Juwenalia 2007

Podczas tegorocznych Juwenaliów, które odbyły się we wszystkich miastach uniwersyteckich naszego regionu, organizatorzy zgotowali studentom wiele atrakcji. Obchody największego studenckiego święta rozpoczęły się 10 maja w Sosnowcu. Głównym wydarzeniem był koncert zespołu Big Cyc w Parku Sieleckim oraz brazylijska impreza, na którą tancerki samby przygotowały pokaz oraz krótki kurs tego egzotycznego tańca.

Śląska zabawa rozpoczęła się 15 maja barwnym przemarszem studentów ulicą Warszawską na katowicki Rynek. Następnie w Teatrze Śląskim, na scenie kameralnej nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Juwenaliów Śląskich. Studenci Politechniki Śląskiej, Akademii Ekonomicznej, Uniwersytetu Śląskiego oraz innych uczelni naszego regionu biorących udział w Porozumieniu Studentów Uczelni Śląskich odebrali klucze do bram miasta od prezydenta Katowic Piotra Uszoka. W oficjalnym otwarciu studenckiego święta wzięli również udział: JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek, Prorektor UŚ ds. Kształcenia prof. UŚ dr hab. Anna Łabno, dziekan Wydziału Filologicznego prof. dr hab. Piotr Wilczek, wojewoda śląski dr Tomasz Pietrzykowski, Prorektor Akademii Ekonomicznej ds. Edukacji prof. AE dr hab. Andrzej Piosik. W ramach uroczystości rozpoczęcia Juwenaliów Śląskich 2007 studenci wręczali statuetki "Okey" i tytuł "Przyjaciela studentów". Po części oficjalnej na katowicki Rynku rozpoczęła się akcja bicia rekordu Juwenaliów w układaniu najdłuższego łańcucha z 1,2 i 5 - groszówek. Zebrane na tę akcję pieniądze zostały przekazane na organizację wyjazdu do Ustronia - z okazji Dnia Dziecka - podopiecznych Stowarzyszenia "Bona Fides".

Kolorowa parada studentów uczelni śląskich ulicami Katowic
Kolorowa parada studentów uczelni
śląskich ulicami Katowic

Wśród tegorocznych atrakcji juwenaliowych znalazły się także: koncert Ani Dąbrowskiej w Mega Clubie; kabareton, w ramach którego wystąpiły kabarety Łowcy. B, N.O.C., Ja mmm chyba ściebie oraz Grzegorz Halama. Piątkowy koncert (18 maja) zgromadził na lotnisku Muchowiec w Katowicach 15 tys. osób. Studenci nie tylko bawili się przy muzyce zespołów Dżem oraz Hey, ale również mieli okazję skosztować największej studenckiej zupy w Polsce, gotowanej wspólnie z WINIARAMI. Tego samego dnia odbyło się także najważniejsze wydarzenie Juwenaliów Rybnickich organizowanych przez Samorządy Studenckie ROND Akademii Ekonomicznej, CKI Politechniki Śląskiej oraz OD Uniwersytetu Śląskiego. Na terenie campusu wystąpił zespół Myslovitz.

Wszystkim organizatorom, sponsorom i dobroczyńcom Juwenaliów 2007 serdecznie dziękujemy, a wszystkich studentów już dziś zapraszamy w przyszłym roku!

REGINA WATYCHA

Prezydent Katowic Piotr Uszok

Prezenter Radia ESKA Krzysztof Jankowski z uczestnikiem konkursu ''Rzut chrupką na odległość'' podczas imprezy juwenaliowej w Parku Sieleckim w Sosnowcu
Prezenter Radia ESKA Krzysztof Jankowski