Od 24 do 26 kwietnia na Uniwersytecie Śląskim odbywała się ósma edycja Festiwalu Nauki

Kreatywność i pasje

Festiwal Nauki stanowi niepowtarzalną okazję do spotkania studentów naszej uczelni z uczniami szkół ponadgimnazjalnych regionu, którzy chcieliby nie tylko poznać edukacyjną ofertę Uniwersytetu Śląskiego, ale i panującą tu atmosferę i różnorakie studenckie przedsięwzięcia. Jest także formą zachęcenia młodych ludzi do studiowania w murach Uniwersytetu. Z myślą o nich organizowane są warsztaty, wykłady, pokazy, prezentacje studenckich kół naukowych i spotkania z ciekawymi gośćmi.

W ramach Festiwalu Nauki na deptaku przed rektoratem odbył się Jarmark Wiedzy

W pierwszym dniu Festiwalu odbył się Jarmark Wiedzy. Na deptaku przed rektoratem stanęło miasteczko namiotów poszczególnych kół naukowych i organizacji studenckich. Studenci prześcigali się w pomysłach, by w jak najciekawszy sposób zaprezentować swoje zainteresowania oraz pasje i dać upust kreatywności.

Koło Oświeconych zaprezentowało gry i zabawy z okresu XVIII wieku oraz pokaz tańca dawnego, ponadto częstowano wypiekami przygotowanymi według oryginalnych przepisów z Kucharza doskonałego (1783 r.) oraz tradycyjnym staropolskim bigosem i podpłomykami. Studenckie Koło Psychologii Organizacji zorganizowało akcję bookcrossingu, w trakcie której osoby biorące udział w Jarmarku mogły wymieniać się książkami. Koło Młodych Klasyków zaprosiło na degustację specjałów starożytnej kuchni oraz do skosztowania tradycyjnych starorzymskich rozrywek (np. gra w kości), a także przygotowało – specjalnie z okazji festiwalu – numer gazety codziennej antycznych Rzymian. Z kolei Studenckie Koło Naukowe Seksuologii zorganizowało konkurs wiedzy seksuologicznej i częstowało ciasteczkami z ciekawostkami seksuologicznymi (autorska alternatywa dla „ciastek z wróżbą”). Koło Naukowe Historyków Sztuki zapraszało przechodniów do wspólnego „aktu twórczego” za pomocą techniki zwanej action painting (polegającej na spontanicznym, niekontrolowanym nakładaniu farby na płótno pod wpływem emocji). Polonistyczne Koło Naukowe „Bakałarz” zaproponowało trening emisji głosu „Jak mówić, żeby nie zaniemówić”, badanie między typem osobowości i typem predyspozycji głosu, przedstawiono wyniki własnych badań na temat wpływu stresu na jakość głosu oraz bogato ilustrowany pokaz multimedialny „Jak powstaje głos”. Członkowie Koła Naukowego Psychoterapii i Treningu Psychologicznego prezentowali ćwiczenia relaksacyjne i ruchoworelaksacyjne oraz przeprowadzali krótkie testy psychologiczne. Koło Naukowe Psychologii Sądowej i Policyjnej „Paragraf” przyciągało gości zabawą w tworzenie komputerowych pseudo-portetów pamięciowych oraz grami o tematyce kryminologicznej (np. psychotesty). Przedstawiciele Koła Naukowego Pasjonatów Informatyki zaprezentowali możliwości robotów Lego Mindstorms, zaś członkowie Koła Naukowego „Wakans” przedstawili przykłady zaawansowanej technologii materiałów z pamięcią kształtu oraz mikroskopowe struktury kryształów. Koło Naukowe Biotechnologów „GENEration” przyciągało uwagę pokazem izolacji DNA metodą kuchenną, a także pokazami: kultur in vitro roślin, barwienia mikroorganizmów i efektownych reakcji chemicznych zachodzących w żywych organizmach.

24 kwietnia odbyło się także spotkanie pod hasłem „Przypadek, przedmiot, emocje: XX-wieczne awangardy artystyczne w teorii i praktyce”, którego organizatorem było Studenckie Koło Naukowe Historyków Sztuki. Projekt miał na celu zapoznanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z technikami artystycznymi powstałymi w XX wieku oraz zaprezentowanie podstawowych założeń awangardowych ruchów artystycznych i ich głównych przedstawicieli.

Studenci Wydziału Filologicznego w Sosnowcu promowali ulubione przez siebie kultury. 25 kwietnia Koło Naukowe Romanistów „AssoSosno” poprowadziło Dni Francuskie „Frankofonia”, a Koło Naukowe Anglistów „NeoLit” zorganizowało „NeoLit’s Tea(ching) Party” – wydarzenie poświęcone kulturze i historii Wielkiej Brytanii, a także Stanów Zjednoczonych. Natomiast 26 kwietnia sekcja włoska Koła Naukowego Studentów Języków Romańskich prezentowała zwyczaje i kulturę Włoch.

Festiwalowi towarzyszyła „Interdyscyplinarna konferencja o grach komputerowych”, zorganizowana przez Koło Naukowe Myśli Nieliniowej, oraz „Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie”, zorganizowana przez Koło Naukowe Etnologów. W ostatnim dniu Festiwalu odbyły się także: przedstawienie teatralne „Alicja”, przygotowane przez członków Koła Naukowego Aktorów „Parapeptydy”, spotkanie poświęcone aktualnym pytaniom o kino polskie i światowe, poprowadzone przez Koło Naukowe Filmoznawców „Kinotok”, oraz spotkanie z zaproszonymi przez Koło Naukowe Polonistów gośćmi: poetką i tłumaczką Magdaleną Parys oraz dziennikarką Julią Fiedorczuk.

Autorzy: Ewa M. Walewska
Fotografie: Agnieszka Sikora