Piękna i wciąż pełna tajemnic

Arktyka

Polarnicy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach należą do światowej czołówki w zakresie badań glacjologicznych i chemii wód obszarów polarnych.

Pozyskiwanie informacji o klimacie Arktyki i Antarktydy, ich pokrywie lodowej czy życiu biologicznym jest możliwe tylko dzięki ekspedycjom naukowym oraz pracy stacji badawczych. W nich właśnie już od 30 lat naukowcy z naszej Uczelni prowadzą badania glacjologiczne. Uczeni wykonują m.in. radarowe sondowania grubości lodowców, pomiary ruchu lodu geodezją satelitarną GPS, analizują reakcje lodowców na ocieplenie klimatu w ostatnich dekadach. Szczególnie wnikliwie interesują się Lodowcem Hansa w pobliżu Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie oraz najgrubszym, liczącym ponad 800 m polem lodowym Archipelagu Svalbard-Amundsenisen na południowym Spitsbergenie. W wolnym czasie mogą jednak podziwiać piękno tego nieskażonego cywilizacją obszaru.

Horyzont II w fiordzie Hornsund, w tle góra Hohenlohefjellet
Horyzont II w fiordzie Hornsund, w tle góra