SRU `95 - WSZYSTKO JASNE

Kiedy pod koniec kwietnia cale miasto zostalo jednej nocy oklejone kolorowymi plakatami z dziwnie kojarzacym sie skrotem i logami sponsorow - wszyscy sie zastanawiali co to takiego? Teraz juz wszystko jasne: SRU to po prostu najwieksza studencka impreza na Slasku - STUDENCI ROBIA UBAW. Jezeli i ty zastanawiales sie (zastanawialas, zastanawialiscie etc) nad tym skrotem to znaczy, ze nie czytaliscie ostatniego numeru Gazety Uniwersyteckiej a szkoda... (moze uda Ci sie jeszcze to nadrobic, jezeli gdzies jeszcze znajdziesz kwietniowy numer).

W chwili, gdy czytacie te slowa kampania reklamowa siega szczytu. 7 tysiecy plakatow, loga na Teatrze Slaskim, na Spodku, reklamowki w radiu Flash, a Trybuna Slaska codziennie zaskakuje Cie (ja, was, pana, pania) nowymi informacjami na temat SRU. Jezeli nie znasz dokladnego programu imprez pomoze Ci w tym nasza okladka lub jeden z 4 tysiecy folderow. Ciezka wielomiesieczna praca, zszarpane nerwy, zalegle dyzury, (prawodpodobnie) oblana sesja, siwe wlosy organizatorow (a wiec i moje) - oto koszty organizacji SRU. Ale oplacilo sie. Cale srodowisko akademickie huczy od plotek na temat SRU. Poczawszy od portierki w akademiku, poprzez studentow, asystentow, doktorow, profesorow a skonczywszy na dziekanach i rektorach. Wszyscy mowia o wielkich studenckich baletach. Jedni dobrze, inni zle. Mysle, ze po 10 i 11 maja osoby nastawione negatywnie zmienia zdanie.

10 maja godz. 12.oo wszyscy jestesmy na katowickim rynku. Sposrod atrakcji tam przewidzianych wymienie tylko: orkiestre deta, zespol harmonijkowy, zespol jazzowy, happening w wykonaniu zespolu KUNA (m. in. beda jezdzic na 6- cio osobowej hulajnodze), start balonu, pokaz strazakow itp.

Jesli nie przyjdziesz lub nie dopchasz sie do centrum, zasiadz przed telewizorem i zobacz kilkugodzinna retransmisje ze SRU `95 w programie 3 TVP (mozliwe, ze cos sie pojawi w 2 TVP).

O 14.oo - majac juz koszulke, czapeczke, choragiewke ktoregos ze sponsorow ruszamy na SPODEK. Do srodka wejda tylko Ci, ktorzy beda mieli bilet. Do Spodka bowiem moze wejsc tylko 8 tys. ludzi a chetnych na wspolna zabawe jest wiecej (np. samych studentow US jest ponad 29 tys. a gdzie studenci AE, ASP, AM SLAM, Politechniki Slaskiej). Wiec jesli nie masz jeszcze biletu to dokoncz czytac artykul, biegnij i kupuj go w pomieszczeniach samorzadu studenckiego i innych wyznaczonych miejscach.

NIE WYRZUCAJ BILETU! - wsrod uczestnikow zostana rozlosowane atrakcyjne nagrody.

A co w srodku? - dla kazdego cos dobrego.

- Jesli lubisz wybuchowe mieszanki to posluchaj zespolu ANKH, wystepujacego ze Slaskim Teatrem Tanca (wyobrazacie sobie balet z ANKH-iem - nie? - ja tez nie, dlatego bede w Spodku.

- Lubisz posluchac jazzu to uczta bedzie dla Ciebie wystep Big Bandu Akademii Muzycznej i zespolu Take Five. Sluchasz Wolnej Grupy Bukowiny lub Starego Dobrego Malzenstwa - to pewnie Ci sie spodoba zespol Raz Dwa Trzy.

- Lubisz bluesa, rock and rolla to porwie Cie Gang Olsena - czego tam nie bedzie (graja w skladzie max) Chyba wiesz co to znaczy?

- Jeszcze Ci malo (ale jestes wymagajacy). Chcesz ostrzejszych dzwiekow. Zagraja specjalnie dla Ciebie Nois i Confussion a na koniec wielki koncert KULTU (na glowe zalozysz kwietniowy wianek i pojdziesz zatanczyc "Baranka").

- Masz jeszcze sily, a moze nie podobalo Ci sie - to pewnie rozrusza Cie supermegaekstradyskoteka na plycie Spodka. Jedyna w swoim rodzaju.

- Na zakonczenie odstrzelimy nad Katowicami olbrzymie sztuczne ognie.

Nie martw sie jesli nie bedziesz mogl (mogla, mogli etc) dojechac w nocy do domu. Od polnocy beda podstawiane autobusy spod Spodka we wszystkich kierunkach miasta (i nie tylko: Chorzow, Sosnowiec, Ligota itd. ). Zawdzieczamy to KZK GOP.

Drugiego dnia przenosimy sie do klubow, na osiedla, do akademikow. Np. w klubie "Pod Rura" m. in. wystapi "Easy Rider". "Za Szyba" - Festiwal Piosenki Turystycznej, Janusz Hryniewicz z SBB, "Dziady Kalwaryjskie". W "Strasznym Dworze" ... (nie wolno mi nic ujawniac - na teczce z programem napisano Top Secret).

W "Swiatowidzie" o godz. 16.oo beda puszczane etiudy filmowe naszych wielkich, katowickich filmowcow m. in. Zanussiego. Wiekszosc z tych filmow otrzymala wysokie nagrody. Bedzie to jedyny pokaz w Polsce. Lubisz dobre kino? - to "w 100-lecie kina" i w ramach SRU `95 czeka Cie wielka duchowa uczta. Lubisz kwiaty, masz w pokoju za malo zieleni. Przyjdz na wystawe i kiermasz kwiatow na Wydziale Biologii i Ochrony Srodowiska US (Bankowa 9).

A wieczorem wszedzie Disco, Party, Bale, Hulanki, Swawole.

Jesli jestes czlonkiem Senatu Uczelni US, AE, AM, SlAM, czlonkiem wladz miasta, sponsorem - przyjdz o godz. 19.oo (w stroju galowym) do Teatru im. St. Wyspianskiego. Tu odbedzie sie koncert w wykonaniu studentow Akademii Muzycznej oraz laureatow I Festiwalu Tworczosci Studenckiej w kategorii poezji spiewanej. A w trakcie przerwy i po koncercie...

To co napisalem nie wyczerpuje calkowicie programu SRU `95. Reszta ... jest milczeniem. Przeciez lubimy byc zaskakiwani. Zycze wiec milej zabawy na SRU `95. Niech tegoroczne "zakowskie bale" na dlugo pozostana w pamieci. I oby wszyscy dobrze sie bawili.

Mscigniew (jeden z organizatorow)

P. S. Aha, jeszcze jedno. Chcialem przypomniec, ze prawdziwy student potrafi bawic sie i kiedy trzeba - uczyc. Zostawmy wiec wszyscy ksiazki, zeszyty, notatki, ksera i chodzmy sie bawic. Na nauke jeszcze przyjdzie czas. A taka impreza jak SRU `95 - juz sie nigdy nie powtorzy - w przyszlym roku bedzie SRU `96.

Autorzy: Mścigniew