Niemal 2075 zgłoszonych filmów z 96 krajów, dwa dni pokazów, w jury mistrzowie kina i obrazu, m.in. Mateusz Damięcki i prof. Bogdan Dziworski – to była 13. edycja Węgiel International Student Film Festival

Światowe kino w Katowicach

14 i 15 kwietnia w kinie Kosmos odbywała się kolejna już edycja Festiwalu Filmowego organizowanego przez katowicką filmówkę, czyli Wydział Radia i Telewizji UŚ im. Krzysztofa Kieślowskiego. Tradycyjnie swoje prace nadesłali artyści z całego świata. W tym roku liczba zgłoszeń była rekordowa. Do selekcji zgłoszono ponad 2000 etiud studenckich z niemal 100 krajów!

Filmy oceniało jury, w którego skład którego wchodzili: Grzegorz Jaroszuk – reżyser, Mateusz Damięcki – aktor, Zofia Jaroszuk ze Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji oraz prof. zw. dr hab. Bogdan Dziworski – operator filmowy oraz reżyser

Filmy w czterech kategoriach oceniało jury, w którego skład oprócz zasłużonych twórców, których na ekranie nie widzimy (profesor Bogdan Dziworski – operator filmowy oraz reżyser; Grzegorz Jaroszuk – reżyser; Zofia Jaroszuk ze Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji), zasiadała gwiazda ekranu Mateusz Damięcki. Aktor, którego role mogliśmy podziwiać w filmach, takich jak Matki, żony i kochanki, Przedwiośnie, Jutro idziemy do kina czy Kochaj i tańcz, poza ocenianiem filmów na osobnym spotkaniu opowiadał również o najnowszym projekcie, nad którym obecnie pracuje.

Dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz, prodziekan Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego

Główną ideą tego wydarzenia jest prezentacja twórczości studentów wyższych szkół filmowych nie tylko z Polski, ale również z innych krajów. Dlatego też Festiwal tworzy świetne warunki dla wymiany międzynarodowych doświadczeń. Konfrontacja dokonań filmowych jest dla studentów dobrą okazją do obserwacji techniki i rzemiosła kolegów. Daje możliwość wymiany zdań na temat prezentowanych poglądów i strony artystycznej filmów. Pozwala zostać docenionym przez profesjonalne jury i liczną publiczność – tak w imieniu organizatorów opisuje Festiwal Anna Latos.

Jury przyznało nagrody w czterech kategoriach: dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię, najlepsze zdjęcia oraz najlepszy montaż, a także wyjątkowo w tym roku za najlepszą muzykę. Było o co walczyć, bo Festiwal nagrodami wspierały najważniejsze studia produkcyjne w kraju oraz duże branżowe media.

Lista laureatów:

• Grand Prix: To, czego chcę, reż. Damian Kocur,
najlepsza reżyseria: Aleksandra Terpińska za film Ameryka,
• najlepsze zdjęcia: Rangarajan Ramabadran za film Kamakshi,
• najlepszy montaż: Toti Loureiro i Ruy Prado za film Times of Competition,
• najlepszy dźwięk: Sandro Sadhukan za film Kamakshi,
• najlepszy film polskojęzyczny: Ameryka, reż. Aleksandra Terpińska.

Wyróżnienia:

That Day of The Month, reż. Jirassaya Wongsutin,
Multifrenia, reż. Martyna Majewska,
Ja, zwierzę, reż. Michalina Musialik,
Gdybym tylko był pająkiem, reż. Katarzyna Warzecha, Alex Casianov i Martyna Majewska,
• wyróżnienie jurorskie Mateusza Damięckiego dla Ariela Makary za rolę w filmie To, czego chcę,
• nagroda organizatorów: The Shack, reż. Alessandro De Leo i Federico Di Corato,
• nagroda publiczności: To, czego chcę, reż. Damian Kocur.

Fotografie: Katarzyna Siewko