Z Senatu - Maj 1995

Kwietniowe posiedzenie Senatu (11.04) mialo dystans maratonski - trwalo ponad 5 godzin. Wyjatkowo obszerny byl punkt "sprawy personalne": rozpatrzono 10 wnioskow o mianowania na stanowiska profesorskie (poinformujemy o nich w czerwcu). Dwie "sprawy personalne" mialy charakter szczegolny. Senat podjal uchwale o nadaniu godnosci Doktora honoris causa prof. Stanislawowi Baranczakowi. Plakaty o uroczystosci nadania tytulu - 5 czerwca - pojawily sie juz na tablicach ogloszen. Sprawa druga to wszczecie - na wniosek Wydzialu Matematyki, Fizyki i Chemii - postepowania o nadanie godnosci doktora h. c. naszej uczelni prof Janosowi Aczelowi, wybitnemu wegierskiemu matematykowi zyjacemu i pracujacemu w Kanadzie, blisko wspolpracujacemu z polskimi srodowiskami matematycznymi, w tym takze z naszym. Na recenzentow dorobku kandydata wyznaczono profesorow Andrzeja Lasote, Zenona Mosznera oraz Ludwiga Reicha z Gratzu, na promotora - prof. Romana Gera.

O projekcie nowego regulaminu dyskutowano dlugo. My za to piszemy krotko poniewaz w tym numerze o regulaminie, a takze troche o tym jak go potraktowal Senat pisza trzej inni autorzy. Poslugujac sie tytulem jednej z tych publikacji kwitujemy: projekt poszedl "do poprawki".

Senat wstepnie "dotknal" przedlozone informacje o wynikach finansowych uczelni za rok ubiegly; wstepnie, bowiem bilans US-iu w kwietniu byl jeszcze przedmiotem kontroli bieglych rewidentow - dlatego dyskusja wlasciwa (obligatoryjna dla Senatu) podjeta zostanie w maju.

Zapadla uchwala o zmianie statutowej struktury odnoszacej sie do drukarni i wydawnictwa uniwersyteckiego, scalajaca obie w jedno, co ma otworzyc mozliwosc szeroko zakrojonym dzialaniom zmierzajacym do bardziej efektywnej pracy wydawniczej.

Autorzy: F.S.