Dni Kultury Kanadyjskiej

10-11 maja 2007 r. już po raz kolejny Centrum Studiów Kanadyjskich oraz Instytut Kultury i Literatury Brytyjskiej i Amerykańskiej UŚ organizują w budynku Neofilologii przy ul. Żytniej 10 w Sosnowcu "Dni Kultury Kanadyjskiej". W ramach Dni odbywać się będą występy rdzennych artystów kanadyjskich, wykłady, mini festiwal filmów o tematyce kanadyjskiej oraz sympozjum i warsztaty akademickie - a wszystko to pod hasłem: "Kultura i Literatura Rdzennej Ludności Kanady". Organizatorzy, a szczególnie spiritus movens imprezy, kierownik Centrum Studiów Kanadyjskich dr Eugenia Sojka, wśród głównych celów tego wydarzenia wymieniają pogłębienie wiedzy na temat kanadyjskiej ludności rdzennej, obalenie stereotypów oraz nawiązanie dialogu kulturowego. Spotkanie będzie niezwykłą szansą dla polskiego środowiska akademickiego, studentów oraz szerokiej publiczności na bezpośredni kontakt z przedstawicielami "Pierwszych Narodów Kanady". Pisarze, artyści, dziennikarze, pedagodzy, profesorowie i starszyzna plemienna (elders) pomogą nam zweryfikować tradycyjne wyobrażenia o Indianach obecne w literaturze, sztuce, historii oraz wielu innych dziedzinach nauki. Tradycyjnie już gościem honorowym oraz patronem imprezy będzie ambasador Kanady w Polsce. Wśród artystów, którzy potwierdzili swój udział w "Dniach Kultury Kanadyjskiej" są m.in.: Thomson Highway, Armand Garnet Ruffo, Mary Lou Smoke i Dan Smoke, Napes Ashini, Angelina Wennie, Jo-Ann Episkenew, Laura Cranmer oraz Dawn Martin-Hill. Wszyscy goście reprezentują rdzenne kultury kanadyjskie. Tomson Highway, goszczący już wcześniej w Polsce dramatopisarz, powieściopisarz oraz muzyk, reprezentant narodu Cree, jest twórcą pierwszego w Kanadzie teatru autochtońskiego, Armand Garnet Ruffo to poeta, dramatopisarz oraz scenarzysta, były dyrektor Centre for Aboriginal Education, Research and Culture, zdobywca prestiżowej nagrody Canada Council for the Arts (2005). Angelina Weenie jest dyrektorem Wydziału Edukacji Ludności Rdzennej na Uniwersytecie Rdzennych Narodów w Kanadzie w Regina, Saskatchewan oraz wykładowcą języka Cree.

Dokładny program Dni Kultury Kanadyjskiej już wkrótce zostanie podany na stronie internetowej Instytutu Kultury i Literatury Brytyjskiej i Amerykańskiej Uniwersytetu Śląskiego: http://www.fil.us.edu.pl/ibacl oraz na stronie głównej UŚ www.us.edu.pl .

AGNIESZKA GOŁDA-DEREJCZYK

Dni Kultury Kanadyjskiej