O bezwładności i zjawiskach elektromagnetycznych

XXVI Osobliwości Świata Fizyki

Od 6 do 30 września 2010 r. w Instytucie Fizyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii odbywała się 26. edycja Osobliwości Świata Fizyki. To coroczna impreza edukacyjna skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych, popularyzująca nauki ścisłe, w tym przede wszystkim fizykę. Składa się na nią cykl wykładów i pokazów, których celem jest udowodnienie młodym ludziom, że fizyka jest piękna i fascynująca. Tradycyjnie, demonstracje przygotowane przez pracowników Instytutu Fizyki cieszyły się dużym zainteresowaniem mło¬-dzieży – mimo że odbywają się od ponad 25 lat, wciąż ich popularność w środowisku szkół regionu nie maleje. Również nauczyciele uważają wykłady za ważne wydarzenie i niezwykłą przygodę intelektualną. To nie jest łatwe zadanie, przygotować pokazy ciekawie i z humorem, a takich wykładów w ciągu każdego września wygłaszanych jest w Instytucie Fizyki ponad 700! Każdą edycję Osobliwości Świata Fizyki poprzedzają długie i żmudne przygotowania, wiele udanych i nieudanych prób nowych eksperymentów. Miesięczny cykl wykładów i prezentacji przygotowuje się przez cały rok. Istotne jest, aby nie zrazić uczniów, gdyż dla wielu młodych ludzi jest to pierwsze zetknięcie się z uniwersytetem.

Dr Stefania Widuch podczas wykładu „Fizyka na pięciolinii”

Słuchacze odkrywają, że obcowanie z nauką może być przyjemnością

Prof. UŚ dr hab. Bogusław Fugiel mówił o bezwładności w codziennych zjawiskach

Dr Dariusz Kajewski opowiadał o zjawiskach elektromagnetycznych