IX edycja "Kształcenia dla Przyszłości"

W ostatnich kilkunastu latach obserwuje się gwałtowny i dynamiczny rozwój nauki, techniki i medycyny, co powoduje, że wiadomości zawarte w treściach programów nauczania technicznych przedmiotów szkolnych nie są w stanie zaspokoić oczekiwań młodego pokolenia. Młodzież szkolna, aby nie być zagubiona i wyobcowana we współczesnym świecie, szuka interesujących ją zagadnień poprzez Internet, korzysta z różnorodnych komputerowych programów edukacyjnych a także dyskutuje o nurtujących ją problemach z nauczycielami.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom młodzieży, szczególnie szkół ponadgimnazjalnych, jak również dążąc do prezentacji najnowszych osiągnięć nauki i techniki w praktycznych zastosowaniach życia codziennego, Zakład Dydaktyki Przedmiotów Technicznych Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ organizuje w roku 2004, już po raz dziewiąty, cykl wykładów popularnonaukowych pod nazwą "Kształcenie dla Przyszłości".

Wykłady prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli akademickich Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. Merytoryczną i organizacyjną opiekę nad "Kształceniem dla Przyszłości" sprawuje pomysłodawca tego przedsięwzięcia prof. dr hab. Jan Ilczuk, kierownik Zakładu Dydaktyki Przedmiotów Technicznych. W wykładach, odbywających się na terenie szkół, uczestniczy młodzież szkół ponadgimnazjalnych Zagłębia Dąbrowskiego objętych patronatem Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach oraz tych szkół, które ściśle z wydziałem współpracują.

Tematyka wykładów IX edycji "Kształcenia dla Przyszłości" obejmuje zastosowanie różnorodnych materiałów we współczesnej technice, medycynie i w życiu codziennym, zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska, nowe procedury stosowane w badaniach struktury krystalicznej materiałów, jak również rady praktyczne dotyczące oprogramowania, unowocześniania i rozszerzania możliwości sprzętu komputerowego. Ponadto, młodzież ma również możliwość zapoznania się z konstrukcją modeli latających czy poznania problemów nurtujących współczesne społeczeństwo informacyjne. Co więcej, młodzież poznaje możliwości zastosowania osiągnięć nauk fizycznych dla zachowania kondycji zdrowotnej współczesnego człowieka.

Problematyka wykładów zwykle łączy zagadnienia z wielu dziedzin nauki i życia codziennego powodując, iż świat współczesny otaczający młodzież XXI wieku staje się dla niej bliższy i lepiej rozumiany. Wybór zagadnień prezentowanych w ramach każdej kolejnej edycji "Kształcenia dla Przyszłości" dokonywany jest na podstawie zapotrzebowań zgłaszanych przez dyrekcje szkół.

Wszystkich zainteresowanych prezentacją wykładów zachęcam do nawiązania kontaktu z Zakładem Dydaktyki Przedmiotów Technicznych Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach, mieszczącym się przy ul. Żeromskiego 3 w Sosnowcu. Szczegóły dotyczące zamówienia wykładów z IX edycji "Kształcenia dla Przyszłości" można uzyskać również pod numerem telefonu (32) 291 83 91.

Uniwersytet Śląski Wydział Informatyki i Nauki o Materiałch
Kształcenie dla przyszłości - IX edycja

Tematy wykładów popularnonaukowych przybliżających problemy współczesnej nauki i techniki młodzieży szkół średnich

1. dr Kordian BORTEL: Rezonans i metody rezonansowe
  2. dr Jerzy CHMIELA: Fraktale jako narzędzia badawcze
  3. dr Dariusz CHROBAK: Bazy danych i ich zastosowanie
  4. prof. dr hab. Jan ILCZUK: Fizyka w walce o piękny uśmiech
  5. prof. dr hab. Jan ILCZUK: Fizyka w trosce o nasze zdrowie
  6. dr Janusz JANCZYK: Miejsce edukacji w społeczeństwie informacyjnym
  7. dr Adam JÓZEFÓW: Tarcie i zużycie - wrogowie maszyn
  8. dr Adam JÓZEFÓW: Niekonwencjonalne źródła energii
  9. dr Jerzy KANSY: Jak pozyton szuka dziury w całym?
  10. dr Marcin MUSIOŁ: Media w wychowaniu
  11. mgr Agnieszka NOWAK: Analityczne systemy inteligentne
  12. dr hab. Andrzej POSMYK: Powłoki w budowie maszyn i urządzeń
  13. mgr Arkadiusz SACEWICZ: Mrówki w komputerze, czyli czy maszyna może myśleć
  14. dr hab. Władysław SKONECZNY: Najnowsze techniki wytwarzania warstw powierzchniowych
  15. dr Ryszard SKULSKI: Półprzewodniki o strukturze typu diamentu
  16. dr Ryszard SKULSKI: Zastosowanie piezoelektryków, ferroelektryków i relaksatorów
  17. dr Ryszard SKULSKI: Wybrane problemy nanotechnologii
  18. dr Zbigniew STOKŁOSA: Nowoczesne materiały magnetyczne
  19. dr Paweł WAWRZAŁA: Świat superkomputerów
  20. mgr Beata ZIELOSKO: Środowisko Internetu a platforma NET
  21. mgr Beata ZIELOSKO: Jak dobrze zabezpieczyć komputer przed włamaniem ?
  22. dr Joanna A. BARTKOWSKA: Dlaczego rubin jest czerwony - czyli skąd biorą się barwy minerałów?
  23. dr inż. Stanisław KUBIT: Świat latających modeli
  24. dr Tomasz GORYCZKA: Promieniowanie rentgenowskie w nauce o materiałach
  25. dr Bożena BIERSKA: Czym są fraktale? Zastosowanie geometrii fraktalnej do opisu struktur materiałów
  26. mgr Grzegorz DERCZ: Nowoczesne materiały w technice