Studencki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Śląskiego "Katowice"

Zespół powstał w 1969 roku, z inicjatywy grupy studentów Uniwersytetu Śląskiego, jako pierwszy studencki zespół folklorystyczny w województwie katowickim. Przyjęta przez grupę nazwa oraz dobór repertuaru świadczą o dużym powiązaniu z własnym regionem.

Jednym z założycieli SZPiT UŚ "Katowice" był, nieżyjący już dzisiaj choreograf - Józef Zielina. Jego długoletnia współpraca z zespołem zaowocowała wspaniałymi pod względem artystycznym układami choreograficznymi. Niektóre, jak np.: Wiosna w Beskidach czy Krakowiak, zespół w dalszym ciągu posiada w swoim repertuarze. Autorem pięknych kompozycji oraz aranżacji muzycznych wielu pieśni, melodii ludowych czy też całych zbiorów tańców jest, również już dzisiaj nieżyjący, Władysław Byszewski. Przez wiele lat współpracował z zespołem, prowadząc kapelę i jednocześnie grając w niej na akordeonie, Stanisław Wodnicki. Kapela w przeważającej mierze właśnie jemu zawdzięcza swój interesująco zaaranżowany program muzyczny.

Wśród wielu kierowników "Katowic", na szczególne wyróżnienie zasługują zaś Ryszard Lorens - wspaniały organizator i menedżer grupy oraz Urszula Moroń - wieloletni dyrektor i główny organizator kolejnych edycji Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego, odbywającego się głównie na terenie Katowic, Sosnowca, Chorzowa i Ogrodzieńca.

"Katowice" koncertują przede wszystkim w regionie śląsko-dąbrowskim, ale także za granicą. Polski folklor w wykonaniu zespołu mogła już podziwiać publiczność: Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Litwy, Portugalii, Syrii, Tunezji, Cypru, Francji, Białorusi, Mołdawii, Węgier, Brazylii, Algierii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a ostatnio także Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Czech.

SZPiT "Katowice" działa aktualnie pod opieką Aleksandry Kielak (kierownik grupy, Główny Specjalista ds. Kultury i Organizacji Imprez UŚ), Kazimierza Górczaka (choreograf), Beaty Wysockiej (instruktor baletowy) oraz Jolanta Woszczyckiej-Kempny (chórmistrz).

Kontakt:
Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice"
Rektorat Uniwersytetu Śląskiego
ul. Bankowa 12 (p. 416)
40-009 Katowice
tel.: (0...32) 359 17 31
fax: (0...32) 359 19 49
e-mail: katowice@us.edu.pl
www: www.us.edu.pl

SZPiT ''Katowice'' podczas ubiegłorocznego festiwalowego koncertu w Ogrodzieńcu
SZPiT "Katowice" podczas ubiegłorocznego festiwalowego koncertu w Ogrodzieńcu

Nabierz się na nabór!

Wszystkich młodych miłośników folkloru, chętnych zarazem do zwiedzania świata (w zamian za ciężka pracę z obowiązkowym śpiewem na ustach), członkowie i opiekunowie zespołu na cotygodniowe spotkania, które odbywają się w każdy wtorek i środę (poza sezonem wakacyjnym, ma się rozumieć) w godzinach popołudniowo-wieczornych. Każdy, komu tylko słoń na ucho nie nadepnął, ma sporą szansę znaleźć się w roztańczonych szeregach "Katowic".

Wymagania: uczestnictwo w próbach i koncertach, gotowość do wyjazdów zagranicznych i masa energii! Udział w zajęciach zespołu daje zaliczenie z wf, choć to nie ucieczka od intensywnego wysiłku fizycznego, wręcz przeciwnie, jednak ludowy fikołek jeszcze (prawie) nikomu nie zaszkodził.