Zespoły zaproszone do udziału w XVI Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Filklorystycznym

Indie
Kalavrund

Zespół folklorystyczny prezentujący

Indie
Indie
autentyczne, tradycyjne, plemienne tańce Indii. Hinduski folklor jest mocno połączony z codziennym życiem i wydarzeniami - tymi zwykłymi, jak polowanie czy zbiory plonów, i tymi niecodziennymi, jak uroczystości czy święta religijne. Zespół Kalavrund z regionu Gujarat ukazuje mnogość tematów, stylów i ...powodów ich propagowania. Baz wątpienia wart uwagi jest taniec gidha. Gidha jest obrzędem kobiet regionu Punjab, które są znane ze swej ponadprzeciętnej urody oraz wspaniałych tradycyjnych strojów i biżuterii. Śpiewają o swoich nadziejach na przyszłość i życiu w Indiach. Opiekunem grupy jest Mr. Madhukar Prajapati.

Algieria
Ballet Sitifis
Kierownik grupy: Fares Benkarri

Algieria
Algieria

Bułgaria
Balkan

Sofijska grupa folklorystyczna założona w 1954 roku.

Bułgaria
Bułgaria
Jej członkowie to uczniowie, studenci, a także osoby dorosłe. Mimo tej różnorodności prezentują równy, wysoki poziom artystyczny. Od 1974 roku przez następne 5 lat zespół zdobywał złote medale na krajowym festiwalu folklorystycznym i do dziś pozostaje w czołówce bułgarskich propagatorów kultury ludowej. W 2000 roku grupa zajęła po raz kolejny pierwsze miejsce na tej prestiżowej imprezie, jej kierownikiem jest Kiril Chirpanliev.

Korea
Korea

Korea
Seoul Institute of the Arts Folk Studies Centre

Gwoździem programu koreańskich gości Festiwalu jest symboliczny taniec masek Bong-san. Jedna lub kilka osób tańczy i gra w masce prezentującej zwierzęta lub istoty nadnaturalne. Ten obrzęd był charakterystyczny dla całego obszaru całej Korei w XVII wieku. Prezentuje zajęcia zwykłych ludzi oraz bohaterów. Szefem grupy jest Cho Un-Yong.

Rumunia
Banateana

Zespól z regionu Timisoary,

Rumunia
Rumunia
działający przy rumuńskich kolejach państwowych został założony w 1994 roku. Przez następne lata nieprzerwanie rozwijał się i dzięki tej nieustannej pracy osiągnął bardzo wysoki poziom artystyczny. Grupa składa się z 14 par tancerzy, 15 muzyków i 5 wokalistów. Program zespołu prezentuje suity tradycyjnych rumuńskich tańców folklorystycznych jak również opracowania wokalno-instrumentalne, odtwarzane wyłącznie na oryginalnych instrumentach. Grupa Banateana jest doskonale znana nie tylko w swoim kraju, ale także i za granicą, czego potwierdzeniem jest udział w licznych międzynarodowych festiwalach. Opiekunem zespołu jest Silvia Odolean.

Ghana
Ghana Music & Dance College

Zespół pochodzi ze stolicy państwa (Akra), specjalizuje się w tradycyjnych tańcach afrykańskich. Został założony w 1993 roku w celu zachowania i promocji afrykańskiej muzyki i tańców. Pierwotnie działał jako stowarzyszenie, składające się zaledwie z ośmiu tancerzy. Dziś liczy ich już ponad 150. Zespół ma w swoim repertuarze nie tylko tańce Ghany, lecz również Zimbabwe, Beninu, Senegalu, Nigerii, Togo i RPA. Opiekunem grupy jest Benjamin Osei Owusu.

Finlandia
Kantavarvas

Opiekun grupy: Petri Hoppu

Finlandia
Finlandia

Sycylia
Sycylia

Sycylia
Alicata

Grupa, utworzona w 1986 roku przez Peppe Santoro, składa się z 56. młodych ludzi o iście południowym temperamencie, zdolnych porwać publiczność. Kultywując wspaniałe sycylijskie tradycje, zespół wykonuje nie tylko najbardziej znane tańce i pieśni, lecz także te równie piękne, choć mniej znane. W ciągu 14 lat istnienia zespół udowodnił swoją miłość do Sycylii i jej tradycji, niosąc swą radość poprzez cały świat. Właśnie dzięki temu entuzjazmowi zespół może pochwalić się licznymi sukcesami. Grupą kieruje Liliana Burgio.

Węgry
Kertesz Tancegylet

Zespół działa przy uniwersytecie św. Stefana w Budapeszcie. Powstał w 1973 roku i od tego czasu uczy pokolenia studentów nie tylko techniki tańca, ale także miłości do kultury i sztuki ludowej. W tym roku grupa obchodzi swój jubileusz. Na wysoki poziom artystyczny zespołu złożyła się wieloletnia praca najlepszych węgierskich choreografów, jak Jolan Foltin czy Ferenc Novak. Wspaniale przygotowane kostiumy i program, jaki prezentuje zespół, sprawiają, że Kertesz jest bardzo lubiany przez publiczność na międzynarodowych festiwalach. Kierownikiem grupy jest Horvath Gabor.