XXVII INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO W UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM

Pod znakiem jubileuszow dwoch sosnowieckich wydzialow odbyla sie tegoroczna centralna inauguracja roku akademickiego w naszej uczelni - dlatego wlasnie w Sosnowcu. Trzydziestolecie obchodzi Wydzial Techniki a dwudziestolecie Wydzial Nauk o Ziemi dodatkowo uswietnil zjazd jego absolwentow - takze obecnych na inauguracji

. Orszak akademicki jak zwykle poprzedzony kapela i tancerzami zespolu "Katowice" przeszedl w te ladna sobote ulicami Sosnowca z Zeromskiego /siedziby WT/ na Zytnia. Trzeba powiedziec, ze sala teatralna bylego gorniczego domu kultury i caly budynek stwarzaja jakas lepsza atmosfere akademickich uroczystosci niz poczciwa ale ciasna aula w Instytucie Fizyki. Wszystkie wyzsze uczelnie regionu reprezentowane byly na naszej uroczystosci a z za granicy przybyli rektorzy uniwersytetow w Ostrawie i Wilnie /polskiego/. Byli oczywiscie prezydenci wielu miast GOP-u, parlamentarzysci, przedstawiciele duchowienstwa.

Wypada odnotowac, iz obok "stalych fragmentow" uroczystosci inauguracyjnej tzn. przemowienia-sprawozdania JM Rektora, informacji o nagrodach dla nauczycieli akademickich i studentow i oczywiscie immatrykulacji pierwszoroczniakow, znalazly sie dwa krotkie wystapienia absolwentow obu wydzialow-jubilatow, z ktorych szczegolnie sympatycznie sluchalo sie wspomnien przedstawiciela WNoZ. Warto ponadto zapamietac tegoroczna wyrazicielke uczuc swiezo upieczonych studentow, jej rezolutne przemowienie, z ktorego sam Jego Magnificencja byl laskaw wrozyc autorce obiecujaca przyszlosc.

Wyklad inauguracyjny "Geneza autonomii Slaska" wygloszony przez prof. Jozefa Ciagwe w Zaglebiu byl znakomity i wywolal - to sie czulo w powietrzu - wiele refleksji nie tylko historycznych. /Dodajmy dla tych, ktorzy go nie slyszeli i slabo zorientowanych historycznie, ze chodzilo o autonomiczne wojewodztwo slaskie w okresie miedzywojennym/. Niektorym sluchaczom nawet lza sie w oku zakrecila a innym - przeciwnie. Cieszynski chor stawil sie i zaspiewal niezawodnie. Ale, ale... czy przypadkiem nie pytalismy juz z tych lamow gdzie i kiedy w Katowicach lub okolicy bedziemy mieli okazje posluchac cieszyniakow w jakims obszerniejszym repertuarze?

Raut rektorski dla zaproszonych gosci odbyl sie pietro wyzej a jego plastycznym tlem byla specjalnie z okazji inauguracji przygotowana wystawa malarstwa, grafiki i rzezby studentow Instytutu Ksztalcenia Plastycznego cieszynskiej Filii.

Naturalnym przedluzeniem inauguracji dla czesci jej uczestnikow byla wydzialowa inauguracja u technikow oraz atrakcje II zjazdu absolwentow WNoZ. Odnotujmy ponadto godny uznania zabieg autopromocyjny Wydzialu Techniki polegajacy na magnetowidowej prezentacji w holu sali teatralnej filmu o Wydziale i jego historii. Gdyby sie postarac o podobna prezentacje filmowa innych wydzialow i kierunkow, zwlaszcza tych nowych - moze takze na filologie klasyczna byloby wiecej kandydatow niz miejsc? A dlaczego nie mogliby sie podjac tego filmowcy z WRiTV?

Na koniec taka oto informacja: wylozone nieroztropnie 50 egzemplarzy wyjatkowo 16-stronicowej naszej "GU" wraz ze sprawozdaniami US za rok miniony rozeszlo sie wprawdzie jak cieple buleczki /choc mialy byc wreczane gosciom/ natomiast ze stosiku na stoisku Wydawnictw US sprzedano tylko 6 egzemplarzy /slownie: szesc/.

Autorzy: F.S.