INAUGURACJA W CIESZYNIE

W filii cieszynskiej uroczyste dwudzieste czwarte "Gaudeamus" zabrzmialo 5 pazdziernika. Dostojnych gosci i przyjaciol uczelni, cala spolecznosc akademicka /szczegolnie studentow I roku/ powital prorektor US ds. Filii prof. dr hab. Kazimierz Sleczka. Na uroczystosc przybyli poslowie: Grazyna Staniszewska, Grzegorz Figura, Tadeusz Jedynak, przedstawiciele duchowienstwa obu wyznan - z ks. biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-zywieckiej Tadeuszem Rakoczym i kaplanem Kosciola ewangelicko-augsburskiego ks. Romanem Dorda. Wladze panstwowe i samorzadowe reprezentowali wicewojewoda bielski mgr inz. Jan Wysoglad i burmistrz Cieszyna dr Jan Olbrycht. Obecni byli przedstawiciele placowek dyplomatycznych i konsularnych /konsul generalny Republiki Czeskiej Jiýi KpopaŸ/.

Na tegorocznej inauguracji po raz pierwszy goscilismy w murach cieszynskiej Alma Mater przedstawiciela Uniwersytetu Polskiego w Wilnie. Nalezy zywic nadzieje, iz wizyta prof. Hipolita Mogilnickiego - Dziekana Wydzialu Nauk Przyrodniczych, zapoczatkuje kontakty naukowe, artystyczne pomiedzy uczelniami. Prof. Kazimierz Sleczka, w swym przemowieniu - sprawozdaniu, o minionym roku akademickim wyrazil sie w takich oto slowach: "Powiedzialbym, ze byl dobry, jak na trudne warunki, w ktorych przychodzi nam dzialac, ale nielatwy. Szczegolnie duze obowiazki, utrudnienia, a zarazem wazne zadania z punktu widzenia potrzeb srodowiska wynikaja z duzej liczby studentow studiow zaocznych". Z ogolnej liczby 4. 400 osob studiujacych w Filii, az 3/4 stanowia studenci zdobywajacy wiedze w trybie zaocznym. Sa to przede wszystkim nauczyciele szkol podstawowych, przedszkoli, podnoszacy swe zawodowe kwalifikacje. Tak duza liczba studentow zaocznych rodzi przede wszystkim problemy natury lokalowej. Sam Cieszyn nie czuje sie jeszcze miastem uniwersyteckim - co podkreslil Prorektor, wynajem stancji dla studentow jest znikomy. Poprawa w tym zakresie zapewne znacznie ulatwilaby organizacje studiow zaocznych.

W Filii naucza obecnie 173 pracownikow naukowo-dydaktycznych, w tym 31 samodzielnych.

Prorektor prof. Sleczka scharakteryzowal pokrotce dzialalnosc naukowa, dydaktyczna oraz artystyczna /wynikajaca ze specyfiki Wydzialu/ cieszynskiego osrodka akademickiego. Sporo miejsca poswiecil w swym wystapieniu wspolpracy uniwersytetu z zagranicznymi uczelniami. Niektore kontakty maja juz swoja kilkuletnia tradycje /np. wspolpraca z Akademia Sztuk Pieknych w Genk w Belgii, z Bialoruskim Uniwersytetem Kultury w Minsku, Akademia Pedagogiczna w Grazu, z uniwersytetami w Ostrawie i Opawie/. Inne kontakty zadzierzgnely sie zupelnie niedawno. Tutaj na wymienienie zasluguja poczatki wspolpracy z Uniwersytetem Polskim w Wilnie, dotyczace ksztalcenia plastycznego, ze Stowarzyszeniem Moewe-Jonathan Gesellschaft, opiekujacym sie mlodzieza trudna, z Georgetown Uniwersity Washington w zakresie kursow jezykowych. Szczegolnie warte podkreslenia jest nawiazanie wspolpracy z uniwersytetem nader odleglym od Cieszyna, polozonym az w Teksasie - w miescie San Marcos, liczacym dokladnie tyle samo mieszkancow co grod nad Olza.

Po immatrykulacji nowoprzyjetych studentow /tego uroczystego aktu dokonala Dziekan Wydzialu Pedagogiczno-Artystycznego prof. dr hab. Katarzyna Olbrycht/ wyklad inauguracyjny - "O pojeciu inspiracji" - wyglosil prof. dr hab. Wladyslaw Strozewski z Uniwersytetu Jagiellonskiego.

Artystyczna oprawe inauguracji XXIV roku akademickiego stanowil koncert orkiestry detej Filii US. Pracuje ona od kilku juz lat pod kierownictwem mgr Stanislawa Smietany. Prowadzi ozywiona dzialalnosc koncertowa w srodowisku. Ma na swoim koncie liczne koncerty krajowe, a w roku 1989 koncertowala nawet we Wloszech. Na program koncertu inaugurujacego zlozyly sie kompozycje St. Moniuszki, L. Rozyckiego, J. Brahmsa, J. Kalmana, S. Cardillo oraz pedagoga Filii prof. Jozefa Swidra. Wraz z orkiestra goscinnie wystapili: Jan Balarin - Dziekan Wydzialu Wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach /wykonal m. in. arie Zbigniewa z opery "Magnus" J. Swidra/ oraz Anna Wilczynska z Operetki Slaskiej w Gliwicach. Wspolnie zaprezentowali sie przed publicznoscia w duecie z I aktu operetki "Ksiezniczka czardasza" Kalmana.

Gosciom przybylym do Cieszyna na inauguracje zaprezentowal sie nie tylko Instytut Pedagogiki Muzycznej, ale takze Instytut Ksztalcenia Plastycznego. W Galerii Uniwersyteckiej przygotowano wystawe malarstwa, grafiki i rzezby studentow Instytutu.