Dwa razy w Hiszpanii i raz w Szwajcarii

Sezon artystyczny w Filharmonii Śląskiej jeszcze się nie zakończył a Orkiestra Symfoniczna zdołała już dwukrotnie odwiedzić Hiszpanię a także Szwajcarię. Obydwa wyjazdy do Hiszpanii były niezwykle prestiżowe i miały ogromne znaczenie artystyczne.

Pierwszy miał miejsce w okresie od 17 do 21 kwietnia br. i był częścią obchodzonych w Hiszpanii Dni Kultury Polskiej - "Rok Polski w Hiszpanii". Koncerty odbyły się w dwóch najważniejszych salach koncertowych Hiszpanii: w Madrycie i Barcelonie.

Program wypełniony w głównej mierze utworami W. Kilara i H. M. Góreckiego był szczególną okazją do promocji Województwa Śląskiego. Tym bardziej, że inauguracyjny koncert, który odbył się w dniu 18 kwietnia połączony był z otwarciem Targów Turystyki, których Polska była honorowym gościem, zaś Województwo Śląskie szczególnym partnerem.

Drugi wyjazd Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej do Hiszpanii zakończył się zaledwie parę dni temu. Zespół spędził w Hiszpanii niemal trzy tygodnie (15-30.05), koncertując w tak renomowanych ośrodkach muzycznych jak Oviedo, Lugo, Madryt, Barcelona, Burgos, Gijon czy Tarragona. Na program koncertów złożyły się głównie utwory Czajkowskiego, Wagnera, Dvoraka, Moniuszki i Schumanna. W koncertach wiolonczelowych partię solową wykonał Tomasz Strahl, wybitny polski wiolonczelista, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów.

Między tymi dwoma wyjazdami do kraju flamenco, orkiestra zdołała jeszcze zagościć w Szwajcarii, gdzie reprezentowała nasz region na Festiwalu Towarzystwa Koncertowego we Fryburgu. Śląscy artyści wystąpili obok tak renomowanych zespołów i muzyków jak The English Chamber Orchestra, Basel Sinfonietta, Orkiestra Kameralna z Lozanny, Igor Ojstrach, Trevor Pinnock czy Douglas Boyd.

Filharmonicy Śląscy zaprezentowali trzy bardzo dobrze znane pozycje z szerokiego repertuaru muzycznego: St. Moniuszko - Uwertura "Bajka", Piotr Czajkowski - Koncert skrzypcowy D-dur op.35 i W. Lutosławski - Koncert na orkiestrę.

Wszystkie koncerty w Hiszpanii oraz Szwajcarii poprowadził Mirosław Jacek Błaszczyk, na co dzień dyrygent i dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej.

Mamy ogromną nadzieję, iż w kolejnym, 58 sezonie artystycznym, zespoły artystyczne Filharmonii Śląskiej będą miały jeszcze więcej tak prestiżowych wyjazdów zagranicznych.

Plan Koncertów w Filharmonii Śląskiej

Krzysztof Szmyt - tenor
Romuald Tesarowicz - bas
Jan Wojtacha - przygotowanie chóru