KONCERT WIGILIJNY

12 grudnia, w świątecznie ozdobionej auli im. Kazimierza Lepszego, odbył się Wieczór Wigilijny. Na sali zasiedli przedstawiciele najwyższych władz uczelni (zebranych powitał rektor UŚ, prof. Tadeusz Sławek) i pracownicy uczelni.

Część pierwszą wieczoru wypełnił koncert kameralny w wykonaniu zespołu muzyki dawnej „Agere Gratias Antiqua”. Założony w minionym roku przez Grażynę Klein, składa się ze studentów Filii UŚ w Cieszynie. Grupę tworzą: Grażyna Klein (kierownik; flet sopranowy, flet sopranino, lutnia, śpiew), Anna Szłapa (flet tenorowy, flet trawerso, flet boczny), Magdalena Szwanda (instrumenty perkusyjne, klawesyn), Wojciech Żurek (flet basowy, instrumenty perkusyjne) i Marcin Szymik (flet altowy, gitara). Zespół ma w swoim repertuarze utwory mistrzów różnych epok (Tilman Susato, John Dowland, Henry Purcell, J. S. Bach, A. Corelli).

Podczas wieczoru wykonano utwory anonimowych kompozytorów żyjących od XV do XVII w. (m.in. „Kolęda Bytomska”, „Bądź wiesioła”, „Głos wdzięczny z nieba”), ale też „Allemande Pasique” Pierre’a Phalese (XVI w.), czy „Hayduczky” Mikołaja z Krakowa (XVI w.).

Drugą część wieczoru wypełnił koncert kolęd w wykonaniu kameralnego zespołu studenckiego „Kamerton”, pod dyr. Joanny Glenc (akompaniament fortepianowy - Jacek Glenc). Poza ciekawymi interpretacjami znanych kolęd („Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Przybieżeli do Betlejem”, czy „Lulajże Jezuniu”) wykonano także fortepianowe aranżacje utworów D. Grussina.

Po części artystycznej, pracownicy uniwersytetu uczestniczyli w łamaniu się opłatkiem, składaniu życzeń i poczęstunku, który przygotowano we foyer.

Foto: W.Ziółkowski Foto: W.Ziółkowski
Autorzy: MK