Z bibliotecznej półki - Listopad 1994

Z inicjatywy dyrekcji Biblioteki Glownej inaugurujemy nowa, stala rubryke informujaca Czytelnikow o najciekawszych nabytkach, glownie antykwaryczno-aukcyjnych, udostepnianych po opracowaniu w Czytelni Ogolnej. "Zaprawde sluszne to" aby Czytelnicy obok nowosci wydawniczych mogli dowiedziec sie o rarytasach, w poszukiwaniu ktorych nie trzeba juz bedzie udawac sie do kilkusetletnich bibliotek.

* Na uwage zasluguje wydana w czterech tomach korespondencja Hugona Kollataja "z Tadeuszem Czackim wizytatorem nadzwyczajnym szkol w guberniach Wolynskiej, Podolskiej i Kijowskiej; przedsiewzieta w celu urzadzenia instytutow naukowych i pomnozenia oswiecenia publicznego w trzech rzeczonych guberniach" /Krakow 1844-45/.

* Niewatpliwa rzadkoscia antykwaryczna sa "Epoki natury przez Pana Buffon wydane w jezyku francuzkim przez X. Staszica wytlomaczone na jezyk polski. Edycya druga pomnozona nowemi uwagami nad ziemia polska" /Krakow 1803/, tym bardziej, ze dotad tworczosc slynnego uczonego i swietnego stylisty doby oswiecenia nie byla reprezentowana w naszym katalogu ani jednym tytulem.

* Innym rarytasem sa pamietniki ksiecia Piotra Dolgorukowa /"Memoires du prince... " T. 1-2, 1867, 1871/, przedstawiciela jednego z najstarszych rodow artstokratycznych Rosji, zawierajace wiele materialow historyczno-genealogicznych a takze, co szczegolnie wazne, liczne polonica.

* Zasluzony geolog i mineraolog polski, Hieronim Labedzki, pojawil sie w naszym katalogu niedawno. Cenione i poszukiwane "Gornictwo w Polsce" /T. 1-2, 1841/ wzbogacone zostalo nowymi nabytkami:

Beudant F. S. : "Wyklad poczatkow mineralogji i geologji przez... Przelozony i pomnozony przez Hieronima Labedzkiego. "T. 1-2 /T. 1: "Mineralogja". T. 2: "Geologja/. Warszawa 1848.

Labedzki Hieronim: "Slownik gorniczy polsko-rossyjsko-francuzko-niemiecki i rossyjsko-polski. /Z dodaniem wyrazow odnoszacych sie do mineralogii, geologii, chemii, oraz wazniejszych rzemiosl kruszcowych/ tudziez glossarz sredniowiecznej laciny gorniczej w Polsce. Zebr. i wyd... " Warszawa 1868.

opisy wg katalogow aukcyjnych