Nagroda dla Andrzeja Szuby

Pracownik naszej uczelni, lektor języka angielskiego mgr Andrzej Szuba otrzymał doroczną nagrodę periodyku literackiego "Literatura na Świecie" za rok 1992, przyznawaną za debiut, twórczość poetycką i prozatorską. Wyróżnione zostało tłumaczenie tomu poezji Watta Whitmana pt.: "Pieśń o sobie". Jak mówi laureat, o prestiżu tej nagrody decyduje grono fachowców, którzy oceniają prace kandydujące do wyróżnienia. Przewodniczącym jury jest redaktor naczelny "Twórczości" Jerzy Lisowski. Do tej pory ukazało się około 20 prac Andrzeja Szuby. Były to zbiory jego własnej twórczości poetyckiej oraz przekłady poezji brytyjskiej i amerykańskiej.

Ciekawie przedstawiają się plany wydawnicze śląskiego literata na ten rok. W najbliższym czasie ukaże się tom jego własnej poezji pt.: "Dzieci, frezje i zające", wybór wierszy Lawrence’a Ferlinghettiego należącego do pokolenia lat 50-tych w Stanach Zjednoczonych. Andrzej Szuba jest również współautorem nowego wyboru wierszy Allena Ginsberga oraz antologii imagizmu brytyjskiego i amerykańskiego. Ukończona jest także praca nad wyborami wierszy: XX-wiecznego szkockiego poety Normana MacCaiga oraz Charlesa Bukowskiego.

Autorzy: A.Z.