WELCOME TO...

BIBLIOTEKA BRYTYJSKA

Piszac o Bibliotece Brytyjskiej wypadaloby zaczac od przypomnienia jej krotkiej historii. Otoz, powstala na mocy umowy kulturalnej zawartej pomiedzy British Council a Uniwersytetem Slaskim. Uroczyste otwarcie odbylo sie 15. 10. 1991 r.

Biblioteka znajduje sie w Katowicach na Placu Sejmu Slaskiego 1 /parter budynku Wydzialu Filologicznego/. Otwarta jest od poniedzialku do piatku w godzinach 11.oo - 17.oo, a w srody 12.oo - 16.oo . Warunkiem zostania czlonkiem biblioteki jest wniesienie oplaty, ktora pozwala na korzystanie z jej uslug przez caly rok. Wysokosc oplaty jest ustalana corocznie. Ze zbiorow korzystac moga przede wszystkim czlonkowie spolecznosci akademickiej, ale takze mieszkancy Katowic i okolic. Prawo do znizki maja emeryci, rencisci, uczniowie i studenci.

Obecnie ksiegozbior liczy okolo szesc tysiecy pozycji, obejmujacych rozne dziedziny wiedzy, ze szczegolnym uwzglednieniem klasyki i wspolczesnej powiesci angielskiej, co pomocne jest zwlaszcza studentom filologii angielskiej i kolegiow jezykowych. Niejedna praca powstala juz na bazie zbiorow tejze biblioteki, albo tez przy ich wydatnej pomocy.

Rozbudowany jest tez dzial obejmujacy podreczniki do nauki jezyka angielskiego, w tym - metodyka. Materialy te ciesza sie ogromna popularnoscia. Ksiegozbior usatysfakcjonuje milosnikow szeroko pojetej kultury brytyjskiej, ale takze osoby zainteresowane ekonomia, polityka, informatyka, astronomia, ekologia, prawem, etc. Nierzadko czytelnicy okazuja swe zadowolenie, kiedy znajduja tu dlugo przez siebie poszukiwanie ksiazki. Na profil ksiegozbioru, choc w ograniczonym zakresie, moga wplywac sugestie czytelnikow. Biblioteka posredniczy tez w wypozyczeniach miedzybibliotecznych, sprowadzajac ksiazki z kraju i z Wielkiej Brytanii /przez Warszawe/, te ostatnie - odplatnie. Oprocz ksiazek mozna wypozyczyc kasety magnetofonowe z utrwalonymi na nich sluchowiskami radiowymi, przedstawieniami teatralnymi, poezja, powiesciami, basniami, wszystko - w jezyku angielskim.

W kazda srode o 16.oo odbywaja sie projekcje filmow dokumentalnych w wersji oryginalnej. Uczestnicy srodowych projekcji obejrzeli filmy m. in. o Wielkiej Brytanii, Irlandii, opactwie westminsterskim, filmy przyrodnicze, dramaty Szekspira. W czytelni, ktora miesci sie w jednym pomieszczeniu z wypozyczalnia, znajduje sie okolo czterdziesci tytulow czasopism i gazet, m. in. Observer, New Scientist, Art and Design, The Economist, The Spectator, Modern English Teaching, Applied Linguistics, British Medical Journal, Financial Times, Company, Marketing, International and Comparative Law. Sa tez encyklopedie, slowniki, przewodniki, atlasy, informatory o uczelniach brytyjskich. Zainteresowani kursami jezykowymi w Wielkiej Brytanii uzyskuja potrzebne informacje. Wszystkie materialy sa do dyspozycji czytelnikow w ladnym, wylozonym boazeria pomieszczeniu, ktore ma swa specyficzna atmosfere.

Wciaz przybywa nowych czytelnikow. W tej chwili jest ich ponad tysiac. Co najmniej jedna trzecia stale odnawia swoje czlonkostwo. Pewna grupa czytelnikow jest juz tak zaprzyjazniona z biblioteka, ze przychodzi regularnie w okreslonych porach i dniach. Niektorzy spedzaja tu cale popoludnia.

Biblioteka, choc nieduza, jest prawdziwym rajem dla szperaczy, ktorzy maja wolny dostep do polek. I chociaz nikt nie odnajdzie rozsypujacych sie ze starosci ksiazek, bo takich tu nie ma, zgubionego rekopisu o komedii piora Arystotelesa, moze jednak intelektualna przygode z ksiazka zaczac od niemoznosci zdecydowania sie, ktora wybrac, majac je wszystkie w zasiegu reki.

Welcome to our library.