Popularyzacja honorowego krwiodawstwa

drugą edycję w przyszłym roku
Cieszyńska Wampiriada cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego organizatorzy planują drugą edycję w przyszłym roku

25 kwietnia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie, miała miejsce pierwsza edycja cieszyńskiej Wampiriady, imprezy zorganizowanej przez członków Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej przy współpracy z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów.

Akcję w Cieszynie patronatem objęli: JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji prof. zw. dr hab. Halina Rusek oraz burmistrz Cieszyna mgr inż. Mieczysław Szczurek. Wampiriada została objęta także ogólnopolskim patronatem honorowym przez Narodowe Centrum Krwi i Polski Czerwony Krzyż.

Ideą Wampiriady jest propagowanie zdrowego trybu życia oraz szerzenie szlachetnej inicjatywy honorowego krwiodawstwa wśród studentów i mieszkańców ośrodków akademickich. Istotnym celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu potrzeby zbiórek krwi i szpiku kostnego. Nad projektem czuwa Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Cieszyńską Wampiriadę otworzyła dziekan prof. zw. dr hab. Halina Rusek. Kilka słów w kierunku studentów skierowali również: zastępca burmistrza miasta Cieszyn mgr inż. Jan Matuszek oraz dyrektor biura ZR PCK Stanisław Biłka. Po oficjalnej części przyszedł czas na rejestrację krwiodawców. Udało się zarejestrować 71 osób, z tego 45 oddało krew. Dwie osoby zarejestrowały się jako dawcy szpiku kostnego. Cieszyńscy studenci zebrali w sumie 20,25 litrów krwi. Do uczestnictwa w tej szlachetnej akcji skłoniła studentów chęć pomocy i dzielenia się tym cennym darem ratującym życie ludzkie.

Wampiriadzie towarzyszył pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu Janusza Głazy, ratownika działającego w bielskim PCK. Ponadto przedstawiciele firmy kosmetycznej Avon mówili o profilaktyce raka piersi. Zwieńczeniem Wampiriady była impreza w klubie studenckim Panopticum.

Autorzy: Sara Ciućka, Iwona Stroka
Fotografie: Paulina Zenderowska