Kronika Uniwersytecka - Listopad 1994

LETNIA SZKOLA BIBLIOTEKOZNAWSTWA

13-14 wrzesnia odbyla sie II Letnia Szkola Bibliotekoznawstwa. Zorganizowana przez Ksiaznice Cieszynska, Polskie Towarzystwo Bibliologiczne, Instytut Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego, Filie US poswiecona byla problematyce: "Centrum Wiedzy o Regionie". Wygloszono 7 referatow. Wystapienie prof. dr hab. Bronislawa Zyski z Katowic traktowalo o "Trwalosci fizycznej drukow cieszynskich z XIX w. i perspektywie ich ratowania", dr Ryszard Gladkiewicz z Wroclawia omowil bibliografie regionalna na przykladzie "Bibliografii historii Slaska", mgr Jolanta Stepniak z Warszawy podjela natomiast temat: "Systemy komputerowe w regionalnej bibliotece naukowej". Warsztatowi bibliologicznemu slaskoznawcy poswiecony byl referat dr Stanislawa Rybandta z Warszawy. Prelegentami byli rowniez pracownicy naukowi Filii - dr hab. Idzi Panic mowil o potrzebie badan regionalnych, dr Tadeusz Kania - o zlozonosci uwarunkowan i specyfice problemow regionow, kresow i pogranicza /na przykladzie Slaska Cieszynskiego, Zaolzia, Rybnickiego Okregu Weglowego, bialoruskiego Podlasia i Polesia/. Mgr Leon Miekinia z Cieszyna przedstawil zebranym dotychczasowa dzialalnosc Centrum Wiedzy o Regionie, dzialajacym od kilku lat przy Zarzadzie Glownym Macierzy Ziemi Cieszynskiej i Ksiaznicy Cieszynskiej. Uczestnicy Szkoly Bibliotekoznawstwa zwiedzili rowniez wystawe "Dawne dziejopisarstwo Slaska" zorganizowana w Galerii Ksiaznicy Cieszynskiej.

UNIKALNE URZADZENIE BADAWCZE W INSTYTUCIE FIZYKI

Prof. dr hab. Jerzy Ziolo z Zakladu Fizyki Molekularnej Instytutu Fizyki uzyskal dofinansowanie w wysokosci 300 mln zl z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej /w ramach programu SUBIN/ na zakup impedance/gain phase analyzera Schlumberger/Solartron 1260 A. Stanowi to polowe ceny przyrzadu. Pozostale 300 mln sfinansowane zostalo z grantu indywidualnego KBN prof. Ziolo /umowa nr 2 P 302 081 06/. Aparatura ta ma unikalne mozliwosci. W szczegolnosci pozwala mierzyc zespolona przenikalnosc elektryczna w zakresie czestotliwosci 10-4 - 3*107 Hz. Badania tego typu materialow z punktu widzenia fizyki wspolczesnej maja podstawowe znaczenie i naleza do jednego z glownych nurtow fizyki molekularnej. Urzadzenie, ktore pozyskala nasza uczelnia jest jedynym w swojej klasie. W Polsce jest tylko kilka tego typu analizatorow stosowanych jednak w badaniach elektrochemicznych czyli o innej specyfice. Aktualnie przyrzad uzywany jest do badan dynamiki w szklach molekularnych /takze pod wysokim cisnieniem hydrostatycznym/ oraz w ferroelektrycznych materialach cieklokrystalicznych. Mimo, ze FNP przyznala subwencje pod koniec wrzesnia, dzieki pozyczce uzyskanej z budzetu uczelni przyrzad znalazl sie w Zakladzie Fizyki Molekularnej juz w sierpniu. Sa juz pierwsze wyniki eksperymentalne.

CO Z KSIEGOZBIOREM POLONISTOW

Cisza "medialna" zapanowala wokol ksiegozbioru polonistycznego - i dobrze. Przerywamy ja aby poinformowac nasza spolecznosc, ze:

1. Czesc ksiegozbioru odkazana w Wilanowie /ok. 40 tys. czyli 1/3 calosci/ pozostaje w kartonach zlozona w roznych zaanektowanych na tymczasowe magazyny pomieszczeniach dydaktycznych w budynku polonistyki.

2. Pozostaly ksiegozbior jest w miare "plynnie" udostepniany. Praktycznie caly personel biblioteki /11 osob/ zaangazowanych jest w wypozyczanie. Nie trzeba tlumaczyc, ze jest to dla obu stron "procesu bibliotecznego" sytuacja trudna, nie mowiac o skomplikowaniu dydaktyki, ktorej czasowo uszczuplono baze lokalowa.

3. W piwnicznych pomieszczeniach magazynowych dobiega konca faza remontu polegajaca na usuwaniu szkod gorniczych tzn. "klejeniu" spekanych fundamentow gmachu. Rownoczesnie rozpoczeto instalacje centralnego ogrzewania. Dzial techniczny wkrotce oglosi przetarg na wykonanie nowej instalacji wentylacyjnej wedle gotowej juz i obecnie sprawdzanej dokumentacji. Na koncu trzeba bedzie wszystko pomalowac specjalnymi, antygrzybowymi farbami.

4. Pan dyr. Wasiel zaproszony na Rade Wydzialu Filologicznego ocenil, iz realnie rzecz traktujac, powrot ksiazek do magazynow podziemnych powinien stac sie mozliwy z poczatkiem semestru letniego.

NEOGEODYNAMICA BALTICA

6-10 wrzesnia odbylo sie cykliczne spotkanie zarejestrowanej w UNESCO miedzynarodowej grupy roboczej zajmujacej sie neogedynamika zlewni morza Baltyckiego i obszarow przyleglych oraz przygotowujacej miedzynarodowa mape neogedynamiki obszaru objetego wspolrzednymi 50E. 350E oraz 490N.. 620N. Bylo to czwarte spotkanie w Polsce, a pierwsze na Uniwersytecie Slaskim, na Wydziale Nauk o Ziemi, zorganizowane w Katedrze Geologii Podstawowej z okazji jubileuszu 20-lecia WNoZ. Wsrod uczestnikow byli przedstawiciele Bialorusi, Litwy, Lotwy, Niemiec, Polski, Rosji i Ukrainy, ktorzy przedstawili 9 referatow oraz robocze mapy zwiazane z problematyka badan neogoedynamiki.

Oprocz referatow przeprowadzono rowniez geologiczna wycieczke terenowa, wsparta bogato ilustrowanym przewodnikiem terenowym autorstwa D. Jury. Celem wycieczki bylo zapoznanie uczestnikow spotkania z problematyka geologiczna GZW i obrzezenia, zapadliska przedkarpackiego i przelomu Soly oraz z przejawami osiedania terenu na skutek podziemnej eksploatacji wegla kamiennego.