dokonała prof. dr hab. Barbara Kożusznik, prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą.

Fragmentem filmu Akademia Pana Kleksa rozpoczął się pokaz gościa specjalnego. Niegdyś odtwórca głównej roli w ekranizacji utworu Jana Brzechwy, dziś doktor nauk fizycznych, przekonywał dzieci, że – zgodnie ze słowami filmowej piosenki – tu wszystko jest możliwe. Dr Sławomir Wronka przeprowadził eksperyment chemiczny – do przygotowania zupy kwiatowej według przepisu Pana Kleksa zaprosił jednego z małych studentów. Dużych wrażeń dostarczył również pokaz dr. Andrzeja Boczarowskiego. Wykład inauguracyjny pt. „Ekstremalne dinozaury” połączony był z widowiskową prezentacją multimedialną. Najmłodsi studenci Uniwersytetu Śląskiego mieli okazję poznać wielu niezwykłych przedstawicieli świata gadów.

Rozpoczął się drugi rok działalności dziecięcego uniwersytetu – czas zaspakajania ciekawości naukowej, odkrywania nieznanych obszarów wiedzy i zdobycia informacji, które pozwolą nie tylko ciekawie, ale i mądrze żyć.

Autorzy: A.SZ.
Fotografie: Agnieszka Szymaka
Ten artykuł pochodzi z wydania: