Sportowe laury

Trójbój siłowy

Reprezentacja sekcji trójboju siłowego wzięła udział w Akademickich Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Łodzi w maju 2013 roku. Drużyna składająca się z pięciu zawodników, trenujących pod okiem Bartosza Zaika, zajęła II miejsce w klasyfikacji uniwersytetów oraz VI miejsce w klasyfikacji generalnej. Warto wspomnieć również o indywidualnych sukcesach zawodników. Tomasz Nosidlak (Wydział Nauk Społecznych) zajął I miejsce w klasyfikacji generalnej oraz I miejsce w klasyfikacji uniwersytetów (kategoria wagowa 59 kg); Artur Wojtasiuk (Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii) – III miejsce w klasyfikacji generalnej oraz I miejsce w klasyfikacji uniwersytetów (kategoria wagowa 74 kg). Wysokie noty w swoich kategoriach wagowych uzyskali również pozostali członkowie drużyny: Rafał Jędrszczyk (Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii), Kordian Borowiak (Wydział Nauk Społecznych) oraz Grzegorz Szklarz (Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii).

Akademickie Mistrzowstwa Polski w trójboju siłowym odbywały się od 10 do 12 maja 2013 roku na Uniwersytecie Łódzkim

Tenis ziemny

2 czerwca 2013 roku zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w tenisie ziemnym. Brązowy medal w klasyfikacji uniwersytetów zdobyła reprezentacja męska Uniwersytetu Śląskiego. Zawodnicy zajęli również VI miejsce w klasyfikacji generalnej. W skład zespołu weszli: Przemysław Filipek (Wydział Nauk Społecznych), Michał Samsonowski (Wydział Prawa i Administracji), Mateusz Korfanty (Wydział Prawa i Administracji) oraz Patryk Stuchlik (Wydział Radia i Telewizji). W tym roku reprezentacja kobiet zajęła XIV miejsce w klasyfikacji generalnej. Zawodniczki grały w składzie: Alicja Banaszewska (Wydział Teologiczny), Magdalena Wilk (Wydział Prawa i Administracji), Agnieszka Padło (Wydział Prawa i Administracji) oraz Paulina Bronkowska (Wydział Prawa i Administracji). Organizatorem turnieju był Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z pracownikami Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UŚ.

Klubu Sportowego „Budowlani” w Chorzowie
Akademickie Mistrzostwa Polski w tenisie ziemnym odbywały się od 31 maja do 2 czerwca 2013 roku na kortach Tenisowego Klubu Sportowego „Budowlani” w Chorzowie

Szachy

Drużyna Uniwersytetu Śląskiego w składzie: Paweł Czarnota, Zbigniew Pakleza, Krystian Kuźmicz, Jacek Szwed (kapitan), Joanna Worek, Daniel Frączek, Karina Szczepkowska-Horowska, Agata Halamus oraz Konrad Graczyk (trener-kierownik) zdobyła tytuł Akademickiego Wicemistrza Polski w szachach w roku akademickim 2012/2013. Akademickie Mistrzostwa Polski odbywały się w hotelu „Qubus Prestige” w Katowicach w dniach 11–13 stycznia 2013 roku. W piątek i sobotę rywalizowano w klasyfikacji indywidualnej, zaś w sobotę i niedzielę w rozgrywkach drużynowych.

Największym zainteresowaniem, jak co roku, cieszył się turniej drużynowy. Wzięło w nim udział 37 drużyn z całej Polski, reprezentowanych przez 260 zawodników. Rywalizowano na dystansie 9 rund, a tempo gry wynosiło 15 minut na zawodnika plus 5 sekund za wykonany ruch. Obsada turnieju była znakomita – na turniej przyjechała czołówka polskich szachistów, osiągających sukcesy na arenie międzynarodowej. W turnieju wystąpiło 10 arcymistrzów (najwyższy tytuł szachowy), 16 mistrzów międzynarodowych i 11 mistrzów FIDE. Pierwsze miejsce w zawodach wywalczyła drużyna Akademii Leona Koźmińskiego, zdobywając komplet punktów. Drużyna UŚ przegrała minimalnie z późniejszym mistrzem 3,5 do 2,5 punktu w piątej rundzie, o czym zadecydowała świetna forma grającego na pierwszej szachownicy w Akademii Leona Koźmińskiego arcymistrza Grzegorza Gajewskiego (komplet punktów) oraz arcymistrzyni Katarzyny Tomy (również komplet punktów). Zespół UŚ zdobył tytuł wicemistrza dzięki zwycięstwu w trzech ostatnich meczach z drużynami Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach, 11–13 stycznia
2013 roku
Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach, 11–13 stycznia 2013 roku

Aerobik sportowy

W katowickiej hali „Kolejarz” rozegrane zostały Akademickie Mistrzostwa Polski w aerobiku sportowym. W zawodach wzięło udział ponad 200 zawodników z 24 uczelni wyższych. Dyscyplina sportowa łączy elementy tańca, aerobiku, gimnastyki oraz akrobatyki. Efektem pracy zawodników i trenerów jest dwuminutowy układ prezentowany podczas zawodów. Wiele zmieniło się od pierwszych zawodów zorganizowanych w 2009 roku. Wówczas Uniwersytet Śląski reprezentowała jedna uczestniczka. Popularność aerobiku sportowego jednak wzrosła i w roku 2012/2013 wystartowało już osiem zawodniczek, studentek UŚ. Natalia Mordarska (Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii) zajęła VIII miejsce w klasyfikacji generalnej oraz I miejsce w klasyfikacji uniwersytetów w kategorii solistek. Na podium stanęła także Karolina Zasada (Wydział Filologiczny), zajmując III miejsce w kategorii uniwersytetów. Zawodniczki wystąpiły również w konkursie zespołowym. Uniwersytet Śląski reprezentowały dwie trójki w składzie: Marcelina Dziwak, Natalia Gajer i Kamila Gołębiowska oraz Magdalena Machnik, Monika Staś i Ewelina Tomczak. W kategorii drużynowej trójek M. Machnik, M. Staś i E. Tomczak wywalczyły III miejsce w klasyfikacji uniwersytetów. Trenerem sekcji jest Katarzyna Ostrowska, wykładowca Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Śląskiego.

Zawodniczki drużyny Uniwersytetu Śląskiego w aerobiku sportowym

Ergometr wioślarski

W marcu 2013 roku odbyła się II edycja Akademickich Mistrzostw Śląska, podczas których po raz kolejny na najwyższych stopniach podium znalazły się zawodniczki i zawodnicy reprezentujący Uniwersytet Śląski. I miejsce w indywidualnej klasyfikacji kobiet w wadze lekkiej zajęła Monika Purgat (Wydział Pedagogiki i Psychologii). W wadze normalnej na najwyższym miejscu podium stanęła studentka Wydziału Nauk Społecznych Katarzyna Kowalik. W zawodach mężczyzn I miejsce w wadze ciężkiej wywalczył Grzegorz Szklarz, student Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. W klasyfikacji drużynowej, zarówno w grupie kobiet, jak i mężczyzn, wygrali reprezentanci Uniwersytetu Śląskiego.

14 kwietnia 2013 roku w Warszawie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Ergonometrze Wioślarskim. W kategorii wagi lekkiej w zawodach kobiet najlepsze miejsce zajęła Karolina Mrowca (Wydział Prawa i Administracji) – VI pozycja w klasyfikacji generalnej oraz II w klasyfikacji uniwersytetów. Drużynowo kobiety zajęły VIII miejsce w klasyfikacji generalnej i IV miejsce w klasyfikacji uniwersytetów. Drużyna mężczyzn zajęła natomiast odpowiednio XXII i VII miejsce. W zawodach startowali reprezentanci 41 uczelni.

II Akademickie Mistrzostwa Śląska w ergometrze wioślarskim odbyły się 23 marca 2013 roku na Uniwersytecie Śląskim

Autorzy: Małgorzata Kłoskowicz
Fotografie: Bartosz Zaik, KU AZS UŚ, Jarosław Jędraszek, Roksana Brodnicka